Boom balkónových solárů v Německu: Jejich počet se letos zdvojnásobil
Německo zažívá rozmach tzv. balkónových solárních elektráren. Jejich počet se od začátku letošního roku zdvojnásobil, velkou měrou k tomu přispělo zjednodušení procesů pro jejich registraci.
Takzvané balkónové solární elektrárny se v Německu těší oblibě. Tyto elektrárny, skládající se z několika málo fotovoltaických panelů a malého střídače o celkovém maximálním instalovaném výkonu 800 Wp, jsou zapojeny do standardní zásuvky. K jejich rozmachu přispívá jejich snadná instalace a možnost jejich instalace na balkóně nebo fasádě domu.
Počet těchto solárních systémů připojených k 2. říjnu vzrostl podle dat německého síťového regulátora (BNetzA) na 700 000 a od začátku roku 2024 se zdvojnásobil. Celkově tak dosáhl instalovaný výkon balkónových fotovoltaických systémů v Německu 600 MW. Ve třetím čtvrtletí letošního roku bylo zaregistrováno necelých 140 000 nových systémů. Počet je pravděpodobně ještě vyšší, protože elektrárny mohou být registrovány zpětně ve lhůtě jednoho měsíce a některá zařízení nejsou i přes povinnost registrace nahlášena vůbec.
Balkónové solární systémy tvoří stále nepatrný zlomek celkového instalovaného výkonu solárních elektráren v Německu, který ke konci roku 2023 dosáhl 83 GW.
Pokles cen a zjednodušení byrokracie
Německo v dubnu zjednodušilo byrokratické procesy při registraci nových balkónových elektráren, což v kombinaci s dalším poklesem ceny solárních technologií pravděpodobně povede k pokračování pozitivního trendu v instalaci balkónových solárních zařízení, uvedl Carsten Körnig, výkonný ředitel Německého sdružení solárního průmyslu (BSW Solar).
"V budoucnu budou mít nájemníci nárok na souhlas pronajímatele nebo sdružení vlastníků domů s instalací a používáním technicky bezpečného plug-in solárního zařízení," dodal s odkazem na pravidla, kterým dal minulý týden zelenou německý Spolkový sněm a která mají zlepšit práva nájemníků a vlastníků bytů na instalaci vlastních balkónových solárních zařízení.
Německo si klade za cíl dosáhnout do roku 2030 80% podílu obnovitelných zdrojů energie na hrubé konečné spotřebě elektřiny. V první polovině letošního roku pokryly obnovitelné zdroje 57 % hrubé konečné spotřeby elektřiny v zemi. Do dubna bylo v Německu instalováno již 3,4 milionu solárních elektráren, což představuje 30% nárůst oproti předchozímu roku.
Mohlo by vás zajímat:
Při cenách za elektřinu v Německu bude těchto instalací přibývat
Bude, ale jakmile se začne účtovat s proměnlivou cenou, tak už to tak výhodné nebude.
Tak u nas teda v tomto smeru pšenka nepokvete. Duvodem je ČEZká specialitka - mereni po fazich ... BRAVO !
Většina bytů ma jednu fázi, to by mě zajímalo jak je měření po fázích limituje.
By mě zajímalo jak mají technologicky řešeny přetoky do sítě. Tady, když nemáš smlouvu tak to platíš.
Představa - bytový dům, na balkónech navěšeno 20kWp - a posílá to do sítě bez kontroly a bez měření...
Přetoky do sítě mají jednoduše povoleny. Elektroměry samozřejmě v Německu mají.
Elektroměry k těmto domácím FVE v Německu nemění, takže se to ve většině případů posílá do sítě bez kontroly a měření.
Mají povoleny přetoky do sítě právě do těch 800 W a to úpravou legislativy někdy minulý rok.
U nás je nutno zamezit přetokům do hodnoty technologického minima. Některé balkonové sety to umí. Z pohledu majitele je to pak stejné, jako v Německu, kde se přetoky z těchto FVE neměří, tedy za to stejně nic nedostanou. V Německu i u nás nutno nahlásit.
@Bob 6. říjen 2024, 16:26
Myslíte, že mají všude v Německu 4Q elektroměry?:-)
Přetoky se tam samozřejmě měří, jen jde o to, zda se evidují jako skutečné přetoky nebo jako spotřeba.
Právě, že u těchto balkonových setů se měří klasicky jen spotřeba, ale ne přetoky. V těchto případech se elměr nemění a zůstává klasický starý, který to ani neumí. Bylo to v jednom článku o nich a Německu. Jak je to v případě, že už mají elměr chytrý, to netuším, ale těch je i v Německu zatím minimum.
@Bob 7. říjen 2024, 10:38
Takže přetoky se počítají do spotřeby, tedy cílem bude, aby žádné přetoky nebyly:-)
Stejně je to legrace, že jsme v tomhle větší úředníci než tradičně úřednická země Německo.
Docela by mě zajímalo, jak to ty jejich elektroměry vyhodnocují. Jestli to měří jako 4Q a směr do sítě se ignoruje, nebo jestli ty elektroměry rovnou ten směr do sítě ignorují.
U nás to závisí na tom, jak který elektroměr. Ale asi většina jich to měří tím pro uživatele nejhorším způsobem, že přetok účtují jako spotřebu.
Náš ERÚ je prostě opravdu lidumilná organizace.
Pokud dodržíte podmínku připojení (bez přetoku), tak nemusíte řešit ani účtování přetoků.
@Mex 6. říjen 2024, 21:01
Dovolím si nesouhlasit.
Pokud se přetoky u starých elektroměrů počítají jako spotřeba, je to ta lepší varianta, taky by se mohly počítat jako základ pro pokutu v ceně cca 1700,- za každou kWh nad tolerovaný technologický přetok:-)
U nas v Rakousku vyvrtanou diru z balkonu prostrcenej kabel pak mas meric pres kterej to posilas do 220V zasuvky a pak jednoduchy pocty 18centu platim za spotrebovanou a 35 dostanu za dodanou Eko elektrinu to je cely jednoducha smlouva s dodavatelem bez dotace...je to 800W nad 1kW dostanes 100€ do 10kW
Predpokladam 100€/1MWh. Dobry.
Tak u nas je to taky jednoduchy. Za 1 MWh dostanes 500 Kc, tedy asi petinu.
Tomu říkám nádherně dotovaná elektřina.
Kdopak ty dotace nakonec zaplatí?
Ale jestli je nákupní cena 0.18EUR/kWh, to jest 18EUR/MWh, tak se rovnou hlásím, že od nich budu nakupovat. Dodávat budu klidně vše co vyrobím.
Zkuste znovu přenásobit.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se