Domů
Německo
Energiewende se prodražuje, větrné elektrárny již nevydělají tolik
Větrné elektrárny v Německu

Energiewende se prodražuje, větrné elektrárny již nevydělají tolik

Podle německého ministerstva hospodářství a energetiky je velice pravděpodobné, že poplatek na podporu obnovitelných zdrojů v Německu v dalších letech vzroste. Stejně tak by měly výrazně vzrůst poplatky za přenos elektřiny. Pro omezení růstu cen elektřiny pro koncové spotřebitele se mimo jiné plánuje snížit feed in tariff pro nové onshore větrné elektrárny o 7,5 %.

V dokumentu rozesílaném jednotlivým spolkovým zemím oznámilo ministerstvo, že dílčí složka ceny elektřiny určená na podporu obnovitelných zdrojů energie pravděpodobně opět vzroste. Již nyní běžná domácnost v Německu platí za podporu na OZE cca 220 EUR ročně (zhruba 6000 Kč) při spotřebě 3,5 MWh.

Německé ministerstvo dále upozorňuje, že poplatky za provoz přenosové soustavy mohou výrazně vzrůst. V loňském roce se přitom náklady na provoz sítě vyšplhaly na rekordní hodnotu 1 mld. EUR.

Elektrické vedení
Za nedostatečnou přenosovou kapacitu si německé obyvatelstvo připlatí

Na celkové ceně se podepíše i výstavba nových vedení, která bude díky prioritě pro podzemní kabelové vedení výrazně dražší.

Gabriel plánuje novým onshore větrným elektrárnám snížit FiT o 7,5 %

Od počátku příštího roku navíc vejde v účinnost část reformy nového německého zákona o obnovitelných zdrojích energie. Nově by měly být kráceny podpory pro nové větrné elektrárny na pevnině až o 7,5 %.

Již před dvěma lety zavedla vláda cíle pro požadovanou roční výstavbu větrných elektráren na pevnině ve výši 2,5 GW ročně. Jen v minulém roce se ale postavilo přibližně 3,7 GW a v roce předcházejícím dokonce 4,7 GW.

Jelikož se i na tento rok plánuje výrazné překročení plánovaného cíle výstavby, rozhodlo se ministerstvo pro krácení podpory.

Větrná farma Fântânele Cogealac. Autor: Sandri Alexandra
Větrná farma Fântânele Cogealac. Autor: Sandri Alexandra

Proti tomu se podle deníku Die Welt postavila aliance jednotlivých spolkových států, které snížení výkupních cen odmítají. Často právě jednotlivé německé státy mají v parcích větrných elektráren zainvestováno.

Gabriel, který je mimo jiné pravděpodobným kandidátem na příštího německého kancléře, chce snížit riziko dalšího růstu podpory na OZE. V současné době by mohl poplatek z 6,35 centu vzrůst až na hodnotu vyšší než 8 centů.

Zdroj úvodního obrázku: Flickr @René

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Milan Vaněček
24. květen 2016, 10:50

Tady je vidět rozdíl mezi Energiewende a "podporou OZE" po Česku. Cituji: ....Proti tomu se podle deníku Die Welt postavila aliance jednotlivých spolkových států, které snížení výkupních cen odmítají. Často právě jednotlivé německé státy mají v parcích větrných elektráren zainvestováno.

V Německu Němci platí Němcům, investory větrných a FV elektráren jsou především obce, spolkové země, či jednotlivci z Německa. Je to vnitřní přerozdělování peněz. A FiT neustále klesá, tak jak má.

V ČR jde většina podpory OZE zahraničním či skrytým vlastníkům. My financujeme zisky které utíkají do zahraničí. Proto se platy v ČR nepřibližují Německým ale právě naopak.

Frank
24. květen 2016, 11:07

K dotační politice a investicím státních společností nemám celkem co dodat, výstižný popis. Otázkou je snad jen to, že v Česku by to asi tak nefungovalo, minimálně na investiční úrovni tak čistě a průhledně jako v Německu a je otázkou , jestli investiční politika českých samosprávných celků, za posledních řekněme 20 let, měla vůbec nějaký významný příklad úspěšné realizace..

Poslední věta o platech je ovšem totální blábol na entou . Nebo je ta poznámka jenom proto, že zrovna Německu existence nízkoplatových ekonomik u jeho hranice vyhovuje ?

Ondra
24. květen 2016, 12:37

1) Je jedno, jestli jde o vnitřní přerozdělování peněz nebo ty prachy míří jinam. Jednoduše jde o to, že lidi platí na dotace pro jiný - jakmile mi někdo vezme z kapsy 495 Kč/MWh, tak je mi jedno, jestli to jde do zahraničí nebo bohatýmu českýmu provozovateli FVE, který ty prachy může klidně rozfrcat za luxusní dovolený a společnice v zahraničí. Jak jsou ty prachy jednou u něj, tak já už si za ně rohlík nekoupím.

2) Podpora OZE má minimální, až mikroskopický vliv na platový rozdíly mezi ČR a Německem. Výše platů a cen produktů je daná dlouhodobým vývojem ekonomiky.

Tomáš N.
25. květen 2016, 07:27

Rozdíl v tom je a sakra veliký.

Jenže jak to funguje u nás, tak si ten rohlík nekoupíte ani kdyby jste tu oze vlastni Vy sám.

Protože stát se stará a postará, aby ten rohlík pro Vás byl vždy sakra drahý!

Ale takových jako vy (tedy s myšlením a zkušenostmi) je v tomto státě hodně a proto jim to prochází tak jak to prochází.

Prostě nejste přispěvatel do politických kas a tak máte smůlu!

Jan Veselý
24. květen 2016, 14:36

Pár poznámek:

1) Feed-in-tarrif je daný dobou zprovoznění elektrárny, změny zcela určitě nebudou retroaktivní, takže minulé investice nejsou nijak ohroženy.

2) Stále roste počet průmyslových odběratelů, kteří poplatek za OZE neplatí. Domácnosti tak výrazně dotují německý průmysl, který si užívá nizoučké ceny silové elektřiny. Je to taková finta, jak nepřímo dotovat průmysl.

3) Žádný limit na výstavbu větrných elektráren nikdy neexistoval, existuje jen vládní očekávání, kolik výstavby by mělo být, aby byly splněny cíle energetické koncepce. Mají stanovené koridory od-do a podle objemu výstavby se snižuje FiT. Jenže větrné elektrárny jdou s cenou tak rychle dolů, že regulace snižováním FiT nestíhá. Takže to Gabriel chce ještě přitnout nad rámec zákona. Fakticky by potřeboval jít dolů tak o třetinu.

Martin Voříšek
24. květen 2016, 15:54

Snížení FiTu bylo uvedeno nepřesně, pochopitelně je to až pro nové elektrárny.

Díky i za upozornění na situaci ohledně limitu výstavby.

MV

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se