Německé ministerstvo energetiky zablokovalo návrh zákona na omezení vývozu jaderného paliva

DomůNěmeckoNěmecké ministerstvo energetiky zablokovalo návrh zákona na omezení vývozu jaderného paliva

Německo se v rámci Energiewende, transformace svého energetického sektoru, rozhodlo ukončit výrobu elektřiny v jaderných elektrárnách, k čemuž má dojít již za dva roky. Podobně se současná koalice při svém vzniku dohodla na omezení vývozu jaderného paliva do jiných zemí, stále však není jasné, kdy k tomuto kroku dojde. Prozatím se zákaz „protlačit vládou“ nepovedlo, přičemž poslední pokus z pera ministerstva životního prostředí zablokovalo ministerstvo hospodářství a energetiky.

Odchod od jaderné energie v sousedním Německu nezasáhne pouze provozovatele jaderných elektráren, ale rovněž další subjekty působící v celém dodavatelském řetězci. Kromě trvalého uzavření všech jaderných elektráren v zemi tak dojde i na posledního výrobce jaderného paliva v zemi, který mimo jiné exportuje své palivové soubory do dalších evropských zemí.

Německá vláda v rámci koaliční dohody při svém vzniku uvedla, že hodlá zamezit využívání jaderného paliva německé výroby v zahraničních elektrárnách, jejichž bezpečnost je z německé perspektivy pochybná. Tato dohoda se týká konkrétně závodu na výrobu jaderného paliva na severozápadě země ve městě Lingen.

Německá vláda však svému slibu zatím nedostála, kdy německé ministerstvo hospodářství a energetiky podle serveru taz.de opakovaně zablokovalo potřebnou legislativu. První stopku dostal návrh německého ministerstva životního prostředí, který měl vést k ukončení provozu závodů na výrobu uranového paliva a palivových souborů na základě kompenzace jejich provozovatelů.

V reakci na to předložila německá ministryně životního prostředí, Svenja Schulze, nový návrh, který měl vývoz jaderného paliva do zahraničí pouze omezit. Konkrétně by palivo nemohlo být prodáváno do elektráren vzdálených méně než 150 km od německých hranic, které zahájily svůj provoz před rokem 1989. Zákaz na vývoz německého paliva by tak v případě přijetí zákona postihl belgické elektrárny Doel a Tihange, či francouzská elektrárna Cattenom. Zatím však ministerstvo hospodářství a energetiky zákon blokuje.

Podle Jochena Flasbartha, náměstka na ministerstvu životního prostředí, budou jednání nadále pokračovat.

„Koaliční dohoda dává německé vládě jasné mandát. Zákaz vývozu založený na objektivních kritériích je jedinou politicky a právně přijatelnou cestou, kterou může být toto nařízení rychle implementováno,“ řekl Flasbarth serveru taz.de.

Omezení vývozu však nemusí narazit pouze v rámci samotné vlády. Omezení podnikání se zřejmě nebude zamlouvat ani vlastníkovi závodu na výrobu palivových souborů, francouzské státem vlastněné společnosti Framatom. Ta již v roce 2018, kdy příslušný německý federální úřad pozdržel vydání povolení pro převoz paliva kvůli neúplné dokumentaci, mobilizovala své právníky a tlačila na německé politiky s případnými nároky na odškodnění za způsobenou škodu.