Německé podniky žádají opatření pro snížení ceny elektřiny. Obávají se negativního vlivu odklonu od uhlí

DomůNěmeckoNěmecké podniky žádají opatření pro snížení ceny elektřiny. Obávají se negativního vlivu odklonu od uhlí

Německý ministr hospodářství a energetiky Peter Altmaier uvedl, že má v úmyslu v tzv. Klimatickém kabinetu prosadit snížení ceny elektřiny, informovala o tom německá tisková agentura dpa. Cílem je zachovat konkurenceschopnost německých podniků, které již dnes platí nejvyšší cenu elektřiny z celé EU. Aby však skutečně došlo k zavedení slibovaných opatření, neobejde se Altmaier bez podpory koaliční SPD.

„Chceme, aby Energiewende uspěla, ale elektřina musí zůstat dostupná,“ uvedl Altmaier.

Altmaier svými prohlášeními reaguje na dopis obdržený od hlavních hospodářských svazů a Německého svazu odborů (DGB). Organizace zastupující německé podniky v něm upozorňují na německou vládou prozatím neadresované doporučení uhelné komise zavést úlevy z ceny elektřiny.

V dopise, který má dpa k dispozici, stojí, že pokud má být následován harmonogram odklonu od výroby elektřiny z uhlí, jak doporučuje uhelná komise, je nezbytné implementovat všechna doporučení komise jako celek. Ve svých doporučeních považovala uhelná komise v případě dalšího zvyšování cen elektřiny, a tím i dalšího zatížení hospodářství, určitou formu kompenzace za nezbytnou. Tento bod v současné době není v uhelné koncepci vlády zohledněn.

Německé podniky již dnes platí nejvyšší cenu elektřiny z celé EU, další nárůst by znamenal ještě vyšší ohrožení jejich konkurenceschopnosti. Je pravdou, že je v Německu zavedena úleva z poplatku na podporu obnovitelných zdrojů energie (tzv. OZE přirážka – EEG Umlage), ta však platí pouze pro nejvíce energeticky náročná průmyslová odvětví.

Dopis však neadresuje jen problematiku podniků, zmiňuje i finanční zatížení domácností, které se z pohledu porovnání ceny elektřiny v EU rovněž nachází na nelichotivém prvním místě. V přepočtu na průměrný roční příjem domácnosti na tom však Němci až tak špatně nejsou, ačkoliv se nachází nad průměrem EU. Průměrná německá domácnost na účtech za elektřinu odvede 4,9 % svých příjmů, průměr EU je přitom 4,2 %.  Například české domácnosti jsou na tom s 6,1 % podstatně hůře.

Altmaier potřebuje podporu koaliční SPD

Takzvaný klimatický kabinet má 20. září schválit usnesení o ochraně klimatu. Altmaier bude požadovat „jasné a závazné prohlášení“ o budoucím vývoji ceny elektřiny. To dle něj zahrnuje zohlednění doporučení uhelné komise. Do roku 2023 by se tak síťové poplatky měly snížit celkově až o dvě miliardy euro ročně.

„Tento požadavek jsem vždy podporoval,“ dodává Altmaier.

Cena elektřiny by mohla být snížena prostřednictvím právě síťových poplatků, daně z elektřiny, nebo poplatku na podporu obnovitelným zdrojům energie. Altmaier však zdůraznil, že pro úspěšné prosazení úlevy potřebuje podporu svého koaličního partnera, SPD, a zejména ministra financí Olafa Scholze (SPD).