Domů
Německo
Německo bude pro rozvoj solárů potřebovat dalších 100 000 pracovníků
Instalace střešní solární elektrárny
Zdroj: GW Solar Institute / Creative Commons / Public Domain Mark 1.0

Německo bude pro rozvoj solárů potřebovat dalších 100 000 pracovníků

Německo
12 komentářů
23. červen 2023, 11:44
Jan Budín

Německo potřebuje zajistit dodatečných 100 tisíc kvalifikovaných pracovníků, aby bylo schopné naplnit své cíle v oblasti rozvoje solárních elektráren. Ke konci roku 2022 pracovalo v německém solárním sektoru zhruba 65 tisíc pracovníků. Informaci přinesl zahraniční server Clean Energy Wire.

V Německu bylo v loňském roce instalováno 7,4 GW nového výkonu v solárních elektrárnách a jejich celkový instalovaný výkon tak dosáhl 67 GW. Aby země dosáhla svého cíle pro rok 2030, kterým je 215 GW instalovaného výkonu v těchto zdrojích, musí se v následujících letech tempo rozvoje významně zrychlit. Do roku 2026 by mělo být ročně instalováno 22 GW nových solárních elektráren.

Jednou z největších výzev na cestě ke splnění stanovených cílů je nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Německá solární asociace (Bundesverband Solarwirtschaft - BSW) odhaduje, že bude ke stávajícím zhruba 65 tisícům pracovníků zapotřebí získat dalších 100 tisíc pracovníků.

Nemalá část potřebné pracovní síly by přitom mohla být zajištěna ze zahraničí. Zahraniční server Clean Energy Wire připomněl například únorovou dohodu asociace BSW s indickou iniciativou Skill Council of Green Jobs dohodu o integraci indických kvalifikovaných pracovníků v německém solárním průmyslu.

"Potřebujeme více rukou pro transformaci energetiky a chceme zajistit nezbytný masivní rozvoj solární energetiky pomocí vyškolených řemeslníků, které nemůžeme najít v Německu v důsledku nedostatku kvalifikovaných pracovníků," uvedl v únoru výkonný ředitel pro mezinárodní záležitosti v BSW David Wedepohl.

Podle zveřejněných informací bylo v rámci indické iniciativy již vyškoleno více než 50 tisíc pracovníků, kteří mohou být vyslání na trh práce.

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků netrápí přitom pouze solární sektor, ale prakticky všechna odvětví spojená s transformací energetiky. Loňský report od německého hospodářského institutu (Institut der deutschen Wirtschaft Köln) odhadl, že Německu chybí pro úspěšnou realizaci transformace energetiky více než 200 tisíc kvalifikovaných pracovníků.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Richard Vacek
23. červen 2023, 20:58

Bohužel neskutečné množství pracovníků bude potřeba nejen pro rozvoj, ale i pro následnou údržbu. Proto je ve fotovoltaice řádově nižší produktivita než například v jaderné energetice (měřeno množstvím vyrobené elektřiny na pracovníka). A i to je jedním z důvodů, proč fotovoltaika není řešením energetiky, ale jejím problémem.

Vladimír Šťastný
24. červen 2023, 07:00

Máte pravdu. Další věcí je, na kolik průšvihů je potenciálně zaděláno neodbornou a diletantskou montáží těchto systémů. Spousta lidí se na to vrhla, protože cítila prostor a vatu dotačních příspěvků. Kolikrát nemají montážní party mezi sebou ani elektrikáře.

Jsem revizní technik a už několik let se pokoušíme dostat na školení někoho, kdo by nám předvedl metodickou revizi na FVE. Lektoři nám jezdí přednášet naprosté hovadiny jako například, že my, jako revizní technici elektro, máme posuzovat statiku střechy, nebo že máme fotit výrobní štítky FVE panelů a počítat, jestli se jejich výkon shoduje s výkonem systému, sjednaným ve smlouvě. Když mi tohle někdo vypráví, vždycky si v duchu říkám: vezmu tě s sebou na Ralsko chlapečku a tam mi to na více jak 270 tisícovkách panelů předvedeš.

Pravoslav Motyčka
24. červen 2023, 13:15

Nesouhlasím , JE je celkově náročnější než FVE. Ale je to stabilní zdroj energie. Cena je ovšem vyšší. Co se týče náročnosti na lidskou práci pak FVE je náročnější na výstavbu ale provozně nikoli. pokud postavíte FVE bez baterek tak pak kvalitní FVE vám vydrží 15 let bez údržby , pak necháte opravit střídače dejme tomu za polovinu původní ceny a jedete dalších 15 let. Kvalitní celoskleněné panely vydrží 40 let.

Richard Vacek
24. červen 2023, 13:53

Před dvěma lety jsem si na základě dat v americké energetické ročence porovnával množství vyrobené elektřiny a počty pracovníků jak ve fotovoltaice, tak jaderné energetice. V té jaderné na pracovníka připadalo 30x víc vyrobené elektřiny. A to není všechno. Díky tomu si takový zaměstnanec vydělá podstatně víc, než ten ve fotovoltaice (proto Německo nabízí pracovní místa ve fotovoltaice nenáročným Indům). U plošně náročné fotovoltaiky musíte počítat i s údržbou pozemků, opakovaný monitoring, revize. To, že fv panel vydrží dlouho, je sice fajn, ale už dnes vidíte množství vyřazených fv panelů, které žádných 40 let nesloužily.

Pravoslav Motyčka
24. červen 2023, 21:01

Udržba FVE na střeše není prakticky žádná a když vezmete na 1 člověka ve FVE 250kWh za rok tak je to roční výroba 250MWh. To je první rok při 30 leté životnosti FVE to máme ale 7,5GWh. Stejný pracovník v JE vytvoří 14GWh takže 2x více a ještě je to stabilní zdroj. dejme tomu že materiálově to bude stejně náročné tj. náklady na uran a výstavbu JE budou podobné jako náklady na výrobu panelů , hliníku , střídačů atd. Takže máte pravdu. JE je pořád celkově na 1 pracovníka méně náročná než FVE - u nás. Věc má ale ještě jednu stránku a tou je ekonomická výhodnost el. energii z FVE získá přímo majitel, kdežto el. energii z JE získá nějaká společnost typu ČEZ. pak obchodník, distributor a pak teprve zákazník, takže se na tom živí velké množství lidí a to způsobí , že konečná cena energie z FVE je levnější než cena energie z JE.

Petr Zelený
24. červen 2023, 21:44

30 leží bez údržby ani náhodou nevydrží, střídač má reálné výdrž menší, kabely taky, musíte čekat pravidelně revize, je toho víc. Ptejte se lidi co mají elektrárnu deset let.

Omega
24. červen 2023, 22:18

Dukovany mají 3000 zaměstnanců a vyrobí 14 300 GWh ročně, to je 4,76 GWh na zaměstnance a rok. Při životnosti JE 80 let je to 360GWh na zaměstnance.

Takže to vaše porovnání kulhá na obě nohy.

Totéž vychází při srovnání materiálové náročnosti, recyklační náročnosti, výrobní náročnosti. I to nejhorší číslo jaderné elektrárny vychází 3x lépe než u FVE

A to se ani nebavím o nákladech, kdy započtete celý ekosystém - to jest baterie, zálohy atd...

Jediná výhoda FVE je ekonomická - a spočívá v tom, že můžete privatizovat zisky a socializovat náklady vy sám - to jest dodatečné náklady akumulace záloh atd za Vás zaplatí ostatní.

Omega
24. červen 2023, 22:36

No tak modelová situace - JE - 4 bloky, 1GW každý. Tato elektrárna dokáže dodávat 3GW výkonu trvale. Zálohuje se sama - 3 bloky jedou, jeden je v režimu údržby.

Na porovnání vezmeme FVE a VTE + přečerpávací + plynové - tak aby se zajistila výroba těch 3 GW.

Jakmile tohle spočítáte, zjistíte, že jaderná energie je ve skutečnosti levná

ČR má trvalou minimální spotřebu 8GW - to u jádra odpovídá 10 blokům 1GW.

Maximum spotřeby máme 12 GW - takže 4 GW je potřeba pokrýt pomocí FVE, větru, vody.

Pro ČR nejlevnější elektřina (o kterou se ovšem nehraje) je kombinace 10GW v jádře, 2GW ve vodě a 6GW FVE + VTE

Petr
25. červen 2023, 09:23

Co to je za nesmysl, že se jaderná elektrárna sama zálohuje? Jádro je v pohodě, pokud jede pořád a na plný výkon. Jakýkoliv jiný provozní režim je problém.

Pravoslav Motyčka
25. červen 2023, 15:07

Vy ale počítáte jen lidi pro provoz JE , ale kde je těžba uranu , kde je zpracování paliva , výstavba , modernizace - externí firmy , likvidace , výstavba hlubinného úložiště atd. Jediný parametr, který toto určuje kolik co stojí práce je cena tak je z moderní FVE prostě menší. A co se týče majitele FVE , pak nejde tvrdit že za něj někdo něco platí on platí cenu připojení jako kdokoli jiný. To spíše cyklisti a chodci , využívají silnice , které financují motoristé.

Vladimír Šťastný
24. červen 2023, 07:02

Vůbec nepochybuji o tom, že ze Zimbabwe a Konga bude dovezeno odborníků více než dost.

Vlado
24. červen 2023, 08:45

Máte pravdu, stačí je vyškolit a mohou začít stavět; proč je posílat k nám!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se