Domů
Německo
Německo chce zabezpečit dodávky elektřiny vypsáním společných aukcí pro OZE a plynové elektrárny
Jeden z bloků moderní paroplynové elektrárny Irsching. Zdroj: Uniper
Zdroj: Uniper

Německo chce zabezpečit dodávky elektřiny vypsáním společných aukcí pro OZE a plynové elektrárny

Německá vláda zvažuje zavedení kombinovaných aukcí pro obnovitelné zdroje a plynové elektrárny, aby zajistila dostatek stabilního výkonu pro svoji elektrizační soustavu. Uvádí to vládní dokument k jednání německé kancléřky s ministry jednotlivých spolkových zemí.

Německo, které do konce roku 2022 plánuje odstavit své zbývající jaderné zdroje a zároveň začít odstavovat první uhelné elektrárny v rámci svého odklonu od uhlí, se začíná obávat o zabezpečení dodávek elektřiny. Důvodem je, že s pokračujícím odstavováním konvenčních zdrojů bude dále ubývat „stabilní“ výkon, který je dostupný i v případě, že zrovna dostatečně nefouká nebo nesvítí.

Německá vláda v reakci na to zvažuje zavedení společných aukcí pro plynové elektrárny a obnovitelné zdroje energie.

„Německá vláda … prověří , zda stávající struktura trhu je dostatečná k zajištění budoucí bezpečnosti dodávek v celém Německu. Spolková vláda také zkoumá nové a inovativní způsoby vypisování nabídkových řízení tak, aby byla navýšena systémová odpovědnost obnovitelných zdrojů energie – např. kombinací plynových elektráren s obnovitelnými zdroji – a tím integrovat další zabezpečený výkon do stávajícího tržního systému a zvýšit bezpečnost dodávek za úzkými místy v síti,“ uvádí zpráva.

V nadcházející novele zákona o obnovitelných zdrojích energie předloží spolková vláda také návrh na regionalizaci podpory biomasy, jejímž cílem je zejména stimulovat nákladově efektivní a vysoce flexibilní výkon s přihlédnutím k udržitelně dostupnému potenciálu biomasy jižně od úzkých míst v přenosové soustavě.

Bonus na konverzi uhelných KVET zdrojů bude přezkoumán

Teplárna na severu Mnichova. Zdroj: SWM

Přezkoumána by měla být také výše bonusu, který by měli provozovatelé dostávat za konverzi nebo náhradu svých uhelných zdrojů pro kombinovanou výrobou elektřiny a tepla (KVET) vysokoúčinnými KVET zdroji na plyn, biomasu, odpad nebo kapalná paliva. Jeho výše v současném návrhu zákona, stanovená na 180 eur na kW instalovaného výkonu, dle provozovatelů nepokryje nezbytné investice.

Dodatečný tzv. jižní bonus pro KVET zdroje na jihu Německa má dále podpořit  jejich rozvoj potřebný zejména v této oblasti.

Úvodní fotografie: Jeden z bloků moderní paroplynové elektrárny Irsching. Zdroj: Uniper

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Martin Hájek
22. červen 2020, 08:29

A je tu finále, Německo bude dotovat i plynové elektrárny. Takže už dotuje úplně všechno kromě jádra a uhlí a do budoucna tedy bude dotovat celou energetiku. Společná energetická politika neomylně následuje společnou zemědělskou politiku. Zničíme trh dotacemi a pak zjistíme, že musíme dotovat vše. Jakákoliv efektivita vyletěla komínem a zaplatí to spotřebitel. Bude velmi zajímavé sledovat, jestli ty dotace plynových elektráren Německu projdou. ČR by také měla velmi pečlivě sledovat ten návrh na "regionalizace podpory biomasy", jehož účelem zřejmě bude odsát biomasu z ČR ve prospěch Energiewende. ČR by se měla tomuto scénáři začít aktivně bránit.

Slavomil Vinkler
22. červen 2020, 08:43

Jasně p. Hájek, všichni co jsou při smyslech ví, že ke každému zdroji OZE se musí postavit jiný NE OZE, aby se dala energie vyrábět, i když nefouká či nesvítí. Cena energie musí zákonitě vzrůst, neboť náklady nejsou na výrobu-(všechny energie jsou v přírodě zcela zdarma), ale na splátky bankám za financování výstavby a provozu zdroje. Jsou-li dva, tak 2x.

Milan Vaněček
22. červen 2020, 09:27

Pánové, místo těch Vašich (a Emilových, Wagnerových a dalších) keců si přečtete to co říká v druhé části svého rozhovoru pro Seznam Zprávy šéf ČEZu. Máte odkaz zde na Monitoringu," Šéf ČEZ: chystáme...."

cituji:

"ČEZ chystá stavby velkých solárních elektráren v areálech svých dnešních uhelných zdrojů, hlavně v severních Čechách". (To je co jsem tu říkal a čemu se místní "experti" vysmívali.)

"Evropská klimatická politika předurčuje nejen podobu energetiky. Program Green Deal s cílem na klimatickou neutralitu do roku 2050 bude znamenat výraznou změnu celého hospodářství. Je potřeba to brát jako fakt, prostě je to vůle velké většiny občanů Evropské unie". (Beneš je realista, jako já.)

"Otázka: Jestli říkáte, že dnes už má smysl do obnovitelných zdrojů investovat bez jakékoliv dotace, tak je jejich budování jen na rozhodování soukromých investorů a obchodních firem, jakými je i ČEZ. Jestli se vyplácejí bez státní podpory, proč by se do nich masivně neinvestovalo?

OdpověĎ: Může se stát, že navzdory tomu, že se stát zavázal k nějakému číslu, obchodně motivovaní investoři budou do nich investovat natolik, že to třeba i překročí plánovaných 22 procent, to je možné."

(To je to co tu neustále tvrdím, každý kdo není slepý to vidět musí.)

"ČEZ ve své strategii má investice do obnovitelných zdrojů v České republice i v nejbližším okolí. Máme větrné farmy v Německu." (O tom neustále píši...)

"Otázka: Znamená to, že na místě zavíraných uhelných elektráren vyrostou velké solární parky?

Odpověd: Ano, i s tím počítáme. Některé jsou už postavené, některé v přípravě, děláme na tom aktuálně."

(O tom neustále píši. Snad když Vám to řekne šéf ČEZu, tak se to snad i uskuteční.)

(Beneš vystupuje jako fanda malých modulárních jaderných reaktorů, je však realista), viz: "O kolik by mohly být elektrárny spojené z modulů levnější než klasické velké reaktory?

To je předčasné hodnotit. Vlastně nikdo ještě nepředstavil hotový produkt…"

Slavomil Vinkler
22. červen 2020, 09:41

Ano, pokud přijmete slova::

"Evropská klimatická politika předurčuje nejen podobu energetiky. Program Green Deal s cílem na klimatickou neutralitu do roku 2050 bude znamenat výraznou změnu celého hospodářství. Je potřeba to brát jako fakt, prostě je to vůle velké většiny občanů Evropské unie".

Pak je vůle většiny občanů EU za výraznou změnu ceny EE. Je to však opravdu jejich vůle?

A jako vždy, opakem pravdy není lež, ale pravda jiná.

Milan Vaněček
22. červen 2020, 10:06

Pane Vinkler, většina evropanů chce čistou energetiku, stejně jako většina Číňanů co žijí ve velkoměstech, stejně jako většina střední třídy co žije v USA na přecpaném východním a západním pobřeží.

Ostatním je to fuk.

Přestavba energetiky vždy něco stojí, ale následně je pak elektřina levnější. Po ukončení transformačních nákladů bude elektřina z OZE (částečně doplňovaná klasickou energetikou) levnější, palivo zdarma, kompletní recyklace a lokální zdroje se musí projevit.

Jen nemá smysl podlehnout CO2 hysterii (Greta) a spěchat, spěch=extra výdaje.

Ale blokovat technický pokrok (FVE, VtE), to se nikomu nepodaří. A staré jádro (=DukovanyII) to není technický pokrok, to možná?? budou malé reaktory (které se ale do dnešního nebezpečného a chaotického světa moc nehodí, zvyšují bezpečnostní rizika).

Richard Vacek
22. červen 2020, 10:51

O tom, co chce většina, nejlépe rozhoduje trh. Teda trh nepokřivený. A ne nějaký průzkum, neboť čistou energii by zajisté chtěl každý, ale kupovat bude spousta lidí tu nejlevnější energii. Stačí se podívat, kolik lidí si u nás dobrovolně zvolila "zelený" tarif u elektřiny - bylo jich méně, než členů strany zelených.

Milan Vaněček
22. červen 2020, 11:16

Ano pane Vacek, už o tom rozhoduje trh i v současnosti. Trh investorů, trh bankovních služeb. Zde jasně FVE a VtE vítězí, spolu s elektrárnami plynovými.

Trh spotřebitelů ovládá distribuce a stát, ti rozhodnou, kde a jak se skutečně velmi nízká cena silové elektřiny v současnosti resp. v celém minulém desetiletí změní

v drahé tarify pro drobné spotřebitele. Takže zde je to "pokřivení trhu".

Bob
23. červen 2020, 20:53

Pane Vaněček.

V průzkumech veřejného mínění vždy záleží na otázce.

Všude Vám řeknou, že chtějí čistou energii, někde s velkou kupní silou (Německo) si za to i značná část obyvatel připlatí, ale téměř všichni (i v Německu) Vám řeknou:

Ta ošklivá a zdraví škodlivá vedení VVN u svého domu/vesnice/města nechceme.

Velké pole oplocené FVE nechceme

Větrníky v celé krajině včetně blízko domů a v CHKO apod. nechceme

Spalování odpadů nechceme, ale nechceme ani skládky.

A tak by se dalo pokračovat.

Milan Vaněček
23. červen 2020, 21:32

Bobe, na každé Vaše "nechceme" existuje odpověď a ty odpovědi někde již realizují:

-vedení VVN dávají pod zem (jen si vemte jak je okolí Prahy šíleně zadrátované. A půda pod ním by stála 10000 Kč za 1m2, kdyby tam ty šílené dráty nebyly).

-když dáte velkou FVE na uhelnou výsypku (jak to plánují Němci nebo ČEZ) tak lidé budou rádi, nebudou protestovat. Stejně tak FVE na průmyslových a skladových halách, na domech, ...

-větrníky blízko domů dávat nesmíte. Ale když jsou daleko, ale na dohled, tak určitě vadí míň než chladírenské věže tepelných elektráren, stožáry VVN, tovární komíny, ...

-spalování odpadů a skládky nikdo nechce, oprávněně. Je třeba odpad třídit, recyklovat a využívat. Na statku mého strýce v polabí v době mého mládí (padesátá léta) něco jako "odpad" neexistovalo, to slovo vůbec hospodáři neznali.

Tož tak.

Bob
24. červen 2020, 20:30

Pane Vaněček

To není moje nechceme (i když s některými body souhlasím).

To je vox populi. A konkrétně v Německu. Takže vysvětlujte Němcům a ne mně.

A jak píšu: Všichni budou souhlasit s čistým ovzduším, málokdo si uvědomí a ještě méně si připustí důsledky.

Třeba jako při referendech o odstavení funkčních JE.

Jiří
22. červen 2020, 15:21

Pane Vaněčku,

už jste někdy a někde viděl zboží, bez kterého spotřebitel nemůže existovat, aby bylo levné??? Opak je pravdou.

Bez el. energie nemůže dnes nikdo existovat. Proto bude stále dražší a dražší. A proto se vyplatí investovat do systémů, které nemají účinnost těch předcházejících, protože ZÁKAZNÍK TO ZAPLATÍ. Takže budeme - my spotřebitelé - chudší a chudší. Komunismus, o kterém hlásáte, jistě nebude - a nikde na světě.

Milan Vaněček
22. červen 2020, 18:14

ANO VIDEL A PRAVIDELNE UZIVAM. JE TO PIVO

3sa
22. červen 2020, 19:41

Nevím, jaké procento bydlí v bytech a kolik v domech, nicméně pro téměř každý objekt existuje nějaké řešení pro využití OZE. Kdo nechce (tolik) platit, nemusí, má alespoň částečnou alternativu. Kdo bude spoléhat na stát, tak to prostě zaplatí i s chlupama. ČEZ, jakožto většinově státní podnik, má krytá záda jak nejlépe může. Jeho kroky bych s kroky soukromníka nesrovnával. Ale je pravdou, že ČEZ ví více než všichni ostatní v energetice. Podle dostupných informací masivně skupuje levné pozemky poblíž páteřních tras DS s volnou kapacitou. K čemu asi takové pozemky mohou sloužit, když jediné, u nás aplikovatelné a průchodné, OZE je slunce? Každý ať si odpoví sám.

Michal
22. červen 2020, 11:28

Už jim hrozí nedostatek elektřiny kvůli té jejich hloupé ideologické válce proti dostupné energii. Emise CO2 tím stejně nijak neovlivní, jen si zdevastují přírodu. Čína a Indie staví uhelky jak šílení, takže moc a průmysl se stěhuje ze západu na východ. Komunistická strana uchlácholí na papíře západ že na oko něco dělá, ale realita je jinde.

Slavomil Vinkler
22. červen 2020, 14:57

Zdroj

OSEL

Víte kdo a kdy napsal následující řádky?

1. Valná většina obyvatel preferuje zábavu před prací.

2. Množí se rozvrácené vztahy a svobodně žijící matky bez otců.

3. Senioři jsou zanedbáváni. Lidé pečují o domácí mazlíčky více než o svoje staré rodiče.

4. Literatura a umění se stávají bezduchými. Vytváří se planá zábava za každou cenu. Takzvaná umělecká díla jsou ošklivá, nevkusná, nic neříkající, ale přesto za ně bohatí zaplatí horentní sumy.

5. Čestná vojenská služba vlasti je odmítána, zpochybňována, vysmívána a posléze zákonem zrušena. Armádu tvoří nájemní žoldnéři.

6. Lidé pracující jsou zesměšňováni a jako vzor se staví prázdní pokrytci, spekulanti, populisté, pochybní umělci a takzvané celebrity.

7. Daňové zatížení obyvatelstva stále roste a stát přerozděluje neúměrně vysoké částky. Lidé se nebojí nepracovat, protože stát se o ně vždy nějak postará.

8. Úroveň vzdělání rapidně klesá.

9. Státní dluh roste do nikdy nesplatitelné výše.

10. Přestává se vyrábět a pěstovat, protože výroba doma je moc drahá a potraviny a výrobky se dovážejí ze satelitních zemí.

11. Kdo se dostal do pozice, kde může ze státního krást, většinou tak činí. Postižitelnost těchto zločinů je velmi malá.

12. Početí a výchova dětí je vnímáno jako obtěžující a dětí se rodí stále méně. v 13. Léty osvědčené mechanizmy, chránící poctivé před podvodníky, náhle selhávají.

14. Veřejné funkce se stávají předmětem kořisti zisku. Udělují se za úplatky, a kdo je získal, chce z nich kořistit, aby se mu vložený úplatek několikanásobně vrátil.

15. Staletími předků prověřené hodnoty - jako je čest, smysl pro povinnost, zodpovědnost, nadšení pro práci, pro dobročinnost, zájem pro věci veřejné, jsou vysmívány a zesměšňovány.

16. Šíří se cynismus.

17. Šíří se plýtvání, nestřídmost, znevažování znalostí, dovednosti a poctivé práce.

18. Do země přichází velké množství cizinců.

19. Politikové nadbíhají i "lůze", která si vynucuje zábavu a státní podpory (chléb a hry).

20. Občané stále na všechno nadávají.

Text napsal britský historik Edward Gibbon, autor knihy "Úpadek a pád římské říše". Vyšla v roce 1776.

petr
22. červen 2020, 21:35

Děkuji za historickou vsuvku... nevěděl jsem kdo to kdy řekl...

ale musím s tím souhlasit, jdu však proti větru, mám 3 děti zasadili jsme pole brambor (jsem podnikatel v energetice a v celku za vodou...), založil včelstva, pořídil velký skleník, kotel na dřevo z vlastního lesa,FTVE s akumulací, aby jsem nebyl absolutně závislý, diesel agregát a 200 l sud na naftu, na pastvině budou kravičky a zbytek světa mi může... nebo si trhnout nohou...

ale stále doufám, že rozum zvítězí nad hloupostí a zelenými názory šílenců a lide začnou zase pracovat na chléb svůj vezdejší....

Ono totiž stačí opravdu málo, jen ráno vstát a tak asi 6 hodin opravdu pracovat, tedy opravdu a ne jen prezentovat práci.

Pak máme 18 hodin na legraci a pohodu...

Asd
22. červen 2020, 19:28

Tak to jsem ani nevěděl, že plyn je obnovitelný zdroj. Ti Němci jsou fakt koumáci. Jsem zvědavý na co příště přijdou.

John
23. červen 2020, 22:31

Zoufalství teprve přije, zatím dochází jen palivo do jaderných elektráren, ale během 10-20 let začne docházet ropa a zemní plyn, a s tím nastane i prudký růst cen a časem i výpadky. Takže jediné čeho máme zatím dost je to špinavé uhlí. Proto vyvíjíme Gravi-nukleární malý reaktor a ten ve fízně-anihilačním módu bude moci spalovat jakoukoli hmotu na čistou energiji E=mc2.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se