Domů
Německo
Německo dá na stabilizaci cen energií 200 miliard eur a zruší nový poplatek

Německo dá na stabilizaci cen energií 200 miliard eur a zruší nový poplatek

Německo
5 komentářů
29. září 2022, 16:32
ČTK

Berlín 29. září (zpravodaj ČTK) – Německo podpoří stabilizaci cen energií zvláštním hospodářským fondem v objemu až 200 miliard eur (až 4,94 bilionu Kč). V mimořádném prohlášení to dnes oznámil německý kancléř Olaf Scholz. Řekl také, že díky novému souboru opatření, který nazval obranným deštníkem, už nebude potřeba nový poplatek za obstarání plynu. Ten měl původně v Německu začít platit od soboty.

„Ceny musejí klesnout,“ řekl Scholz, který se ke společnému tiskovému vystoupení s ministry financí a hospodářství Christianem Lindnerem a Robertem Habeckem připojil kvůli nákaze koronavirem digitálně.

Vláda nyní podle Scholze přichází s takzvaným obranným deštníkem, aby ochránila obyvatele a také podniky ohrožené vysokými cenami energií.

Finanční podporu opatřením včetně takzvaných cenových brzd na elektrickou energii a plyn poskytne hospodářský a stabilizační fond, který bude financován půjčkami. Podle kancléře to pomůže všem potřebným v letošním roce a také v nadcházejících dvou letech. Habeck upřesnil, že s platností se počítá do jara 2024.

Scholz rovněž oznámil, že díky novému opatření nebude potřeba poplatek za obstarání plynu, který se vláda rozhodla zrušit. Zmíněný poplatek by odběratelům zdražil tuto energetickou surovinu o 2,4 centu za kilowatthodinu (kWh), což by u domácností činilo ročně i stovky eur (tisíce Kč). Habeck původně poplatek hájil jako nezbytný kvůli záchraně dodavatelů plynu, v posledních dnech ale hovořil o jeho nahrazení novým mechanismem. Dnes řekl, že se nikdy netajil tím, že poplatek byl sporný, v dané situaci ho ale považoval za nejlepší z nejhorších možností, jak postupovat.

Habeck řekl, že poplatek byl zaveden nařízením a že stejnou cestou bude i zrušen. Mnozí poskytovatelé energií už odběratele informovali o zvýšení plateb kvůli poplatku. Pokud ho podle ministra už někteří zákazníci zaplatili, dostanou peníze zpět. Kvůli poplatku Německo dočasně snížilo daň z přidané hodnoty (DPH) u zemního plynu z běžné 19procentní sazby na sedm procent, aby spotřebitelům ulevilo od vyšších cen. Habeck řekl, že nižší sazba zůstává v platnosti, nebude ale financována ze stabilizačního fondu.

„Německo je v energetické válce,“ řekl Lindner.

Veřejnost ale ujistil, že Německo je hospodářsky dostatečně silné, aby problémy překonalo.

Scholz s Habeckem a Lindnerem neupřesnili, jak bude cenová brzda na plyn fungovat, protože na tom ještě pracuje expertní komise. I když zatím není jasné, jakou část spotřeby bude stát dotovat, musí opatření podle Lindnera i Habecka zároveň povzbudit odběratele k šetření.

Lindner by v zájmu energetické bezpečnosti prodloužil i chod jaderných elektráren. Německo má tři taková zařízení, jedno na konci roku odstaví a zbývající dvě ponechá v chodu do jara příštího roku. „Nechal bych jaderné elektrárny v provozu do roku 2024,“ řekl Lindner. Scholz na dotaz novinářů, jak Lindnerův postoj hodnotí, odpověděl, že chápe rozdílné názory koaličních ministrů. „Klíčová je ale letošní zima,“ dodal kancléř.

Novináře zajímalo i to, zda Německo dokáže i přes stabilizační fond dodržet v příštím roce dluhovou brzdu. Lindner v uplynulých dnech opakovaně tvrdil, že se k regulačním a podpůrným opatřením staví vstřícně, ale že trvá na rozpočtové disciplíně. „Krizová a rozpočtová opatření chceme držet odděleně,“ řekl dnes Lindner. Německé státní dluhopisy tak podle něj zůstanou zlatým standardem. Podobným způsobem od běžného rozpočtu oddělilo Německo i zvláštní zbrojní fond v objemu 100 miliard eur (2,47 bilionu Kč), kterým vláda reagovala na ruskou invazi na Ukrajinu.

Ministr financí také řekl, že stabilizační fond pomůže zbrzdit inflaci. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v září podle předběžné zprávy statistiků zrychlilo na deset procent ze srpnové hodnoty 7,9 procenta.

Scholz na úvod projevu řekl, že po poškození podmořských plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 je jasné, že z Ruska v dohledné době žádný plyn nepřijde. „Německo je ale dobře připraveno,“ řekl. Země podle něj buduje terminály na zkapalněný zemní plyn (LNG) a zásobníky plynu jsou naplněny z více než 90 procent. Upozornil, že Německo aktivovalo své záložní uhelné elektrárny a že chce urychlit budování obnovitelných zdrojů energie.

Potřebujete být v obraze ohledně německé energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti německé energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Němci i Britové se chystají na blackout. Mějte doma sbaleno jako do kempu, radí lidem obce
2. prosinec 2022, 05:30
Německé ministerstvo financí chce uvalit na energetické firmy windfall tax ve výši 33 procent
29. listopad 2022, 15:53
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
intfor
29. září 2022, 16:43

Tak ještě štěstí, že vedle stavby elektráren a těžby surovin je další možností jak zajistit dostatek energií také tištění peněz.

Petr prochaska
29. září 2022, 17:30

Takže se předražený plyn nakoupí z USA, zhruba za desetinásobek oproti minulosti. A protože při takové ceně plynu by průmysl zkrachoval, tak se Německo rozhodlo, že plyn bude dotovat ze státního rozpočtu obrovskými sumami. Ve výsledku to ale nepovede k šetření plynem, plyn bude dražší a v rozpočetu bude díra čím dál větší. ČR ale není tak bohatá jako Německo a dotování cen ze státního rozpočtu povede k brzkému státnímu bankrotu.

Emil
29. září 2022, 18:15

Když není kde ho nakoupit levněji, musí se nakupovat za desetinásobek, to je jednoduché.

Maly Jarda
29. září 2022, 17:57

To v okamžiku kdy zavírají poslední jaderné elektrárny ..asi není náhoda že všichni zdejší zelení fanatikové jsou zároveň Němcofilové .. svůj k svému

Zbyněk Poisl
29. září 2022, 19:53

Energiewende a Green Deal se vyplatí za každé peníze!!! :-) I kdyby mělo Německo zkrachovat!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se