Domů
Německo
Německo dočasně přebírá kontrolu nad německou dceřinou firmou ruského Gazpromu
Zdroj: Gazprom

Německo dočasně přebírá kontrolu nad německou dceřinou firmou ruského Gazpromu

Německo
2 komentáře
4. duben 2022, 20:11
ČTK

Německý stát převezme dočasně kontrolu nad německou dceřinou společností ruského Gazpromu, oznámil dnes německý ministr hospodářství Robert Habeck. Cílem je podle něj zajistit bezpečnost dodávek. Informovala o tom agentura DPA. Opatření má podle agentury Reuters trvat do 30. září.

Správcem společnosti Gazprom Germania se stane německá agentura pro síťové služby Bundesnetzagentur (BNetzA). Ruský energetický gigant Gazprom v pátek oznámil, že ukončil svou účast v německé divizi. Ta má pobočky ve Švýcarsku, Británii a České republice. Gazprom své rozhodnutí nezdůvodnil.

„Jsme si vědomi odpovědnosti za bezpečné dodávky plynu, kterou s sebou tento úkol nese,“ konstatoval šéf agentury BNetzA Klaus Müller.

„Naším cílem bude zajistit, aby společnost Gazprom Germania byla řízena v zájmu Německa a Evropy,“ dodal.

Agentura bude mít právo odvolávat vedoucí pracovníky, najímat nové zaměstnance a udávat směr vedení.

Německé ministerstvo hospodářství uvedlo, že cílem tohoto kroku bylo zabránit možnému převzetí společnosti Gazprom Germania ruskými společnostmi JSC Palmary a exportní divizí Gazpromu.

Podle resortu není jasné, kdo za těmito podniky stojí. Tím pádem by akvizice nebyla z právního hlediska přípustná, protože investoři pocházejí ze zemí mimo EU a jedná se o kritickou infrastrukturu.

Německý ministr financí Christian Lindner dnes odmítl embargo EU na dovoz ruského plynu. Rostoucí počet civilních obětí na Ukrajině zvyšuje tlak na sedmadvacítku, aby uvalila sankce na ruský energetický sektor, uvedla Reuters.

„Je jasné, že musíme co nejrychleji ukončit veškeré hospodářské vazby na Rusko. Musíme plánovat tvrdé sankce, ale plyn nelze v krátké době nahradit. Způsobili bychom tím větší škody sobě než jim,“ řekl Lindner.

Potřebujete být v obraze ohledně německé energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti německé energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Jádro v Německu vláda nechce. Stane se historií
24. červen 2022, 05:00
Německo vyhlásilo kvůli dodávkám plynu z Ruska stav výstrahy. Dopady na zákazníky to mít nebude
23. červen 2022, 09:19
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
maly jarda
4. duben 2022, 20:53

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

koukam Němci hned jak se v Evropě dostanou k moci tak začnou Arizovat
.

Jan Stehlik
5. duben 2022, 09:14

Přemýšlím , jak němcum pomuže vyvlastnění konce jedné trubky . Prvně tam musí někdo něco na ruské straně natlačit , aby u nich něco vylezlo .

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se