Domů
Německo
Německo: Emisní náročnost tvorby HDP loni poprvé od roku 2013 vzrostla
Zdroj: Pexels
Zdroj: Pexels

Německo: Emisní náročnost tvorby HDP loni poprvé od roku 2013 vzrostla

Německo
4 komentáře
17. duben 2022, 10:20
Jan Budín

Emisní náročnost tvorby HDP, tedy celkové vypuštěné emise CO2 vztažené k hrubému domácímu produktu, loni v Německu poprvé od roku 2013 vzrostly. Expertní rada pro změnu klimatu, která tento ukazatel sleduje, uvedla, že další vývoj bude pečlivě monitorován a rozebrán ve zvláštní zprávě na podzim letošního roku. Informaci přinesl zahraniční server Clean Energy Wire.

Oddělení hospodářského růstu od růstu emisí skleníkových plynů v posledních 30 letech významně přispělo k celkovému poklesu emisí skleníkových plynů v Německu. V loňském roce byl nicméně růst HDP (2,7 %) pomalejší než růst spotřeby primární energie (3,1 %).

Více elektřiny z uhelných elektráren a méně z obnovitelných zdrojů energie zároveň vedlo k nepříznivé změně mixu primární energie a tedy i k vyšším měrným emisím CO2 dodané energie. Na nižší výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) se promítl zejména fakt, že loňský rok byl mimořádně nepříznivý pro německé větrné elektrárny, jejichž výroba poklesla meziročně o zhruba 12 %.

Na pokles podílu OZE na spotřebě elektřiny v Německu v loňském roce upozornil již v lednu letošního roku německý think-tank Agora Energiewende. Podle toho mělo loni dojít k poklesu tohoto ukazatele meziročně o více než tři procentní body (z 45,6 % na 42,3 %).

Nepříznivý vývoj v sektoru budov a v dopravě

Expertní rada pro změnu klimatu ve zveřejněné zprávě hodnotí oficiální data zveřejněná před měsícem německou Agenturou pro životní prostředí (UBA), která ukázala, že sektor budov nesplnil své cíle druhým rokem v řadě a loňský cíl nesplnil ani sektor dopravy. Všechny ostatní sektory (energetika, průmysl, zemědělství a odpady) své cíle splnily.

Ministerstva, pod která spadá doprava a sektor budov, musí podle zveřejněných informací do tří měsíců představit akční plán, který povede k nápravě nepříznivé situace.

Problém s plněním cílů

Německo přijalo svůj první klimatický zákon na konci roku 2019 jako součást takzvaného klimatického balíčku. Tento zákon zahrnuje závazné cíle pro snižování emisí skleníkových plynů pro jednotlivé ekonomické sektory v období 2020 až 2030. Zákon zároveň zavádí expertní radu, která má působit jako nezávislý dozorčí orgán.

Na to, že dosavadní úsilí v oblasti ochrany klimatu nebude zřejmě stačit k tomu, aby země v následujících dvou letech plnila vytyčené cíle, upozornil však již v prosinci nový ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck.

Dlouhodobým cílem Německa je dosažení klimatické neutrality do roku 2045.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
petr
17. duben 2022, 10:40

Dobré sváteční dopoledne všem,

domnívám se, že bude v roce 2022 a dále ještě hůře, až Němci budou muset omezit výrobu elektřiny z plynu a více pálit uhlí. Alternativou by mohlo být zachování jádra alespoň to co běží až do doby, než se dovybuduje infrastruktura a úložiště - PVE aj.

Jak "moudré bylo odstavení jaderných elektráren, že...." Uvidíme, zda převládne v SRN rozum nad protijaderným fanatismem

minduton
17. duben 2022, 21:36

Mohli by to prodloužit o několik málo měsíců či aspoň týdnů (aspoň kvůli zimě), ale déle ne. I tak se tomu brání.

Michal K.
17. duben 2022, 22:21

https://echo24. cz/a/SSpRL/cinane-nakupuji-drahy-lng-v-americe-a-s-astronomickymi-zisky-ho-preprodavaji-do-evropy

Nielen, ze nas cez LPG doji/podoji USA, ale uz aj Cina.

Zacina byt EU koloniou ?

Zbyněk Poisl
20. duben 2022, 09:19

Zelené větrníky vypouštějí emise?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se