Německo: I přes odklon od uhlí má být spuštěna nová černouhelná elektrárna. Realita nebo bluff Uniperu?

DomůNěmeckoNěmecko: I přes odklon od uhlí má být spuštěna nová černouhelná elektrárna. Realita nebo bluff Uniperu?

Navzdory plánovanému odklonu od uhlí oznámil německý Uniper, že svou černouhelnou elektrárnu Datteln 4 v lednu příštího připojí k rozvodné síti. Agentuře Reuters zprávu potvrdili představitelé z odvětví i vládních kruhů. Oficiálně zpráva však zatím potvrzena nebyla, německé ministerstvo hospodářství chce předložit svůj návrh zákona o ukončení výroby z uhlí za dva týdny.

Uniper do černouhelné elektrárny Datteln 4 situované na severu Porúří investoval více než 1,5 miliardy eur. Je považována za nejmodernější a nejekologičtější elektrárnu svého druhu v Evropě. Ačkoliv by elektrárna emitovala do ovzduší ve srovnání se staršími uhelnými elektrárnami v Německu mnohem méně CO2 a dalších škodlivin, tzv. uhelná komise doporučila, aby dosud nezprovozněné uhelné elektrárny již nebyly připojeny k rozvodné síti.

„Komise rovněž doporučuje, aby již nebyla schválena výstavba nových uhelných elektráren. V případě elektráren, které již byly postaveny, ale dosud nejsou v provozu, komise doporučuje, aby se hledalo řešení, které by zabránilo uvedení těchto elektráren do provozu,“ uvádí závěrečná zpráva Uhelné komise.

Druhá věta výše zmíněné citace se ve skutečnosti vztahuje pouze na Datteln 4, jedinou uhelnou elektrárnu, která je v současné době ve výstavbě v Německu. Německé ministerstvo hospodářství vedlo několikaměsíční rozhovory s provozovatelem, společností Uniper, o výši kompenzace, aby elektrárna nemusela být uvedena do provozu. Tato jednání nyní nepokračují, uvedl dle Reuters jeden z vládních představitelů.

Minulý týden v úterý Uniper překvapil oznámením naznačujícím uvedení elektrárny do provozu. V platformě EEX Transparency uvedl, že v lednu příštího roku dojde k synchronizaci elektrárny se sítí. Jedná se o nezbytný krok k tomu, aby elektrárna mohla později začít do sítě dodávat vyrobenou elektřinu. K tomu by mělo dojít v létě příštího roku.

O den později citovala agentura Reuters nespecifikovaného vládního úředníka, který uvedl, že Datteln 4 by mohl skutečně být uveden do provozu, aby namísto jej byly odstaveny starší méně ekologické elektrárny. To je však v rozporu s vyjádřeními ministerstva hospodářství, které připravuje právní rámec pro odklon od uhlí a které se již několikrát vyjádřilo, že doporučení uhelné komise má v plánu implementovat „jedna ku jedné“.

Černouhelná elektrárna Datteln. Zdroj: Uniper

Bluff Uniperu?

„Mohlo by se jednat o bluff ze strany Uniperu,“ vyjádřil se na dotaz německého listu Tagesspiegel jeden z bývalých členů uhelné komise. Svojí reakci opírá o fakt, že sám Uniper oznámil, že nemá příliš velký zájem o uvedení elektrárny do provozu, pokud by byla kompenzace za neuvedení elektrárny do provozu dostatečná. Poslední sjednanou výší kompenzace má být dle Tagesspiegel zhruba polovina z 1,5 miliardy eur, které Uniper do elektrárny investoval.

Pro německou vládu by samozřejmě bylo levnější, kdyby byl Datteln 4 jednoduše uveden do provozu. To by však nemuselo představovat pro Uniper pouze výhody. Situace na trhu pro černouhelné elektrárny není příliš příznivá a výhled do budoucna je ještě horší. Navíc dle závěrů uhelné komise budou v roce 2038 muset být veškeré hnědouhelné i černouhelné elektrárny v Německu odstaveny.

Datteln 4 by byl jako nová elektrárna stěží konkurenceschopný v aukcích, ve kterých Německo plánuje dražit kompenzaci za uzavírání černouhelných zdrojů. Dle prvního návrhu zákona o odklonu od uhlí navíc ministerstvo hospodářství neplánuje odškodnit provozovatele černouhelných elektráren za jejich odstavení po roce 2030.

Reálně by tak Uniperu hrozilo, že elektrárnu bude moci provozovat pouhých 18 let bez dalších nároků na odškodnění. Může se tak skutečně jednat o strategii, jak vyvinout na německou vládu vyšší tlak. Pro Uniper hraje fakt, že vláda při přípravě odklonu od uhlí s možností uvedení Datteln 4 do provozu nepočítala a v případě jejího spuštění by muselo pro splnění harmonogramu nastoleného uhelnou komisí dojít k odstavení dodatečného výkonu.

Navíc v očích stále „zelenějších“ Němců by spuštění nové uhelné elektrárny zcela jistě nevyvolalo pozitivní reakce, i přesto, že její provoz by byl ekologičtější než provoz dosluhujících uhelných zdrojů. Jak silné tyto argumenty skutečně jsou ukáží následující jednání obou stran.

Jedna z nejmodernějších uhelných elektráren na světě připravená pro spolupráci s OZE

Datteln 4 je jednou z nejmodernějších uhelných elektráren na světě. Jedná se o černouhelný monoblok s hrubým výkonem 1100 megawattů a čistou účinností přesahující 45 %. Elektrárna má z části napájet trakční vedení vlakového dopravce Deutsche Bahn, do jehož sítě má dodávat až 412 MW výkonu. To odpovídá zhruba čtvrtině špičkového zatížení Deutsche Bahn.

Černouhelná elektrárna Datteln. Zdroj: Uniper

Zbylý výkon má být využit pro dodávku elektřiny do přenosové soustavy a na výrobu tepla pro centrální zásobování teplem. Dle provozovatele elektrárny, společnosti Uniper, je Datteln 4 určen pro rychlé změny zatížení, což elektrárnu činí spolehlivým doplňkem obnovitelných zdrojů energie.

Stavba elektrárny začala v roce 2007 a komerční provoz měl být podle původního plánu zahájen v roce 2011. Termín zprovoznění byl naposledy posunut loni v květnu kvůli poškození kotle při testování. Poškození kotle bylo natolik závažné, že bylo rozhodnuto o jeho plném nahrazení.

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují