Domů
Německo
Německo: I přes odklon od uhlí má být spuštěna nová černouhelná elektrárna. Realita nebo bluff Uniperu?
Uhelná elektrárna Datteln 4
Zdroj: Uniper

Německo: I přes odklon od uhlí má být spuštěna nová černouhelná elektrárna. Realita nebo bluff Uniperu?

Navzdory plánovanému odklonu od uhlí oznámil německý Uniper, že svou černouhelnou elektrárnu Datteln 4 v lednu příštího připojí k rozvodné síti. Agentuře Reuters zprávu potvrdili představitelé z odvětví i vládních kruhů. Oficiálně zpráva však zatím potvrzena nebyla, německé ministerstvo hospodářství chce předložit svůj návrh zákona o ukončení výroby z uhlí za dva týdny.

Uniper do černouhelné elektrárny Datteln 4 situované na severu Porúří investoval více než 1,5 miliardy eur. Je považována za nejmodernější a nejekologičtější elektrárnu svého druhu v Evropě. Ačkoliv by elektrárna emitovala do ovzduší ve srovnání se staršími uhelnými elektrárnami v Německu mnohem méně CO2 a dalších škodlivin, tzv. uhelná komise doporučila, aby dosud nezprovozněné uhelné elektrárny již nebyly připojeny k rozvodné síti.

„Komise rovněž doporučuje, aby již nebyla schválena výstavba nových uhelných elektráren. V případě elektráren, které již byly postaveny, ale dosud nejsou v provozu, komise doporučuje, aby se hledalo řešení, které by zabránilo uvedení těchto elektráren do provozu,“ uvádí závěrečná zpráva Uhelné komise.

Druhá věta výše zmíněné citace se ve skutečnosti vztahuje pouze na Datteln 4, jedinou uhelnou elektrárnu, která je v současné době ve výstavbě v Německu. Německé ministerstvo hospodářství vedlo několikaměsíční rozhovory s provozovatelem, společností Uniper, o výši kompenzace, aby elektrárna nemusela být uvedena do provozu. Tato jednání nyní nepokračují, uvedl dle Reuters jeden z vládních představitelů.

Minulý týden v úterý Uniper překvapil oznámením naznačujícím uvedení elektrárny do provozu. V platformě EEX Transparency uvedl, že v lednu příštího roku dojde k synchronizaci elektrárny se sítí. Jedná se o nezbytný krok k tomu, aby elektrárna mohla později začít do sítě dodávat vyrobenou elektřinu. K tomu by mělo dojít v létě příštího roku.

O den později citovala agentura Reuters nespecifikovaného vládního úředníka, který uvedl, že Datteln 4 by mohl skutečně být uveden do provozu, aby namísto jej byly odstaveny starší méně ekologické elektrárny. To je však v rozporu s vyjádřeními ministerstva hospodářství, které připravuje právní rámec pro odklon od uhlí a které se již několikrát vyjádřilo, že doporučení uhelné komise má v plánu implementovat „jedna ku jedné“.

Černouhelná elektrárna Datteln. Zdroj: Uniper

Bluff Uniperu?

„Mohlo by se jednat o bluff ze strany Uniperu,“ vyjádřil se na dotaz německého listu Tagesspiegel jeden z bývalých členů uhelné komise. Svojí reakci opírá o fakt, že sám Uniper oznámil, že nemá příliš velký zájem o uvedení elektrárny do provozu, pokud by byla kompenzace za neuvedení elektrárny do provozu dostatečná. Poslední sjednanou výší kompenzace má být dle Tagesspiegel zhruba polovina z 1,5 miliardy eur, které Uniper do elektrárny investoval.

Pro německou vládu by samozřejmě bylo levnější, kdyby byl Datteln 4 jednoduše uveden do provozu. To by však nemuselo představovat pro Uniper pouze výhody. Situace na trhu pro černouhelné elektrárny není příliš příznivá a výhled do budoucna je ještě horší. Navíc dle závěrů uhelné komise budou v roce 2038 muset být veškeré hnědouhelné i černouhelné elektrárny v Německu odstaveny.

Datteln 4 by byl jako nová elektrárna stěží konkurenceschopný v aukcích, ve kterých Německo plánuje dražit kompenzaci za uzavírání černouhelných zdrojů. Dle prvního návrhu zákona o odklonu od uhlí navíc ministerstvo hospodářství neplánuje odškodnit provozovatele černouhelných elektráren za jejich odstavení po roce 2030.

Reálně by tak Uniperu hrozilo, že elektrárnu bude moci provozovat pouhých 18 let bez dalších nároků na odškodnění. Může se tak skutečně jednat o strategii, jak vyvinout na německou vládu vyšší tlak. Pro Uniper hraje fakt, že vláda při přípravě odklonu od uhlí s možností uvedení Datteln 4 do provozu nepočítala a v případě jejího spuštění by muselo pro splnění harmonogramu nastoleného uhelnou komisí dojít k odstavení dodatečného výkonu.

Navíc v očích stále „zelenějších“ Němců by spuštění nové uhelné elektrárny zcela jistě nevyvolalo pozitivní reakce, i přesto, že její provoz by byl ekologičtější než provoz dosluhujících uhelných zdrojů. Jak silné tyto argumenty skutečně jsou ukáží následující jednání obou stran.

Jedna z nejmodernějších uhelných elektráren na světě připravená pro spolupráci s OZE

Datteln 4 je jednou z nejmodernějších uhelných elektráren na světě. Jedná se o černouhelný monoblok s hrubým výkonem 1100 megawattů a čistou účinností přesahující 45 %. Elektrárna má z části napájet trakční vedení vlakového dopravce Deutsche Bahn, do jehož sítě má dodávat až 412 MW výkonu. To odpovídá zhruba čtvrtině špičkového zatížení Deutsche Bahn.

Černouhelná elektrárna Datteln. Zdroj: Uniper

Zbylý výkon má být využit pro dodávku elektřiny do přenosové soustavy a na výrobu tepla pro centrální zásobování teplem. Dle provozovatele elektrárny, společnosti Uniper, je Datteln 4 určen pro rychlé změny zatížení, což elektrárnu činí spolehlivým doplňkem obnovitelných zdrojů energie.

Stavba elektrárny začala v roce 2007 a komerční provoz měl být podle původního plánu zahájen v roce 2011. Termín zprovoznění byl naposledy posunut loni v květnu kvůli poškození kotle při testování. Poškození kotle bylo natolik závažné, že bylo rozhodnuto o jeho plném nahrazení.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Jan Veselý
5. listopad 2019, 11:09

Elektrárna Datteln 4 je pravděpodobně poslední uhelná elektrárna, kterou kdy někdo v Německu zprovozní. To, že je připravena do provozu až teď je ze všeho nejvíce ukázkou toho, jak průserový projekt to je.

Je to taky ukázka jak je najednou ve výrobě elektřiny 12 let strašně moc času, v roce 2007 to možná vypadalo jako dobrý nápad, dnes celou investici Uniper odepíše jako ztrátu a elektrárnu pak bude provozovat s mírným ziskem jako pološpičkový a sezónní zdroj. Stejně,jako se jim "zadařilo" v Nizozemí.

Kdybych byl na místě regulátora, byl bych taková mrcha, že bych spuštění podmínil tím, že Uniper zavře dvojnásobek výkonu ve starých uhelných elektrárnách.

Emil
5. listopad 2019, 11:16

To by jistě skvěle motivovalo všechny investory k dalším investicím třeba do plynových elektráren, které mohou být za pár let v podobné situaci.

Ivan Novák
5. listopad 2019, 12:14

Akademicky by mne zajímalo, jak se do té partie promítá i virtuální svět účtařů - kdyby nebyl provoz povolen, asi by to šlo do odpisů jednorázově, což by přimělo Fortum hledat ochranu své investice do Uniper u soudu.

Věcně: dojde k odstavení zbývajících německých JE (1 blok do konce r.2019+3 r.2021+3 r.2022, vše po cca 1,3GW, nyní pracují v základním zatížení), to spolu s drahými povolenkami přeci jen vytvoří nový prostor pro uplatnění uhelných zdrojů s vysokou účinností. Ve výsledku čekám, že Datteln asi do provozu půjde, třeba s medializovanou výjimkou či podmínkou, která bude posléze splněna tlakem trhu, takže německé úřady explicitní kompenzaci platit nebudou. Levnější svět tím ovšem nenastane.

Cenotvorný boom LNG z USA může mít krátký život - nedávno se nechal do novin slyšet jeden z amerických uhelných těžařů, že průměrný břidličný vrt ztratí vydatnost za deset let, jistě lobboval, ale to neznamená, že neměl pravdu.

Dalibor
5. listopad 2019, 15:55

S tím plynem to vidím dost podobně, neboť nikdo se nyní nestará o to jak ještě dlouho vydrží světové zásoby plynu.Rok 2010 zásoby a zálohy odhadnuty k předpokládané spotřebě na 70 let. Tj . rok 2080.

Martin Hájek
5. listopad 2019, 11:52

:-) Němci budou brzy velmi vděční za každou řiditelnou elektrárnu, která bude v provozu. Německo je právní stát a ne banánová republika, takže výstavbu něčeho, na co je platné stavební povolení, lze těžko nějak dále podmiňovat jenom proto, že momentálně převládá zelené třeštění. Vítr se brzy obrátí, stačí jedna studená zima 2023.

petr
5. listopad 2019, 12:25

Trochu to připomíná film Pelíšky. Syn se ptá to bude k obědu rajská ?

a maminka říká co vidíš - kuře, co vidíš to jíš...

Hezký den

Josef
5. listopad 2019, 12:39

No nejlepší na tom všem jen, že svaz průmyslu nesmí podle zákona kritizovat energetickou koncepci státu např. uzavírání jaderných el. tomu říkám svoboda...

energetik II
5. listopad 2019, 16:09

Jednoduché řešení = tuto elektrárnu uvést do provozu a za ni odstavit nejstarší uhelný zdroj v Německu se stejným výkonem. Elektrárna poběží ještě 18 let a bude emitovat podstatně méně emisí, než onen starý "uhlák" . Takže by vlastně měli být všichni spokojeni.

Karel Š
5. listopad 2019, 20:40

to energetik II - 16:09

malá technická - jedná se zřejmě o nadkritický blok, tzn. velmi choulostivé materiály především přehříváků páry, tzn poslední co se takovému kotli líbí je časté najíždění a odstavování - jenže právě tohle musí "vytrpět" flexibilní zdroje...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se