
Německo mírně sníží cenové stropy v aukcích pro FVE, pro vítr zůstanou beze změny
Německo v příštím roce mírně upraví maximální ceny, se kterými mohou v aukcích soutěžit developeři obnovitelných zdrojů. Země od roku 2023 přistoupila k navýšení cenových stropů, jelikož aukce dlouhodobě trápil nedostatek projektů. Stropy pro fotovoltaiky mírně klesnou, pro vítr se nezmění. V případě biomasy zatím regulátor nové maximální ceny nezveřejnil. I po snížení však cenové stropy zůstávají nad hodnotami, se kterými původně Německo počítalo na současnou dobu.
Aukce jsou v Německu již řadu let primárním mechanismem pro podporu nových obnovitelných zdrojů energie. Developeři solárních, větrných, biomasových či dalších zdrojů v nich soutěží o provozní podporu. Ta je v případě Německa jednostranná, kdy mají provozovatelé zajištěnou minimální prodejní cenu. V případech, kdy ceny elektrické energie na velkoobchodních trzích přesahují vysoutěžené hodnoty, si tedy jejich provozovatelé vyšší zisk ponechávají. Naopak v období nižších velkoobchodních cen je jim rozdíl dorovnáván.
Německé aukce řadu let trápil nedostatek projektů, kdy se běžně nedařilo vysoutěžit veškerý nabízený výkon. V posledních kolech se začíná situace obracet, kdy naopak aukce zažívají rekordní objem přihlášených projektů. Na tomto oživení zájmu má tak zásadní vliv navýšení cenových stropů, které v roce 2023 vzrostly o 25 %. K tomuto kroku potřeboval tamní regulátor součinnost německých zákonodárců, jelikož tehdy platná legislativa umožňovala meziroční navýšení pouze o 10 %.
Cenové stropy však regulátor nezvýšil pouze pro větrné elektrárny. Na začátku loňského roku došlo rovněž k navýšení cenových stropů v aukcích pro pozemní fotovoltaiky, a to rovněž o 25 %. V případě střešních solárních elektráren byl strop navýšen již na konci roku 2022. Na jaře 2023 poté regulátor navýšil cenové stropy i pro inovativní aukce, ve kterých soutěží obnovitelné zdroje s krátkodobou akumulací.
Stropy pro vítr zůstávají, pro soláry se mírně sníží
Od příštího roku dochází k další úpravě maximálních cen pro německé aukce. V aukcích pro pozemní fotovoltaiky tak budou developeři nové soutěžit o zaručené ceny v maximální výši 68 EUR/MWh, v případě střešních fotovoltaik nejvýše o 104 EUR/MWh. Maximální ceny pro střešní fotovoltaiky tak proti letošku klesnou o pouhé jedno euro, u pozemních zdrojů o necelých šest eur. Tato úprava podle regulátora mimo jiné odráží očekávaný vývoj nákladů na budování těchto zdrojů.
Cenové stropy v aukcích pro onshore větrné elektrárny nicméně zůstanou beze změn. I přes oživení zájmu investorů a rekordní objem nabídek v posledních aukcích ceny neklesají. Podle německého regulátora zůstává předpověď nákladů na výstavbu větrných elektráren stabilní, snížení cenového stropu by tak mohlo mít negativní dopad na účast v aukcích.
Úprava maximálních soutěžních cen na rok 2025, včetně zachování zvýšených stropů pro vítr, je dle regulátora nezbytná. V opačném případě by se totiž cenové stropy vrátily na nižší hodnoty stanovené zákonem, což by mohlo znovu vyústit v nedostatek projektů a pokles míry konkurence v aukcích.
Výši nových maximálních cen v aukcích pro biomasu a biometan regulátor prozatím nezveřejnil. Nicméně i v jejich případě lze očekávat úpravu či přinejmenším zachování navýšených stropů.
Mohlo by vás zajímat:
Aneb tvrzení outsidera Vaněčka, že FVE nepotřebují dotace.
Pane Studničko, samozřejmě nepotřebují, příkladů najdete spousty, ve světě je to většina instalací, čily stovky GW výkonu. Ale nesmíte pospíchat, musíte nechat pracovat trh a ekonomii výroby.
Nepodlehnout reklamě a hysterii.
Současné vědecké poznatky ukazují, že přístup IPCC k mírnému současnému globálnímu oteplování je nevědecký (=selektivní výběr argumentů a zamlčování či bagatelizování nejnovějších vědeckých publikací) a neudržitelný, bude brzy ve světě revidován.
Zatím vždy v historii byly stabilizující (v regulační technice=negativní) zpětné vazby dominantní a jsou stále dominantní. Jedná se především o "nízkou bílou oblačnost" odrážející sluneční paprsky, meteorologové Vám řeknou jaké to jsou mraky.
Takže kdo nebude pospíchat, bude se řídit ekonomikou, a současně bude vylepšovat životní prostředí, tak zvítězí. Je konec hysterie "bezemisní či nízkoemisní".
Nastoupí: žádný nebezpečný odpad, cirkulární ekonomika, čistá výroba elektřiny z OZE.
Ve skutečnosti potřebují, jen 13 % instalovaného výkonu OZE na světě je stavěno na tržních principech a zbylých 87 % s nějakou formou dotace: iea.org/reports/renewables-2023/electricity
Ve skutečnosti je to jinak: podle EU a USA je veškerá produkce v Číně podporovaná státem (=dotovaná) a proto musí USA a EU zavádět vysoká cla na čínské panely, elektromobily, ...
Z hlediska dominantního výrobce uvedeného zboží (třeba fotovoltaika nebo elektromobilita), to jest Číny, přímé dotace na elektromobily stále jsou ale na velké FVE již byly před několika lety zrušeny. A to představuje skoro 50% nových FVE celosvětově.
Z hlediska instrumentů EU či USA je v podstatě jen PPA ten správný nedotovaný trh, a pak tento trh=0 pro JE a cca 10% pro FVE.
Ve skutečnosti to je jinak ale jinak než tvrdíte vy, jak to je uvádí Mezinárodní energetická agentura. PPA pokrývají jen 7 % instalovaného výkonu, i to tam máte napsané.
A kolik těch OZE (jmenovitě FVE a VtE) je zcela bez dotací (investičních i provozních) je v našem okolí za stejných větrných a solárních podmínek? A za kolik a kdy jsou schopny dodávat elektřinu?
Uveďte seznam s cenou a výrobou, nebo příslušné odkazy.
Bobe, místo úkolování si raději dejte (jako já) grog a čerstvě upečené Vánoční cukroví.
Veselé Vánoce všem.
Jako obvykle, když máte vyjmenovat alespoň nějaké OZE s levnou elektřinou bez dotací v našem regionu, tak nic.
Stejně jako jste se konkrétní odpovědi vyhnul nedávno. Jen jste uvedl vágní "VtE v Polsku blízko Německých hranic" Podle toho se opravdu o té VtE nedá nic nalézt.
Ale i tak Vám a všem přeju také veselé vánoce.
Bobe, dejte si do Googlu PPA FVE v Polsku a hned na Vás vyskočí několik polských velkých FVE s PPA. Není nic jednodušího.
A pak si dejte pohoda, klídek a tabáček od Chinaski.
Zapomeňte na u nás obvyklé: to néééjde (bez dotací). A Poláci jsou na sever od nás...
Tak jsem se řídil Vaším pokynem, ale moc jsem toho nenašel. Respektive něco z roku 2019-20 a od té doby nic. O financování tam moc není a o ceně, za kterou prodává (bude prodávat) už vůbec nic.
A samozřejmě nic o akumulaci, takže dodávka jen, když bude svítit a akumulaci (dodávku, když svítit nebude) zastane síť. To znamená náklady na akumulaci (stálou dodávku) toho odběratele dle PPA smlouvy se pak rozpočítají mezi všechny odběratele elektřiny.
To, že vy si něco myslíte obyčejně ve skutečnosti bývá v energetice právě naopak.
V energetice trh neexistuje, alespoň ne v té, která se nás dotýká.
No, hysterii tu předvádíte téměř v každé diskuzi. Takže pro vás jasné novoroční předsevzetí.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se