Domů
Německo
Německo nabídne letos v aukcích podporu pro rekordní objem pevninských větrných elektráren
Větrná elektrárna
Zdroj: Tom Corser / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Německo nabídne letos v aukcích podporu pro rekordní objem pevninských větrných elektráren

Rozvoj pevninských větrných elektráren v Německu zůstal i v roce 2022 za očekáváním a pod úrovní, která je potřebná pro dosažení cílů země v oblasti rozvoje obnovitelných zdrojů energie (OZE). Kromě nízké úrovně nových instalací se nedařilo zaplňovat ani vypisované aukce na provozní podporu. Jejich objem by přitom v letošním roce měl narůst na rekordních 12,8 GW. Informaci přinesl zahraniční server Clean Energy Wire.

V roce 2022 bylo v Německu instalováno zhruba 550 větrných turbín o celkovém instalovaném výkonu 2,4 GW. To sice představuje meziroční nárůst o 25 %, ale zároveň jde o hodnotu, která je příliš nízká pro dosažení cíle 115 GW instalovaného výkonu v těchto zdrojích do roku 2030. Ke konci roku 2022 jich bylo v Německu v provozu zhruba 58 GW.

Dennis Rendschmidt, ředitel průmyslové asociace VDMA, uvedl, že jak spolková vláda, tak jednotlivé spolkové země musejí zvýšit úsilí, aby naměrovaly Německo k potřebnému tempu rozvoje pevninských větrných elektráren.

"Licencování nových projektů trvá nyní v průměru téměř dva roky, proto by politici měli namísto oznamování nových cílů spíše zajistit zrychlení realizace projektů," uvedl Rendschmidt.

Podle Rendschmidta je přitom dosažení stanovených cílů za předpokladu vyřešení problémů s licencováním stále možné.

"Přestože průmysl stále čelí nedostatku kvalifikované pracovní síly a vstupních surovin, úzké místo není na straně výrobců," dodal Rendschmidt.

V poslední aukci nepomohlo ani snížení objemu na polovinu

Německo dlouhodobě trápí nedostatek projektů onshore větrných elektráren, které se hlásí do vypisovaných aukcí. Žádné překvapení proto nepřineslo ani nezaplnění poslední loňské aukce pro tyto zdroje, ve které se původně mělo soutěžit o 1190 MW.

Vzhledem ke zkušenostem z předchozích loňských kol byl objem poslední aukce snížen na necelých 604 MW. Ani to však nepomohlo, jelikož podle dat zveřejněných německým regulátorem bylo podáno 16 nabídek o celkovém objemu 203 MW.

Vysoutěžené minimální zaručené ceny se podobně jako v předcházejících kolech pohybovaly kvůli nedostatku projektů na úrovni nejvyšší možné nabídkové ceny, která činila 58,8 EUR/MWh. Jelikož nejnižší vysoutěžená cena dosáhla 58,6 EUR/MWh, vážený průměr všech nabídek dosáhl s 58,7 EUR/MWh téměř stropu. Z regionálního hlediska opět dominoval větrnější severozápad země, kdy nejvíce projektů pocházelo ze spolkových zemí Dolní Sasko (72 MW) a Severní Porýní-Vestfálsko (30 MW).

Pomůže zvýšení cenových stropů?

Jedním z opatření, kterými se německá vláda snaží navýšit tempo rozvoje onshore větrných elektráren, je navýšení cenového stropu v aukcích. Vzhledem k absenci jakékoliv soutěže z důvodu nedostatku projektů se v posledních kolech ceny často drží právě na stanoveném stropu.

Nový cenový strop byl stanoven na hodnotu 73,5 EUR/MWh, což představuje hodnotu o 25 % vyšší než v případě poslední loňské aukce.
„Nově stanovené maximální ceny umožní v příštím roce zajistit přiměřené příjmy zdrojům účastnícím se aukcí. Doufám, že to umožní, aby se počet nabídek, který se výrazně snížil, opět zvýšil a aby se opět rozvinula soutěž," uvedl Klaus Müller, prezident německého regulátora.

Zdali toto opatření pomůže, ukáží nadcházející čtyři letošní aukce, každá o plánovaném objemu 3,2 GW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(29)
Ivan Švančara
20. leden 2023, 09:50

Politik - amater dokaze iba jedno, zastropovavat ceny a zvysovat dane.

Karásek
20. leden 2023, 14:38

Kdyby u nás v ČR bylo za celé období realizováno ve větru 2400 MW. Mimochodem ve srovnání se stejně větrným Rakouskem u nás vyrábíme z větru jen asi jednu desetinu. Za rok tam zprovoznili tolik jako ČR za 20 let.

intfor
20. leden 2023, 15:26

A pořád dokola pohádka o stejně větrném Rakousku.

Karásek
20. leden 2023, 20:01

To není pohádka, ale skutečnost. A Rakousko je bez moře a má stejné větrné podmínky jako ČR. Proto žádnej troll už nemůže tvrdit, že větrné elektrárny dobře jedou jen u moře. Konečně byly nyní postaveny další větrné elektrárny v ČR a to konktétně u obce Melč u Opavy. Jsou tam i dvě starší a nízký hluk který dělají v obci není slyšet. To kdyby náhodou chtěl někdo dezinformovat o vysokém hluku z větrných elektráren.

Ivan Novák
20. leden 2023, 23:06

Větrné elektrárny v Burgenlandu a Dolních Rakousích mají o hodně nižší využití než ty u Severního moře, nemluvě o tom, že bez státní podpory jejich ekonomiky, která ničí férový trh a vede ke zbytečně vysokým cenám pro spotřebitele, by je nikdo nestavěl ani tam - ani tam.

Karásek
21. leden 2023, 15:21

I tak jsou ty větrné elektrárny v Dolních Rakousích a Burgenlandu využity tak, že vyrábí přes 11 % spotřeby EE Rakouska a staví se další a další. To ničení férového trhu prosím prokázat. Děkuji.

intfor
22. leden 2023, 13:18

Je to pohadka a kazdy se muze snadno presvedcit na Globalwindatlas kdyz si zobrazi power density.

Pravoslav Motyčka
20. leden 2023, 23:01

Kdyby Rakousko zprovoznilo tolik jaderných elektráren jako ČR , tak by mělo výrobu el. energie zcela bezemisní a nemuselo by investovat ani Euro do podpory větrných a solárních elektráren.....

Karásek
21. leden 2023, 15:22

Kdyby ČR tolik stavěla a měla v plánu stavět OZE, tak by nemusela uvažovat o tunelu tisíciletí, neboli o tendru na Dukovany.

Emil
21. leden 2023, 15:38

To těžko, Karásku, občasným zdrojem disponibilní zdroj nahradit nelze.

Milan Vaněček
21. leden 2023, 16:42

Obdobně "pružný zdroj" nejde nahradit jaderným zdrojem. VtE a FVE potřebují pružné zdroje, jako jsou vodní nebo plynové elektrárny. A ještě mnohem rychleji reagující zdroje bateriové.

To už je snad každému diskutujícímu zde jasné.

Emil
21. leden 2023, 17:24

A kdo se tu chystá nahrazovat nějaký pružný zdroj jaderným zdrojem, Vaněčku? Odpovím rovnou za vás, nikdo pochopitelně.

Pavel K
21. leden 2023, 17:52

Jak si tedy, Emile, představujete energetický mix u nás?

Emil
21. leden 2023, 19:06

Myslím že směřování našeho energetického mixu dobře definuje státní energetická koncepce, Pavle.

Milan Vaněček
21. leden 2023, 19:14

Jednoduchá odpověď Emile, 17:24:

je to ta stará energetická koncepce (=jádro+OZE).

Emil
21. leden 2023, 19:28

Jednoduchá ale špatná odpověď, Vaněčku. Státní energetická koncepce žádné pružné zdroje jako jsou vodní nebo plynové elektrárny, jaderným zdrojem nenahrazuje.

Milan Vaněček
21. leden 2023, 20:02

Tak jestli už státní energetickou koncepci zmodernizovali a netrvají na rozšiřování jádra nad současný stav (4 GW), ale uvažují o postupné redukci, tak je to dobře.

Já mluvil (16:42) jen o obecně celosvětově platném faktu, že JE není pružný zdroj a vodní a plynové elektrány jsou pružný zdroj.

A VtE a FVE potřebují HODNĚ pružných zdrojů (kdekoliv ve světě) ať si kdo chce říká co chce o čem chce....

Emil
21. leden 2023, 20:21

Na, Vaněčku, neuvažují o postupné redukci, a přesto žádné pružné zdroje, jako jsou vodní nebo plynové elektrárny, jaderným zdrojem nenahrazují.

Řeč byla o ČR, takže se laskavě držte tématu vlákna, když už do něj nutně musíte vnášet své rozumy a tzv. "fakta", která ve skutečnosti žádnými fakty nejsou a jsou to jen vaše mylné dojmy.

Milan Vaněček
21. leden 2023, 21:36

Jestli umím číst tak diskutovaný článek je o Německu (i když téma je důležité též pro okolní země, Rakousko, ČR).

Držte se tématu.

Emil
21. leden 2023, 22:14

Jestli opravdu umíte číst, Vaněčku, a pomalu o tom začínám pochybovat, tak jistě přijdete na to, kdo se od tématu odchýlil a čí "vinou" není toto vlákno o Německu ale o ČR, takže si stěžujte tam a ne u mě.

Bob
22. leden 2023, 15:57

ad. Pan Vaněček 21. leden 2023, 16:42

Hlavně k FVE, ale i VtE je potřeba hledat pružné zdroje, ale nízkoemisní. To ale není zemní plyn a už vůbec ne uhlí.

1) Je potřeba si ujasnit, co jsou ty pružné zdroje potřebné k k FVE a VtE:

Na vyrovnávání v řádu jednotek, případně desítek hodin je to možno akumulátory, nebo PVE. To ale nejsou zdroje. Na to současné JE nejsou vhodné.

Pokud se bavíme o vyrovnávání léto-zima (hlavně pro FVE), tak na to i současné JE využít lze a děje se to (letní odstávky JE.

2) Už existují a staví se JE nového typu, které jsou schopny opravdu rychlé a podstatné změny výkonu.

Na "západě" je to stavěný vysokoteplotní rychlý reaktor Salt. Kromě toho podobné reaktory mohou zpracovávat jaderný odpad ze stávajících reaktorů na menší množství a hlavně s podstatně nižším poločasem rozpadu.

P.s. FVE by byly dobré nestíněné se stálou výrobou na oběžné dráze, pokud by se vyřešilo bezpečné odesílání energie na Zemi.

Jaroslav Studnička
21. leden 2023, 22:12

Karásku, co to blábolíte?

Myslíte tu nepodařenou první výzvu na podporu OZE, do které se nepřihlásil žádný zájemce?

Tak musí být další výzva vypsaná s výrazným navýšením referenční ceny?

To je ten další tunel OZE po solárním tunelu?

Karásek
21. leden 2023, 22:32

Studnička, když uvidí potencionální investoři větrné energetiky, že je stabilní prostředí pro jejich projekty, které nebude žádný mocipán účelově blokovat, tak se investoři přihlásí. Tak konec Vašich žvástů.

Karásek
21. leden 2023, 22:35

Tím jsem myslel prostředí v ČR. Aby zase někdo nepřekroutil to., co jsem napsal.

Jaroslav Studnička
21. leden 2023, 22:51

Tak že už nejde o finanční tunely, ale stabilní prostředí? Tak to v oblasti energetiky v EU nečekejte, viz dnešní článek s Jaroslavem Mílem.

Pokud jde pouze o stabilní prostředí, pak ovšem nemuselo MPO výrazně zvedat referenční ceny, že Karásku.

Mimochodem v předregistrační výzvě bylo uvedeno hodně plánovaných projektů.

Emil
21. leden 2023, 23:03

Rozdílový kontrakt na 20 let bez ohledu na tržní ceny po celou dobu kontraktu vám připadá málo stabilní prostředí, Karásku? Co byste chtěl víc?

Karásek
22. leden 2023, 15:29

Emile, jde o stabilní prostředí pro možnost výstavby těch větrných elektráren. Jde o to, aby to na pokyn shora úředník neblokoval. Těch větrných elektráren už mohlo být přes 1500 MW, ale stroskotalo to na tom, že to zhora blokovali. To je to oč tu běží.

koumák
23. leden 2023, 12:26

Karásku, Karásku prd by mohlo být, raději "nebychujte". V prvním kole prezidentských voleb proběhly referenda o FVE na Krušnohorsku, Plzeňsku a v Zátoru u Krnova. Víte jak to dopadlo? Vyjma Zátoru snad všude FVE odmítli a kdo zná Zátor, tak to i chápe, leží v údolí a FVE mají stát na kopci, kde nikdo nevidí a kolem se pouze pasou krávy.

Emil
23. leden 2023, 12:37

Karásku, jak píše "koumák", ztroskotalo to na tom, že to nikdo za barákem mít nechce, viz výsledky referend, a i garantovaná výkupní cena skoro 150 €/MWh připadá investorům nízká. To neokecáte výmluvami na úředníky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se