Domů
Německo
Německo: Ohrožené spolkové země chtejí větší slovo v "uhelné komisi"
Autor: glasseyes view https://www.flickr.com/photos/axelhartmann/11779265075/

Německo: Ohrožené spolkové země chtejí větší slovo v "uhelné komisi"

Německé spolkové země, které jsou ohroženy odklonem od uhlí, se vyjádřily o větší pravomoc v komisi, která má rozhodnout o termínu odstavení uhelných elektráren a způsobu restrukturalizace a financování hnědouhelných regionů.

„Komise pro růst, strukturální změny a zaměstnanost“, která má do konce roku stanovit termín pro odklon Německa od uhlí byla v polovině minulého měsíce z pohledu pravomocí jednotlivých federálních ministerstev „rozčtvrcena“ mezi zástupce ministerstva hospodářství a energetiky, ministerstva životního prostředí, ministerstva práce a ministerstva vnitra. Toto rozhodnutí uvítalo ministerstvo životního prostředí, které s ministerstvem energetiky vedlo o moc nad komisí spor.

Nyní ale vyslovili svoji obavu představitelé německých spolkových zemí. Ministerští předsedové hnědouhelných spolkových zemí – Braniborska, Saska a Saska-Anhlatska – zaslali dopis kancléřce Angele Merkelové, ve kterém žádají slovo v komisi i pro spolkové země.

„Spolupráce v komisi by měla být principálně otevřena všem spolkovým zemím, které jsou výrazně postiženy odklonem od uhlí, přičemž přímo ovlivněné hnědouhelné země by měly mít silnější hlas,“ stojí v dopise dle listu Frankfurter Allgemeine Zeitung, který jej má k dispozici.

Mimo tento základní požadavek obsahuje dopis také komplexní návrh pro komisi. Jeho autoři tvrdí, že by kromě federálních institucí měla komise obsahovat dva zástupce spolkových zemí, obcí a hospodářských a sociálních partnerů regionů, včetně IG BCE (Německý průmyslový odborový svaz chemie, energetiky a hornictví) a IG Metall, který je největším odborovým svazem v Německu.

Dále by dle dopisu měli mít v koalici své slovo vědci, představitelé regionálních ekonomik a důležitá obchodní sdružení. Environmentální organizace, které uvádí koaliční dohoda, se v dopise neobjevují.

„Příliš mnoho členů komise také nemůže mít, jinak bude dosažení dohody obtížné,“ tvrdí ministr ekonomiky a energetiky, Peter Altmaier (CDU), který jako jednu z důležitých funkcí komise zmiňuje schopnost dosáhnout kompromisu.

Altmaier chce již brzy ohlásit složení komise. Není času nazbyt, komise má do konce letošního roku oznámit nejen termín odklonu Německa od výroby elektřiny z uhlí, ale také komplexní akční program. Ten má zajistit, aby Německo v roce 2030 dosáhlo svého cíle snižování emisí CO2, restrukturalizaci a financování odklonem od uhlí postižených regionů.

Autor úvodní fotografie: glasseyes view (Flickr)

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.