Německo plánuje opustit uhelný sektor mnohem dříve než v roce 2050

DomůNěmeckoNěmecko plánuje opustit uhelný sektor mnohem dříve než v roce 2050

Je připraven nový návrh pro německý klimatický akční plán. Uhelné elektrárny by měly ukončit činnosti mnohem dříve než v roce 2050. Dokument mluví o snižování emisí, podpoře technologií pro skladování elektřiny či podílu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Návrh dokumentu zatím ještě nebyl podepsán ministryní pro životní prostředí.

Uhelné elektrárny by měly v Německu ukončit veškeré činnosti mnohem dříve než v roce 2050. Tuto informaci získala agentura Reuters v úterý poté, co dostala k nahlédnutí návrh ministryně pro životní prostředí. Již delší dobu je kladen tlak na německou vládu, aby stanovila závazné časové cíle pro opuštění uhelného sektoru. Tento závazek vychází z pařížské dohody odsouhlasené mnoha státy a světovými vůdci na konci minulého roku.

Národní akční plán

Do poloviny letošního roku se musí německá vláda dohodnout na národním akčním plánu pro životní prostředí pro rok 2050. Tento dokument bude tvořit cestu od fosilních paliv ke snížení emisí CO2 až o 95 % vzhledem k hodnotám z roku 1990, čehož má být dosáhnuto právě do roku 2050. Jako časově bližší cíl si dokument ukládá snížit emise CO2 do roku 2030 o polovinu ve srovnání s rokem 2014. Návrh dokumentu ještě nebyl podepsán ministryní pro životní prostředí Barbarou Hendricks.

V návrhu se předkládá založení speciální komise, která bude mít za povinnost tvořit doporučení a hledat cesty, jak vyřadit uhlí a zároveň se vyhnout ekonomické krizi u regionů, které jsou na uhelném sektoru závislé. Uhelný sektor je stále zodpovědný za zhruba 40 % vyrobené elektřiny v Německu a je viděn jako podpěrný sloup pro stabilní výrobu elektřiny bez jaderných elektráren. V návrhu se dále mluví o rychlejším růstu obnovitelných zdrojů, než je v současné době plánováno a o větší podpoře pro solární elektrárny.

Obnovitelné zdroje v Německu

V roce 2014 vyprodukovalo Německo zhruba čtvrtinu elektřiny z obnovitelných zdrojů, dle dokumentu je plán pro rok 2030 vyrobit 75 % elektřiny z obnovitelných zdrojů. Spolu s větším množstvím vyráběné elektřiny z obnovitelných zdrojů vidí dokument potřebu možnosti elektřinu skladovat a navrhuje zdvojnásobit podporu technologií zabývající se skladováním energie v příštích deseti letech.

Vláda bude také usilovat o zpřísnění obchodování s povolenkami a bude zvažovat, zda dodatečné zvýšení daně na ropu, topný olej a zemní plyn by zvýšilo poptávku po „zelených“ technologiích.

Zdroj úvodní fotografie: econews.com.au