Německo zvažuje lobbing za celoevropskou minimální cenu emisních povolenek

DomůEmise CO2Německo zvažuje lobbing za celoevropskou minimální cenu emisních povolenek

Německo zvažuje lobbing za stanovení celoevropské minimální ceny emisních povolenek. Cílem tohoto kroku je podpořit efektivnost trhu s emisními povolenkami. Vyplývá to podle agentury Reuters z konceptu německého Národního akčního plánu, který stanovuje energetickou a klimatickou politiku země.

Německá vláda chce reformovat závazné schéma pro obchodování s emisními povolenkami (EU ETS). Cílem je snížit množství povolenek na trhu a tím zvýšit jejich cenu. Systém EU ETS prozatím neplní svoji funkci snižování emisí CO2, právě kvůli nízkým cenám povolenek.

Současná cena emisní povolenky se pohybuje nad hranicí 6 € (za tunu vypuštěného CO2). Zdroj: EEX

Část dokumentu, o jejíž finální podobě prozatím nebylo rozhodnuto, cílí na posílení vlivu EU ETS zavedením celoevropské minimální ceny povolenky. Tato část se také zabývá opatřeními pro zvýšení průmyslové efektivity, která by vedla ke snížení emisí, a dále lepším stanovením finančních pobídek ke snižování negativních vlivů na životní prostředí.

O finální podobě národního akčního plánu do roku 2050 by měla německé vláda rozhodnout do poloviny roku 2016.

Na návrhu minimální ceny povolenky pracuje již Francie

Do června by měl být hotov návrh opatření na stanovení minimální ceny povolenky, na kterém pracuje francouzský tým energeticko-klimatických expertů. Tímto úkolem jej v březnu pověřila francouzská ministryně životního prostředí a prezidentka Pařížské klimatické konference Ségolène Royalová.

Ministryně kvůli ceně emisních povolenek v  červnu svolá koalici vytvořenou na prosincovém Pařížském klimatickém summitu, která čítá 74 zemí a 1000 společností.