Němečtí oceláři volají po levnější elektřině a dostupném vodíku
Evropský průmysl se v posledních letech potýká se značným nárůstem cen energií a ambiciózními plány na dekarbonizaci. S velkými výzvami se potýká především těžký průmysl, a to zejména ten energeticky a emisně náročný. Několik německých spolkových zemí a průmyslových asociací tak ve společném prohlášení vyzvalo spolkovou vládu, aby pomohla nastartovat vodíkové hospodářství.
V dokumentu podle serveru Clean Energy Wire stojí, že německý ocelářský průmysl v některých případech čelil existenční krizi. Jako hlavní příčiny uvádí nedostatečnou poptávku po nízkouhlíkové oceli, relativně vysoké ceny elektřiny a síťových poplatků či "neférovou mezinárodní konkurenci".
"Cílem je podpořit proces transformace v ocelářském průmyslu a zároveň zajistit pracovní místa a konkurenceschopnost odvětví," uvedlo v prohlášení 11 spolkových zemí spolu s průmyslovými asociacemi.
Některé firmy již nyní čerpají jisté formy lokální podpory. Příkladem může být spolková země Severní Porýní-Vestfálsko, která podporuje zelenou transformaci tamního giganta Thyssen-Krupp Steel částkou 700 milionů euro. Tato podpora má rovněž pomoci zachránit pracovní místa, kdy podle serveru 25 z celkem 80 tisíc zaměstnanců v ocelářství připadá v Německu právě na tuto spolkovou zemi.
Server se odvolává na článek deníku Handelsblatt, podle kterého místní průmysl nespoléhá pouze na federální vládu a její podporu. Ta je totiž podle zástupců průmyslu nedostatečná k tomu, aby Německo udržela v dlouhodobém horizontu jako průmyslově atraktivní zemi.
"Je zjevně nezbytné vytvořit ocelářský pakt na úrovni EU během prvních 100 dnů nové Evropské komise," řekl deníku Handelsblatt Dennis Grimm ze skupiny Thyssen-Krupp Steel.
Podle německého ministra hospodářství Roberta Habecka jsou Německo a EU světovými průkopníky v dekarbonizaci ocelářského průmyslu. Německá ocel je podle něj na počátku řady dodavatelských řetězců, včetně automobilového a strojního průmyslu, které jsou často motorem ekonomiky. V případě výroby oceli však nejen němečtí výrobci čelí velmi levné čínské konkurenci.
Mohlo by vás zajímat:
Ministr Habeck a strana, za kterou je ve vládě, těžko mohou řešit problémy německé energetiky, když na nich mají lví podíl. Spisovatel a filosof Habeck chce více solárů, více dotací, velké investice. Ani (zatím ještě) bohaté Německo na to nemá. A s několikanásobně dražší elektřinou těžko může německý průmysl uspět ve světové konkurenci...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se