Domů
Německo
Podpora Energiewende je stále vysoká: Vláda by měla přidat, tvrdí Němci

Podpora Energiewende je stále vysoká: Vláda by měla přidat, tvrdí Němci

Podle průzkumu veřejného mínění v Německu je podpora Energiewende stále vysoká, a to i přes některé neúspěchy posledních měsíců. Mimo to většina obyvatel souhlasí s tím, aby další pokrok v oblasti energetiky nebyl spojován s vysokými cenami za elektrickou energii, což může být hlavní otázka následujících let.

Energiewende se mezi německými obyvateli i nadále těší vysoké podpoře. To je pro její budoucnost mimořádně důležité, protože při dalších politických rozhodnutích je možné se o podporu obyvatel opřít. Žádný z politiků tak vlivem zavedení nových opatření na podporu OZE nebude riskovat svoji popularitu, naopak má šanci kladné body v očích veřejnosti získat.

Celkem 68 % obyvatel souhlasí s tím, aby transformace energetiky probíhala rychleji než doposud. Naopak pouze 24 % německých obyvatel tvrdí, že by Energiewende měla pokračovat ve stejném tempu, jaké je nastoleno nyní. Zajímavé také je, že z průzkumu vyplynulo, že podle 60 % obyvatel by neměla být diskuze o dalším rozvoj Energiewende spojována s cenami elektřiny.

Ceny elektřiny jsou přitom faktorem, který může výrazným způsobem ovlivnit budoucí názor na Energiewende. Německo se nyní po několika letech nemůže spoléhat na klesající cenu silové elektřiny, díky které se držely ceny pro koncové zákazníky na relativně stabilní úrovni.

Větrná farma Fântânele Cogealac. Autor: Sandri Alexandra
Větrná farma Fântânele Cogealac. Autor: Sandri Alexandra

Až nyní totiž přichází významný růst cen elektřiny na velkoobchodních trzích a nedá se předpokládat, že by v dalších letech cena měla klesat. Pokles je vyloučen zejména z toho důvodu, že v regionu střední Evropy má dojít k významnému úbytku instalovaného výkonu stabilních zdrojů.

Klíčovým je v otázce koncové ceny především německý poplatek na OZE. Podle prvních odhadů by měl sice v roce 2018 nepatrně klesnout, ale v roce 2019 by měl opět vzrůst. To stejné se očekává i od cen silové elektřiny, která v posledních měsících posiluje.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se