Premiéři německých spolkových zemí vyzývají EU, aby povolila dotace elektřiny pro průmysl
Evropská komise by měla umožnit vládám členských států dotovat cenu elektřiny pro průmysl. To požadují premiéři 16 německých spolkových zemí v tzv. "Bruselské deklaraci". Informoval o tom německý deník Handelsblatt.
Premiéři 16 německých spolkových zemí vyzvali EU, aby umožnila dotování cen elektřiny na podporu průmyslu. Ve společné "Bruselské deklaraci" premiéři spolkových zemí žádají Komisi, aby národním vládám umožnila zavést tzv. překlenovací cenu elektřiny pro průmysl, o níž se v současnosti v Německu diskutuje.
Dokument, který má být zveřejněn tento týden, uvádí, že vysoké náklady na pokrytí energetických potřeb jsou "akutní překážkou" hospodářského oživení.
"Proto musí být členským státům umožněno zavést na přechodnou dobu konkurenceschopnou překlenovací cenu elektřiny, zejména pro energeticky náročné podniky vystavené mezinárodní konkurenci, dokud nebudou v dostatečném měřítku k dispozici cenově dostupné obnovitelné zdroje energie," uvádí dokument.
Premiéři německých spolkových zemí se podle zprávy ve středu a ve čtvrtek setkají v Bruselu s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, novým místopředsedou Komise odpovědným za Zelenou dohodu Marošem Šefčovičem a komisařkou pro energetiku Kadri Simsonovou.
Ve svém prohlášení premiéři vyzývají k realistickým a koherentním cílům Zelené dohody a dodávají, že malé a střední podniky potřebují cílenější podporu.
"S ohledem na tempo dosahování klimatické neutrality je třeba dbát na to, aby byla zachována mezinárodní konkurenceschopnost průmyslu EU a zaručeno přijetí ze strany veřejnosti," uvádí se v prohlášení.
Premiéři rovněž varují, aby nedošlo k nadměrnému zatížení domácností. Pro nezbytné investice potřebují střední třída a domácnosti s nízkými příjmy zvláštní podporu.
Německá vláda není ohledně průmyslové ceny elektřiny jednotná
Detaily ohledně svého návrhu průmyslové ceny elektřiny zveřejnil německý ministr hospodářství Robert Habeck v květnu. Jeho návrh počítá se zastropováním ceny silové elektřiny pro jasně vymezenou skupinu průmyslových podniků na 6 centů za kWh (v přepočtu 1,42 koruny za kWh). Strop se má vztahovat na 80 % spotřeby energie podniků a má platit do roku 2030.
Německé koaliční strany SPD a Zelení podporují zavedení průmyslové ceny elektřiny. Proti jsou však kancléř Olaf Scholz (SPD) a ministr financí Christian Lindner (FDP).
Mohlo by vás zajímat:
Že chtějí, cituji
....zavést na přechodnou dobu konkurenceschopnou překlenovací cenu elektřiny, zejména pro energeticky náročné podniky vystavené mezinárodní konkurenci, dokud nebudou v dostatečném měřítku k dispozici cenově dostupné obnovitelné zdroje energie,"
Konečně vidí, že se sama EU ničí a stává se konkurence neschopná.
Ale nebylo by jednoduší řešení? Určitě bylo:
Místo čekání (odhaduji tak do roku 2030) na to až bude v EU dostatek OZE,
nevypínat žádné staré zdroje (uhlí, jádro), investovat do OZE
a tedy vyrábět nadbytek elektřiny z (OZE + starých zdrojů), při zastropování ceny CO2 povolenky na 40 či 50 EUR/tunu.
To by snížilo BEZ DOTOVÁNÍ ceny pro podniky cenu elektřiny pro VŠECHNY spotřebitele.
Pro všechny spotrebitele?
To ale oni nechcou. Spotřeba je fuj a na ní stojí kapitalismus. Je tedy potřeba omezit spotřebu a vysoké ceny jsou k tomu optimální. Tedy jedeme přesně podle nalajnovane cestě.
Stagnace a skanzen je náš cíl. Úplně nejlepší je zdražování bydlení . To pak mladí ztratí jakoukoliv perspektivu rozvoje .
Problém je v tom , že OZE jsou drahé a pokud bude cena elektřiny nízká nebudou se stavět. Pokud bude stát elektřinu dotovat podnikům nebudou si stavět FVE na střechách a nebudu investovat do energeticky úsporných opatření. Budou s elektřinou plýtvat a donekonečna škemrat o dotace. Nejlevnější zdroje el. energie jsou voda , uhlí a staré jaderné el. pak fotovoltaika. voda nemá kapacitu pro zvýšení výroby , uhlí je z politických důvodů likvidováno a nové JE se z politických důvodů násobně zdražily , takže nejlevnější zdroj je dnes fotovoltaika a ta dává elektřinu za cca 3,5kč /kWh to vede na cenu pro konečného spotřebitele s malou spotřebou někam k 6,5-7kč. Firmy z VN připojení zaplatí okolo 4,3-4,5 kč /kWh. To jsou letní ceny v zimě bude elektřina dražší.
fotovoltaika neni v nasich podminkach stabilni zdroj, ale alternativni. Nejde v podstate o zdroj energie, ale uspor. Pak ta cisla co uvadite nedavaji smysl. Az se vyresi akumalace, zmeni se i urceni OZ a ukaze se ne-rentabilita soucasnych JE
Pane Motyčko, Vaše "údaje o ceně" elektřiny z FVE jsou mimo realitu, Vy zřejmě nevíte nic o skutečné ceně z velkých FVE...
Možná to pan Motyčka zprůměroval pro potřebu celodenní spotřeby s uložením části enerie do baterií. FVE provozovatelům pravděpodobně stačí aktuální výše podpory minimálních cen na úrovni 1,6-1,7kč/kWh.
A vy máte pane Vaněčku seriózní údaje o tom, že elektřina je drahá kvůli odstavovani fosilních zdrojů? O tom se šíří spousta dezinformaci ale žádné relevantní údaje. Pokud vím, elektřina je drahá jen proto, ze je drahý plyn a povolenky. Cena ee přesně kopíruje cenu plynu plus cenu povolenky, to lze krásně dokázat. Jaderné zdroje nikdo neodstavuje, kromě Němců, ale to je v kontextu evropské energetiky poměrně minoritní problém. Zastropovat povolenky, to je určitě správná cesta a nechápu proč se to okamžitě nestalo.
Ano, mám. jaderné zdroje odstavovali nejen Němci, ale i Francouzi měli určitou dobu mimo provoz cca polovinu jejich JE. Nestačili je opravit do zimy.
Dále so uvědomte, že závěrnou cenu za MWh určuje buď cena uhlí plus povolenka nebo cena plynu plus cca polovina povolenky. Plynové elektrárny mají cca poloviční "emise" CO2 na 1 MWh.
Ale shodneme se v tom, že spekulativně vysoká cena povolenky má silný vliv na cenu; to co říkají významní funkcionáři EU, že vliv povolenky na cenu je malý není pravda. A řada významných hráčů v energetice, kteří mají různé i protichůdné zájmy se shodla na tom, že teď je "pravá chvíle" která jim umožňuje zvýšit cenu elektřiny....
Ale já jsem pane Vaněčku mluvil o odstavovani fosilních zdrojů, ne jaderných. A kromě toho francouzské reaktory jsou zpět a přesto cena na tuto zimu zůstává vysoká. Drahá ee kvůli odstavovani fosilních zdrojů je mýtus, který tady šíří fosilní lobby, aby zakryla pravou příčinu, kterou je prostě zdražení uhlí. A daří se jim to dobře, když i takový inteligentní člověk jako vy jim to věří.
Pane Lukavský, Tykač u nás ani Křetínský v Německu žádné "zdražení uhlí" které si těží sami nemají.
Všechny státy v EU se chlubí, kolik už odstavily uhelných elektráren a Vy mi tvrdíte, že se to neděje. To snad nemyslíte vážně.
Samozřejmě uhelná lobby využívá současné situace a i když je nejvíc zatížena povolenkami, tak dost vydělávají (Křetínský zcela rekordně), ale snaží se vydírat.
OZE lobby zase těží z toho, že se vybere hodně na povolenkách, a použije se to především na nové OZE.
EU se cítí dobře, protože o možnostech využití povolenek rozhoduje ona.
Všichni výrobci jsou spokojeni, občané jim platí jejich extrémní zisky (viz ČEZ).
Burza v Lipsku, regulovaná pravidly EU, jim moc vyhovuje, stát se občanů nezastane, ta zastropovaná cena v ČR byla velmi vysoká (zvlášť když se to srovná s jinými zeměmi EU, a to nemluvím o našich nízkých platech a důchodech).
Na to vše doplácí akorád občané, především pak důchodci a mladí lidé.
Zastropování nebo raději úplné zrušení cen emisních povolenek by situaci z drahými energiemi vyřešilo. Do budoucna bude levnější OZE a naopak uhlí a plyn by měly zdražovat, protože budou nedostupnější.
Nicméně EU se rozhodla, že musíme fosilními palivy šetřit teď, takže z důvodu emisních povolenek máme vysoké ceny energií.
A jaký to má dopad? Pokles reálné mzdy asi o 8%, prostě zchudnutí čechů, které může mít za následek odchod chytrých lidí jinam.
Na jedné straně Green Deal a na druhé hned dotace, protože průmysl jde do kytek. To ale my nezaplatime. Takže náš průmysl do kytek a my s ním. Prostě kolonie.
A proč se pane pořád na někoho vymlouvat, že? Pročpak jsme si dávno nepostavili JE, jako třeba Slováci nebo finove? A klidně třeba hned deset. Mohli jsme teď prodávat naší levnou energii do celé Evropy a válet se v penězích. Copak jsme nevěděli, že Němci svoje jádro odstavi? Když jsou oni hloupí, proč nejsme my chytří a neprevezmeme jejich business? Není to proto že nadávat na jiné je jednodušší než sám něco udělat? Spousta otázek, že?
To myslíte vážně? Jak dlouho se ty dvě JE (Slovensko, Finsko) stavěly?
A Francie jich má přes 50, ale proč jich tolik z nich nefungovalo? Jak chcete vůbec něco rychle udělat v jaderné energetice?
A za co bychom je stavěli, když máme každý rok vysoký deficit rezpočtu?
A o aktivistech raději ani nemluvím, teď právě přerušili tenistky v US open....
Já to samozřejmě vážně nemyslím, ale jadernici ano a těm je to směřováno. Třeba pochopí, že pláčou na špatném hrobě.
Se divím, že se ještě žádný z nich nedostavil s kopce výmluv, že ti zlí oni jim to zhatili.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se