Domů
Německo
Prodloužení provozu jaderných bloků v Německu je stále nejisté, spory v koalici blokují potřebnou legislativu
Německá jaderná elektrárna Neckarwestheim
Zdroj: EnBW

Prodloužení provozu jaderných bloků v Německu je stále nejisté, spory v koalici blokují potřebnou legislativu

Situace ohledně zajištění bezpečnosti dodávek elektrické energie v Evropě během nadcházející zimy zůstává neútěšná, kdy například stále není zcela jisté, zda a na jak dlouho bude případně prodloužen provoz německých jaderných bloků. Vládní koalice totiž v pondělí nenašla shodu na úpravě legislativy, která je nezbytná pro možné prodloužení provozu bloků za konec letošního roku.

Nejistý výhled pro nadcházející zimu, na kterém se podepisuje i nízká dostupnost jaderných bloků ve Francii, kdy společnost EDF opakovaně prodlužuje současné odstávky, vrhá spolu s obavami o zbývající dodávky ruského plynu stín na evropskou energetiku. Pro zvýšení bezpečnosti dodávek elektřiny se tak německá vláda na konci září předběžně dohodla na prodloužení provozu dvou ze tří zbývajících jaderných bloků v zemi o několik měsíců. Ty by měly dle německých plánů na ukončení výroby elektřiny z jádra přestat dodávat elektřinu na konci letošního roku.

Německo rovněž dlouhodobě čelí pomalému rozvoji vnitrostátní přenosové soustavy, kdy zejména průmyslový jih země může být v průběhu zimy deficitní. To by dle technického ředitele společnosti Amprion, která je jedním z německých provozovatelů přenosové soustavy, mohlo v určitých situacích eventuálně vést i k omezování vývozu elektřiny do sousedních zemí.

K předcházení potenciálních problémů se zajištěním bezpečnosti dodávek elektřiny, a to zejména na jihu Německa, by mělo během nadcházející zimy přispět právě i prodloužení provozu jaderných bloků Isar 2 a Neckarwestheim 2. Neshody v rámci vládnoucí koalice by však mohly ohrozit možné prodloužení životnosti jaderné elektrárny Isar 2. Ty během tohoto pondělí zablokovaly přijetí potřebné legislativy, která by prodloužení provozu zmiňovaných dvou bloků umožnila.

"To znamená, že napjatý harmonogram procedury nemůže být dodržen," sdělila agentuře Reuters tisková mluvčí německého ministerstva hospodářství s tím, že provozovatelé dotčených bloků byli o prodlevě v pondělí informováni.

Jaderný blok Isar 2 by měl na přelomu pátku a soboty příštího týdne vstoupit do 10denní odstávky, která je dle jejího provozovatele nezbytná k prodloužení provozu bloku až do konce prvního čtvrtletí následujícího roku.

Provozovatel bloku potřebuje od německé vlády jasné stanovisko, než odstávku zahájí. Pondělní průtahy byly dle zdrojů agentury Reuters způsobeny německým ministerstvem financí, které má pod kontrolou Svobodná demokratická strana, jež dle agentury požaduje delší prodloužení provozu těchto bloků.

"Ministerstvo financí je toho názoru, že navrhované prodloužení provozu pouhých dvou bloků je samo o sobě nedostatečné," uvedl zdroj z ministerstva pro agenturu Reuters.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Ivan
12. říjen 2022, 07:54

ty bloky nesmí mít prodloužený provoz, evropská unie musí tvrdě narazit! prodloužení provozu by akorát zbytečně natáhlo agónii, kterou tady teď zažíváme.

Mirek
12. říjen 2022, 10:11

Nechápu, proč by neměl být v Německu prodloužen provoz reaktorů. K prodloužení zřejmě dojde, ale jen na několik měsíců. Němci zřejmě nyní nemají potřebné jaderné palivo pro prodloužení na delší dobu a údržba zařízení také asi nebyla prováděna v plném rozsahu vzhledem k očekávanému ukončení provozu reaktorů koncem tohoto roku.

K prodlužování práce reaktorů dochází i v jiných zemích EU.

Milan Bačík
13. říjen 2022, 02:04

Aby se hlupákúm, kteří volí zelené, v hlavě rozsvítilo a přestali je volit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se