RWE v Německu nepostaví plánovanou uhelnou elektrárnu, místo toho se zaměří na OZE

DomůNěmeckoRWE v Německu nepostaví plánovanou uhelnou elektrárnu, místo toho se zaměří na OZE

Společnost RWE zrušila své plány na stavbu nového uhelného zdroje BoAplus v německém Niederaussenu. Spolu s tím oznámila, že v budoucnu již nebude investovat další peníze do nových uhelných elektráren. Další investice v řádech miliard eur chce RWE na místo toho směřovat do obnovitelných zdrojů energie, skladovacích technologií a případně plynových zdrojů.

Energetická společnost RWE v pátek oznámila, že již nebude investovat do nových uhelných zdrojů. A to včetně plánované elektrárny BoAplus s instalovaným výkonem 1 200 MW v německém Niederaussenu, nedaleko Kolína nad Rýnem. Místo toho se chce společnost zaměřit na obnovitelné zdroje energie a možnosti, jak energii skladovat. Podle finančního ředitele firmy se bude jednat v následujících letech řádově o miliardy eur.

Projekt moderní uhelné elektrárny BoAplus, která měla nahradit starší jednotky na stejném místě, RWE představila v roce 2012. Dřívější realizace se projekt nedočkal zejména z důvodu klesajících cen elektřiny, a tím pádem zhoršené ekonomické návratnosti investice.

„Jsme si vědomi své odpovědnosti a pokračujeme v energetickém přechodu. Nové uhelné elektrárny již nemají místo v naší strategii orientované na budoucnost. Po dokončení transakce se společností E.ON bude RWE jedním z předních světových hráčů v oblasti obnovitelných zdrojů energie,“ vysvětlil Rolf Martin Schmitz, generální ředitel společnosti RWE AG.

Ještě během tohoto roku RWE plánuje velkou reorganizaci, v rámci které převezme od společností innogy a E.ON přes 10 GW instalovaného výkonu v obnovitelných zdrojích, čímž by se měla stát pětkou mezi největšími čistě orientovanými energetickými společnostmi.

Uhelné zdroje jako záložní kapacita

I přesto, že RWE bude ve svých nových investicích cílit na nízkoemisní zdroje, její současná uhelná flotila čítá 10,3 GW hnědouhelných a 6,5 GW černouhelných elektráren. Ty budou dle společnosti potřeba nadále i přes jejich klesající výrobu, a to zejména jako stabilní záložní zdroje a podpora OZE, které mají v současné době v Německu zhruba 40% podíl.

Do roku 2023 má RWE uzavřít velkou část z celkem 3 GW výkonu, které mají být odstaveny v návaznosti na doporučení tzv. uhelné komise, za což bude RWE požadovat odškodné.

Zdroj úvodní fotografie: RWE