Domů
Německo
Studie: Domácnosti v Německu by v roce 2035 mohly poskytovat 100 TWh flexibility
Daikin Altherma hybrid heat pumps
Zdroj: Daikin

Studie: Domácnosti v Německu by v roce 2035 mohly poskytovat 100 TWh flexibility

Německo
18 komentářů
17. prosinec 2023, 08:46
Jan Budín

Plánovaná elektrifikace sektoru vytápění a dopravy přinese v Německu kromě významného růstu spotřeby elektřiny také příležitost spočívající ve využití flexibilního řízení spotřeby elektřiny domácností. Podle studie Agora Energiewende by při vhodném nastavení dynamických tarifů na elektřinu mohl objem flexibilní spotřeby elektřiny domácností dosáhnout do roku 2035 až 100 terawatthodin za rok.

Probíhající transformace německé energetiky spočívající v odklonu od jaderné a uhelné energetiky a přechodu na obnovitelné zdroje energie bude pro zajištění pokrytí poptávky po elektřině v každém okamžiku vyžadovat mimo jiné dostatečný objem řiditelné výroby a spotřeby elektřiny.

Na straně výroby je pro tento účel připravována výstavba až 24 GW nových plynových elektráren, kdy některé by měly být již při uvedení do provozu schopné spalovat ze 100 % vodík a ty, které budou při uvedení do provozu spalovat zemní plyn, budou do roku 2035 muset projít konverzí na vodík.

Na straně spotřeby mohou podle nedávno zveřejněné studie pomoci zajistit významný objem flexibility domácnosti, a to díky očekávanému rozvoji tepelných čerpadel, domácích bateriových úložišť a elektromobilů.

Klíčem jsou dynamické tarify na elektřinu

Výzkumníci z Agora Energiewende odhadli, že při vhodném nastavení dynamických tarifů na elektřinu, které budou odběratele dostatečně motivovat k řízení své spotřeby elektřiny, by objem řiditelné spotřeby elektřiny domácností mohl v roce 2035 činit až 100 TWh. To odpovídá zhruba 10 % očekávané celkové spotřeby elektřiny v Německu v daném roce.

"Díky automatickému řízení spotřeby elektřiny bude moci více a více domácností ovlivnit své účty za elektřinu. Domácnosti s dynamickými tarify ušetří kolem 600 eur za rok a budou navíc přispívat k úspěchu transformace energetiky. Zákazníci, kteří nebudou mít možnost řídit svou spotřebu, budou profitovat z nižších celkových nákladů na elektřinu a lepšího využívání elektrizační soustavy," uvedla Agora Energiewende.

Podle studie přinesou dynamické tarify na jedné straně příležitost pro domácnosti, aby snížily své účty za elektřinu, a na straně druhé povedou ke snižování nároků na rozvoj elektrizační soustavy a provoz řiditelných zdrojů.

"Tyto tarify kombinují dynamické ceny elektřiny a dynamické síťové poplatky. Dynamické ceny elektřiny ukazují, zda je aktuálně nedostatek nebo přebytek elektřiny. Dynamické síťové poplatky zase odráží aktuální využití distribuční sítě - nízké poplatky jsou v době, kdy je v síti prostor, vysoké v období vysokého zatížení," dodala Agora Energiewende.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Omega
17. prosinec 2023, 12:06

Aktuální cena 10kWh baterie vychází na 100k korun a počítá se životnost 5000 cyklů (dotované FVE).

To je cena 20 korun na cyklus - pokud bych ji poskytoval na "flexibilitu", musel bych za každou kWh takto poskytnutou vydělat alespoň 2.1 korun. Vzhledem k podmínkám na "přenos", kdy 0.7 koruny stojí náklady na přenosovou soustavu, tak už jsem na 2.8 korun/kWh.

Jo, když to člověk podloží čísly, už to tak optimisticky nevypadá - rozdíl 125EUR/MWh, aby člověk začal uvažovat že poskytne svoje baterie pro flexibilitu už je docela dost.

Petr prochaska
17. prosinec 2023, 14:56

Třeba tady mají 10 kWh baterii za 51 999,00 Kč bez DPH. argos. cz/produkty/detail/6507637445-ufo-baterie-10-kwh-48v-model-48200-7-nizke-napeti

Roman Kosařík
18. prosinec 2023, 15:22

Obecně se mluví o flexibilitě na straně spotřeby, tj. něco jako sofistikovanější HDO. Pojal bych to tak, že systém řízení domácnosti si bude pravidelně tahat data o ceně energie a podle uživatelem nastavených kritérií buď spotřebu dané domácnosti nechá uspokojit z baterie, nebo ze sítě. Asi se nečeká, že někdo s 10kWh baterkou ji bude vybíjet do distribuce. To bude mít smysl tak od 100kWh, ale na tyto kapacity si při současných cenách baterek ještě v domácnostech nějaký ten pátek počkáme.

Rád bych však viděl odběrové diagramy toho mraku domácností, které si nechali dát FVE. Zákonitě bych očekával vyhlazení špiček. Škoda, že se k takový datům nedá dostat.

Jan Veselý
18. prosinec 2023, 23:27

HDO je technologický pravěk. Cokoliv jiného bude muset být technologicky "úplně jinde".

https : / / energetika.tzb-info.cz / elektroenergetika / 14443-hdo-je-duch-minulosti-smart-grid-je-platforma-pro-dobu-zmen

Omega
17. prosinec 2023, 12:14

Ještě jsem uvažoval o použití TČ + bojlerů jako zdroje flexibility do sítě.

Bojler se dá regulovat poměrně dobře - ovšem představa, že mezi 5tou a 9mou večer nebudu dohřívat bojler - je docela problém - v té době se u nás sprchuje 5 lidí - bez dohřevu budu v situaci, kdy se buď nemejem, nebo budu muset koupit nový mnohem větší bojler - investice 50000.

U TČ - je ten samý problém - 4 hodiny bez topení, při venkovních teplotách -10˚C znamená i u zateplených budov pokles teploty o cca o 1˚C.

Takže jsem na tu studii opravdu zvědav. Jestli je to opravdová studie, nebo jen PR materiály

Pravoslav Motyčka
17. prosinec 2023, 12:43

Já třeba už hodinové ceny mám a také jich využívám a to jak pro řízení tepelného čerpadla , tak pro řízení ohřevu TUV. Není to složité a úspory jsou vysoké. Průměrnou cenu silové elektřiny jsem měl v listopadu pod 2kč bez DPH. Běžně se prodává za 3,5 kč , takže smysl to rozhodně má.

Petr prochaska
17. prosinec 2023, 14:44

Bojler se běžně připojuje na nízký tarif, který běží 8 hodin denně. Dejte si předřazený bojler nebo kupte větší. Minus 10 loni nebylo v Praze ani jednou.

Josef
18. prosinec 2023, 20:58

Pane Omego, 300 l bojler pro 5 lidí stačí, Vy navíc již nějaký máte. Kde jste přišel na 50 tis. KČ? Nerezový, bivalentní 300 l koupíte do 30 tis.

Xoor
19. prosinec 2023, 10:25

50k? Měnil jsem teď 160l bojler včetně dalších bižu věcí a s prací to vyšlo na 21kkč. Bojler o ~+100litrů by bylo max +10kkč.

240l bojler o teplotě 45C se nám ještě ve 4 lidech nepovedlo nikdy vycébrat. O to si děti napouštějí vanu 180l a v koupelně je často brouzdaliště.

Zbyněk Poisl
17. prosinec 2023, 12:21

"By mohly!" V tom bude ten háček! Zelená energetika poskytuje obrovský prostor ke spekulacím a optimistickým prognózám. Jenže realita je následně zcela jiná, protože původní předpoklady opomenuly některá fakta z reálného provozu. Takže je na místě opatrnost v úsudku!

Bob
17. prosinec 2023, 13:27

Mám podobný názor. Zvláště, když je zdrojem odhadů organizace jako Agora je potřeba velké opatrnosti a je potřeba uvažovat kolikanásobně je potřeba jejich velmi optimistické předpoklady snížit. Hlavně, když jde o tak těžko odhadnutelné vlivy, jako je chování odběratelů.

Rozhodně lze souhlasit s posledním odstavcem článku:

"Tyto tarify kombinují dynamické ceny elektřiny a dynamické síťové poplatky. Dynamické ceny elektřiny ukazují, zda je aktuálně nedostatek nebo přebytek elektřiny. Dynamické síťové poplatky zase odráží aktuální využití distribuční sítě - nízké poplatky jsou v době, kdy je v síti prostor, vysoké v období vysokého zatížení,"

To ale znamená, že při vysokém podílu FVE bude typicky v poledne v létě sice nízká cena silovky, ale vysoká cena za distribuci (a fyzické omezení dané propustností sítě). Lepší situace bude v noci.

V každém případě by poplatky za distribuci měly vycházet z aktuálního zatížení sítě (po hodinách, nebo čtvrthodinách), stejně jako cena silové elektřiny v závislosti na aktuální nabídce výroby. Vše technicky neutrální. Je jedno, zda to bude akumulace do baterií akumulátorů, teplé vody, či jinak, nebo jen přesunutím doby spotřeby.

Předpokladem je masivní rozšíření "chytrého měření", což už se příští rok rozběhne a vhodné silové a distribuční poplatky. Bohužel stále někteří prosazují zvyšování distribučních poplatků dle hodnot hlavního jističe apod, což je kontraproduktivní.

Toto má však jen omezenou jak technickou, tak psychologickou kapacitu. Nebylo by poprvé, kdy se hodí přísloví "když ptáčka lapají, hezky mu zpívají". Také jsme už dávno měli mít OZE bez dotací a elektřinu z nich skoro zadarmo.

Pravoslav Motyčka
17. prosinec 2023, 13:35

Akumulovat elektřinu do úložiště je problém , ale odložená spotřeba do levnějších hodin problém není , tady jsou ceny pro dnešní den :

https://www.ote-cr.cz/cs/kratkodobe-trhy/elektrina/denni-trh?date=2023-12-17

stačí časová regulace podle hodin ,které jsou obvykle výhodné nemusí ani nic vyčítat s burzy a dostanete se na 1,7kč za silovku včetně odměny odbchodníka a DPH. To je polovina toho co se platí za fix. A náklady ? Pro někoho jen přeprogramovat regulátor tepelného čerpadla, nebo dát regulátor k bojleru. Nepouštět pračku a myčku večer a dopoledne , ale buďto odpoledne a nebo v noci. Ty časy kdy je elektřina levná se nemění ani se s tím nemusíte zabývat. Jak jsem řekl měl jsem za listopad průměrnou cenu silovky s DPH pod 2kč./kWh.

Dpetr
18. prosinec 2023, 17:20

Za pouštění praček v noci by se v paneláku mělo střílet.

Jenyk
17. prosinec 2023, 13:35

Za totáče se tomu říkalo odběrové stupně, případně uhelné prázdniny. Po zelenomodernu je to "poskytování flexibility". A lidsky to znamená, že elektřina půjde jen někdy. A to všechno potom, kdy nás natlačí do tepelných čerpadel a elektromobility.

Zdravý rozum pláče v koutě.

Omega
17. prosinec 2023, 13:56

Tak jsem si tu studii otevřel.

Začátek - rodina ušetří 600 EUR/ROK - v roce 2022 platila rodina se spotřebou 3.5MWh 1200 EUR - 50% úspora?

Graf denní ceny elektřiny počítá s kolísáním mezi 50 a 110 EUR/MWh - cca 1500 (pod náklady běžného uživatele na poskytnutí baterie)

Zimní spotřeba - grafy počítají s přebytky výroby a exportem - s nedostatkem v řádu 1-2 hodin. Jako by nenastala situace, kdy je 3 dny zamračeno a bez větru. Rozptyl dostupného výkonu v grafu je od 180GW do 80GW.

Ceny elektřiny na burze - v roce 2029 - říjen až únor - cca 20 dní s cenou 500-800EUR-MWh. Rok 2035 - ty samé dny, ale s cenou 800-1200EUR/MWh. Takže ve studii počítají s tím, že se zdroje na pokrytí spotřeby prostě nevybudují. Počítá se s tím, že se to vyřeší navýšením ceny. (dnů s nulovou cenou 2029 - cca 80, 2035 cca 150)

Přetížení sítí - zajímavé je, že pokud se toto zavede, výrazně narůstá množství přetížených a extrémně přetížených síti (proti scénaři, kdy se to nezavede)

Omezení spotřeby uživatelů - nad 2 hodiny denně v roce 2029 se čeká u cca 15%, v roce 2035 už u více než 50%

No je to opravdu zajímavé - takže spotřeba energie výrazně naroste, přetížení sítí výrazně naroste, cena elektřiny v zimě výrazně naroste, počet vynucených odpojení uživatelů z důvodu nedostatku zdrojů v zimě výrazně naroste. No máme se na co těšit.

Petr Turek
17. prosinec 2023, 20:39

Docela vtipný článek. Naši sousedi objevili to co u nás bylo zavedeno v 50-tých letech na elektroměrech s časovým plánem odběru, lidově jsme tomu říkali noční proud. Celé to bylo určeno pro celkový příkon asi 800 MW v akumulačních kamnech a bojlerech. Když státní energetika nebyla schopna dodávat, to bylo dopředu naplánované, tak se tyto spotřebiče odpojily a bylo + 800 MW...Později vznikl systém dálkového ovládání HDO (snad to vzniklo před rokem 1989..) a vše bylo velice dobře řízeno. Po nadbytku produkce po 90-tých letech se tyto výhody regulace postupně přestaly využívat tak jako kdysi...

Využívání kapacity privátních úložišť je asi možné, ale to bude v případě, až elektřina bude opravdu drahá a to nastane až naši koumáci zelenomozci po odstavení jaderek odstaví i uhelky. Jak jednoduché by bylo, kdyby JE pracovali dále... ale to jsou celí naši kluci v SRN...

sabi
19. prosinec 2023, 10:47

HDO u nas zacalo pouzivat v 60 letech minuleho stoleti.

sabi
19. prosinec 2023, 10:48

A pouziva se dodnes.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se