Domů
Německo
Šéf RWE: Německý odklon od uhlí v roce 2030 je možný, pokud budou postaveny plynové zdroje
Paroplynová elektrárna Magnum
Zdroj: Vattenfall

Šéf RWE: Německý odklon od uhlí v roce 2030 je možný, pokud budou postaveny plynové zdroje

Německo
16 komentářů
18. listopad 2023, 13:16
Jan Budín

Generální ředitel německé RWE Markus Krebber uvedl, že cíl rychlejšího německého odklonu od uhlí je splnitelný, pokud vláda připraví podmínky pro výstavbu potřebných plynových elektráren. Vyjádření přichází krátce poté, co německý ministr financí uvedl, že by se země měla vzdát cíle ukončit provoz uhelných elektráren do roku 2030, pokud nebude schopná zaručit dostatek elektřiny za dostupné ceny. 

Negativní komentář německého ministra financí ohledně schopnosti země odstavit uhelné elektrárny do roku 2030, mírnil již pár dní po uveřejnění ministr hospodářství Robert Habeck. Ten v rozhovoru pro Bloomberg uvedl, že nesdílí skepticismus s ministrem financí a ujistil, že zajištění odklonu od uhlí do roku 2030 zůstává jedním z cílů vlády.

Roberta Habecka nepřímo podpořil také šéf největší německé energetické společnosti RWE, podle kterého je stále dostatek času, avšak politici by jej měli využít.

"Aby bylo Německo schopné nahradit zbývající uhelné elektrárny výrazně před oficiálně stanoveným rokem 2038, musí vybudovat nové plynové elektrárny, které poskytnou dostatek elektřiny v době nízké výroby větrných, solárních a ostatních obnovitelných zdrojů," řekl Krebber a dodal, že tyto plynové zdroje by měly být v 30. letech postupně transformovány na spalování vodíku.

Podle Krebbera by německá vláda měla rychle zlepšit investiční podmínky pro společnosti, které mohou plynové elektrárny "pro budoucnost" postavit. To se totiž bez potřebné podpory podle Krebbera nevyplatí.

"Musí být jasné, jaké elektrárny, kdy, kde a kým mají být postaveny. Bez toho bude dřívější odchod od uhlí velmi složitý," dodal Krebber.

Skeptické jsou i německé energetiky

Kromě ministra financí vyjádřila nedávno skepticismus v souvislosti s náhradou uhelných elektráren do roku 2030 také řada německých energetických firem. Jedním z důvodů jsou i komplikace spojené s probíhajícím schvalováním veřejné podpory pro plánované plynové elektrárny u Evropské komise.

Například společnost Uniper odhaduje, že ambiciózním cílem by byla i výstavba 20 GW nových plynových zdrojů, jelikož i to by znamenalo roční přírůstky kolem 3 GW. V posledních letech se přitom podle Uniperu dařilo stavět maximálně 1-2 GW těchto zdrojů.

Steag zase uvedl, že na základě zveřejněného rámce pro navržená schémata podpor je nepravděpodobné, že by potenciální provozovatelé zdrojů vložili do výstavby větší objem finančních prostředků s ohledem na vysokou míru nejistoty.

Společnost EnBW pro změnu upozornila na skutečnost, že prozatím není jasná role kogeneračních zdrojů v chystaných tendrech. S tímto názorem souhlasil i Vatenfall, podle kterého je pro nastartování rozvoje vodíkových zdrojů zapotřebí počítat i s kogeneračními zdroji.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Zdeves Pavel
18. listopad 2023, 15:45

Takže ekologicky to bude vlastně horší než domácí uhlí. Kupředu levá zelená.

Paul Nieem
19. listopad 2023, 13:36

Kdyby jen to. Plyn tu nemáme, ale mají ho ze značné části pochybné, nestabilní a nebo agresivní země, které nesnáší naši kulturu. I na nich se buduje závislost. Solární panely z Číny, měniče z Číny, velká část vybavení větrníků z Číny, případně celé větrníky z Číny,... Jádro je ale fuj. Bodejť by ne, když jadernou elektrárnu umí v EU vyrobit Francie, ale Německo ne. A ten uran máme a Německo ne. Francie sice taky nemá uran, ale ovládá zdroje v Africe.

Víc jak desetiletí pracuje Německo na OZE, tahá dráty jak ruka, všude soláry a větrníky a východňárské Slovensko je na tom s emisemi lépe a jaderná Francie je etalonem nízkoemisní výroby elektřiny v EU.

Jinak zajímavost - pouze Renault vyrábí elektromobily bez elektromotorů vyžadující vzácné kovy. Nejen že to je ekologické, ale především jsou jim čínské móresy a tahanice úplně ukradený.

Pravoslav Motyčka
18. listopad 2023, 17:02

Normální by byl odklon od plynu a ponechání domácího uhlí a jádra. V kocourkově se nejdříve zlikviduje bezemisní jádro a pak domácí uhlí. Přesto všechno se absolutně asi spotřeba plynu v Německu příliš nezvýší patně se nezvýší vůbec, protože mnoho domů přejde z vytápěním z plynu na tepelná čerpadla a vzroste výroba z FVE. Uhelné el. půjdou do rezervy , takže jim nebude kolabovat síť. Nicméně spotřeba plynu jim patrně ani neklesne, takže za 7 let budu stejně závislí na dovozech jako dnes nebo jako byly okolo roku 2000 když začal ten jejich přechod na OZE. Takže za 30 tel toho svého snažení akorát zlikvidují domácí energetiku postavenou původně na uhlí a jádru , a získají jedny z nejdražších cen energií na světě - což už v podstatě mají. Ve 30 tých letech pak začne vodíkové hospodářství to znamená že se z části elektřiny z OZE začne dělat vodík ,který se bude pumpovat do plynovodů to už patrně ekonomicky ohrozí celé Německo , protože ceny budu enormní.

Antonín Mikeš
18. listopad 2023, 21:11

A co ty domácnosti co přejdou z topných olejů na TČ? Ty jistě spotřebu EE zvýší..

Pravoslav Motyčka
18. listopad 2023, 22:26

To Ano , samozřejmě záleží kolik procent budov přejde na TČ v Německu je aktuálně vytápěno cca 60% budov plynem , zbytek jsou jiné zdroje. Pokud by přecházely na TČ budovy vytápěné jinými zdroji a plynaři by zůstali u svých kotlů spotřeba plynu by vzrostla. Původní plán přechodu od uhlí byl Němcům zakázat prodej nových plynových kotlů, aby se ta tak vytvořil prostor pro využití plynu k výrobě el. energie to se neprosadil , takže se očekává živelný přechod. V každém případě uhlí v Německu v roce 22 dalo asi 180TWh a Němci přidávají každý rok cca 10TWh v OZE ( statistika) dejme tomu že s tímto tempem by byly bez tepelných čerpadel schopni nahradit teoreticky objem elektřiny vyráběný z uhlí za nějakých 18 let. Po 7 letech budou potřebovat 110TWh vyrobit z plynu. Pokud 1 plynové TČ ušetří cca 12MWh v plynu když se pro něj elektřina vyrábí plynem a oni potřebují při účinnosti 60% PPE cca 183TWh plynu pak potřebují nainstalovat 15 mil tepelných čerpadel za 7 let to jsou 2 miliony malých strojů ročně. Jenže to není bez zákazu prodeje plynových kotlů reálné, takže i když jim pomůže zateplování a úspory v celé ekonomice, urychlení výstavby OZE , tak se asi spotřeba plynu zvedne , ale nechme se překvapit , myslím že k těm zákazům nových kotlů nakonec dojde.

Paul Nieem
19. listopad 2023, 13:50

Nepočítáte, tedy Němci nepočítají, rostoucí spotřebu, která se bude zrychlovat. V případě elektřiny platí, že spotřeba historicky roste téměř exponenciálně. Elektřina žene civilizaci dál. A přichází další zrychlení. Elektromobily sežerou dost elektřiny, teplárny taky - kde seženeme odpadní teplo z tepelných elektráren? Ta doba je tu za chvíli a vlastně asi raději nechci vědět, kde tyto TWh seženeme. TČ to rozhodně nebudou... Pak tu máme další čekající žrout a to je výpočetní technika, AI a ďábel v podobě krypta. No a běžné domky a jejich TČ.

Kdo nesleduje EV, tak aby měl představu - do práce a zpět si EV vezme tak řekněme 5 kWh. Čili z jedné rodiny jedou denně dva a ročně je to tak 2000 kWh. Rodina, který topí čímkoli jiným než elektřinou najednou zdvojnásobí spotřebu.

hlpb
19. listopad 2023, 14:20

Ke konci roku 2023 bude v ČR nainstalováno cca 200.000 střešních FVE, tzn. že už cca 600.000 lidí má svůj zdroj energie. Každý taková FVE vyrobí ročně v průměru 8 MWh = 1,5 TWh/rok. Velký aktuálnímu nárůstu regulační složky, bude znamenat obrovský nárůst poptávky po vlastní střešní FVE nejen u RD a bytových domů, ale hlavně u firem. Díky růstu regulované složky se výrazně zkrátí doba návratnosti investice do vlastní FVE u firem na 5 let u RD na 7-8 let. Navíc regulovaná cena bude růst i v budoucnu, tzn. že vlastní FVE bude jediná možnost , jak si elektřinu výrazně zlevnit. Čeká nás obrovský nárůst samovýrobců, do roku 2030 to může být 1 mil. střešních FVE, které budou produkovat cca 10-12 TWh/rok. Většina výroby se kumuluje od března do září, to bude mít obrovské důsledky pro velké elektrárny nejprve uhelné, a po roce 2026 už i jaderné. Které budou muset omezovat svojí výrobu, protože o jejich EE nebude zájem. Už v roce 2025 budou FVE u nás vyrábět v létě v období od 11:00-16:00 víc energie než obě naše jaderné elektrárny. Do toho zde vyrostou do roku velké pozemní FVE. O budoucí drtivé dominanci solární energie v celém světě už je dnes rozhodnuto. FVE jako jediný zdroj zlevňuje a navíc se každý rok posouvá účinnost panelů. V roce 2010 (solární tunel) měly účinnost 15-16%, dnes už se instalují panely z účinností 22%, už existují panely s účinnosti 25%. Fyzikálně je možné dosáhnout 32%. Vše to znamená, že v budoucnu budou FVE zlevňovat = instalovat budou další lidé a firmy.

Petr prochaska
19. listopad 2023, 17:07

to hppb:

Ještě zapomínáte na dovoz. Například dnes k nám jde zhruba 1,8GW z Německa, protože tam fouká. Takže i když si OZE nepostavíme my, tak k nám EE bude dovežena ze zahraničí v případě příznivých podmínek. Za nepříznivých budeme mít smůlu a energii si budeme muset vyrobit sami.

Ivan Novák
19. listopad 2023, 17:44

Aby nevznikl zmatek: v uplynulých 48 hodinách nebylo saldo ČR nikdy čistě dovozní, naopak, např. včera v některých hodinách činil čistý vývoz z ČR 2,2 GW. "Tranzit" byl chvílemi velký, to ano.

hlpb
19. listopad 2023, 19:59

jen doplním hrubý propočet úspor při vlastní FVE u firem:

1 MW FVE pro firmy stojí po datacích cca 20-30 milionů, tato elektrárna vyrobí 1 GWh/rok. Při ceně 5 Kč/kWh firma tak ušetří 5 mil. Kč/rok = návratnost 4-6 let, životnost 25-40 let podle kvality panelů. Celková úspora po dobu životnosti elektrárny a odečtení nákladů tak pro firmy činí 100-175 milionů.

Pravoslav Motyčka
20. listopad 2023, 21:21

Spotřeba elektřiny sice roste , jenže zase ne tak výrazně. Třeba v Německu neroste vůbec. U nás roku 2019 jen tak nedosáhneme. Důvody jsou v tom ,že na jedné straně sice ekonomika přechází na elektřinu , ale na druhé straně se zase rostou úspory. Nové technologie jsou obecně méně energeticky náročné - osvětlení , klimatizace , malé motory , zobrazovací zařízení a chladící technika , tam bylo dosaženo velkého zlepšení. Německo nemá větší spotřebu elektřiny než mělo před nástupem tepelných čerpadel u nás dokonce tepelná čerpadla spotřebu elektřiny nezvyšují , protože část z nich nahrazují elektrokotle , co se EV týče , pak pokud průměrné auto ujede 10 000 km, pak při spotřebě 15kWh /100 km 1,5MWh na 1 auto to je asi 7,5MWh pro všechna auta v ČR. Tato spotřeba přitom není velký problém nebude to totiž spotřeba ve špičce. Majitelé aut budou svoje auta nabíjet tak aby je to moc nestálo v době nízkých cen elektřiny , kdy bude přebytek. Typický soukromník bude nabíjet o víkendu kdy je elektřina nejlevnější tarify na to bude moci využít každý.

Z dlouhodobého hlediska spotřeba elektřiny samozřejmě vzroste, protože bude mít větší podíl v ekonomice. Co se týče výpočetní techniky , pak tam je velký pokles spotřeby elektřiny na výkon dnes máte v mobilu takový výkon jaký před 25 lety měly velké průmyslové počítače. Například počítal DEEP blue měl výkon 11Gflops. Dnes máte v grafické kartě 110Tflops, počítač DEEP blue měl 30 procesorů a 480 šachových čipů. Byl ve své době superpočítačem....

Richard Vacek
18. listopad 2023, 17:41

Třeba se tato šlamastika vyřeší sama odchodem průmyslu někam jinam.

Martin Hájek
19. listopad 2023, 11:36

LNG má vyšší celkové emise skleníkových plynů než hnědé uhlí. Ale rozkaz zněl jasně, uhlí musí skončit.

Paul Nieem
19. listopad 2023, 13:54

NO, netěží se u nás, tak je to vlastně jakože v pohodě. Jo a kdyby přece jen někdo měl něco proti, tak uplácení evropských politiků ruskem to vyřeší. A když to nebude stačit, tak se jim hodí i nějaká funkce. Třeba dozorčí rada v Gazpromu nebo tak něco. Olaf má obojí.

Pravoslav Motyčka
21. listopad 2023, 23:20

z emisemi z LNG je to složité , máte tam totiž velký podíl metanu , ten má velký skleníkový efekt , jenže zase relativně malou životnost s atmosféře. Ale jinak s Vámi souhlasím že uhlí by mělo být zachováno nejméně do doby než se postaví nové jaderné bloky.

Michal K.
20. listopad 2023, 10:00

Právě vyšla šokující informace - Prestižní studie z USA: LNG je pro Zemi emisně mnohem horší než spalování uhlí.

Přední odborník , Robert Warren Howarth, profesor ekologie a environmentální biologie na Cornellově univerzitě, který je jedním z předních světových vědců zabývajících se metanem, po rozsáhlém výzkumu sepsal analýzu , která dokládá šokující zjištění.

Zkapalněný zemní plyn je v důsledku výrobního procesu, zpracování (stlačení a zchlazení na mínus 160 °C), skladování a zaoceánské dopravy vspojena s „ohromujícími čísly“ úniku metanu, který významně překračuje emise vzniklé spalováním uhlí.

Profesor tvrdí, že i při použití nejmodernějších lodí a nejkratších tras jsou emise „nejméně o 24 procent vyšší“ než při použití černého uhlí

(dodejme, že hnědé uhlí, jež spalujeme v ČR, je emisně jen o málo horší než černé).

Přesné vyčíslení tvrdí, že emise metanu díky LNG jsou nejméně o 24 % horší než emise způsobené těžbou a spálením stejného množství uhlí.

V nejhorším případě pak o celých 274 % .

odkaz na studii zde :

research. howarthlab.org/publications/Howarth_LNG_assessment_preprint_archived_2023-1103.pdf

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se