Teplárny Volkswagenu ve Wolfsburgu přejdou z uhlí na plyn

DomůNěmeckoTeplárny Volkswagenu ve Wolfsburgu přejdou z uhlí na plyn

Volkswagen zmodernizuje do roku 2022 své závodní teplárny v německém Wolfsburgu. Rekonstrukce za 400 milionů EUR počítá se změnou paliva z uhlí na zemní plyn, od čehož si automobilka slibuje úsporu 1,5 milionu tun vypuštěného CO2 – srovnatelné množství s ročními emisemi CO2 870 tisíc jejích vozů. Investice je součástí programu společnosti snížit svůj dopad na životní prostředí do roku 2025 o 45 % ve srovnání s rokem 2010.

Představenstvo německé automobilky Volkswagen rozhodlo o dalším směřování svého energetického hospodářství v domovském Wolfsburgu. Dvě hlavní teplárny projdou výraznou modernizací s cílem snížit vliv jejich provozu na životní prostředí. Hlavní změnou je náhrada uhlí jako paliva pro výrobu tepla a elektřiny za zemní plyn. Volkswagen odhaduje, že modernizace ho bude stát okolo 400 milionů EUR (zhruba 10 miliard Kč) a automobilka s ní, v případě že se nevyskytnou žádné problémy, začne již v tomto roce. S uvedením do provozu ekologičtějšího řešení se pak počítá v letech 2021 a 2022.

„Skupina Volkswagen, nejen že chce, ale i musí přispět k boji proti změně klimatu a ke zlepšení kvality ovzduší. To je důvod, proč kráčíme kupředu s elektrifikací našich vozidel a současně se snažíme konvenční vozidla zefektivnit. Přechod dvou tepláren na ústředí společnosti ve Wolfsburgu z uhlí na zemní plyn je jasný signál a důležitý krok v tomto kontextu. Ostatní budou následovat, “ řekl Matthias Müller, generální ředitel společnosti Volkswagen.

Nové vysoce účinné plynové turbíny, které Volkswagen instaluje ve svých teplárnách, by měly snížit roční emise CO2 o 60 %, což v absolutních číslech činí 1,5 milionu tun CO2. Dle přepočtu automobilky je toto množství srovnatelné s ročními emisemi CO2 zhruba 870 tisíc jejích osobních automobilů. Po modernizaci by měla teplárna Heizkraftwerk Nord/Süd dodávat 136 MW elektrické a 386 MW tepelné energie a teplárna Heizkraftwerk West 288 MW elektrické a 265 MW tepelné energie.

Ekologická budoucnost Volkswagenu

Automobilka přistoupila k razantní ekologizaci své značky zejména poté, co se provalilo, že obcházela měření emisí svých naftových automobilů v tzv. aféře Dieselgate. Poté, co do letošního roku snížila své dopady na životní prostředí o 25 % ve srovnání s rokem 2010, si Volkswagen stanovil další 20% snížení do roku 2025. Modernizace a ekologizace energetického hospodářství je dalším prostředkem ke splnění těchto cílů.

„Nové zařízení nejenže sníží emise oxidu uhličitého, ale také dramaticky sníží spotřebu vody, množství odpadu a dalších emisí – v průměru asi o 50 procent. Tímto způsobem také pomáháme snižovat místní koncentrace znečišťujících látek,“ vysvětluje Stephan Krinke, vedoucí oddělení životního prostředí skupiny Volkswagen.

Zdroj úvodního obrázku: Volkswagen