Uniper dobrovolně uzavře 2,9 GW německých černouhelných elektráren

2. únor 2020, 12:21
DomůNěmeckoUniper dobrovolně uzavře 2,9 GW německých černouhelných elektráren

Německá energetická společnost Uniper dobrovolně ukončí provoz svých černouhelných elektráren v Německu s celkovým instalovaným výkonem 2,9 GW. Jedinou černouhelnou elektrárnou, kterou společnost plánuje po roce 2025 v Německu provozovat, je nadkritický blok Datteln 4 o instalovaném výkonu 1,1 GW.

Prohlášení Uniperu přišlo den poté, co německá vláda schválila návrh zákona, který stanoví harmonogram útlumu tamní uhelné energetiky. Podle schváleného harmonogramu by měly být nejpozději do roku 2038 odstaveny všechny hnědouhelné i černouhelné elektrárny.

V případě hnědouhelných elektráren byl dohodnut přesný harmonogram odstavování jednotlivých bloků a kompenzace za jejich odstavování pro provozovatele těchto bloků. Odstavování černouhelných elektráren má do roku 2026 probíhat na základě aukcí, ve kterých bude provozovatelům umožněno nabídnout cenu za uzavření elektrárny. Od roku 2027 bude probíhat nucené uzavírání černouhelných elektráren bez nároku na kompenzaci.

Podle tiskové zprávy Uniperu se společnost rozhodla, že „půjde příkladem“ a po konstruktivních diskuzích s německou vládou a v kontextu návrhu zákona o ukončení výroby elektřiny z uhlí dobrovolně ukončí provoz černouhelných elektráren Scholven a Wilhelmshaven o celkovém instalovaném výkonu 1,5 GW do konce roku 2022. Do konce roku 2025 následně uzavře černouhelné elektrárny Staudinger a Heyden o celkovém instalovaném výkonu 1,4 GW.

„Poslední zbývající černouhelnou elektrárnou v německém výrobním portfoliu Uniperu bude elektrárna Datteln 4, která je nyní připojená k síti a jsou na ní prováděny finální zkoušky. Jedná se o jednu z nejmodernějších uhelných elektráren a o součást strategie Uniperu ke snížení produkovaných emisí CO2,“ uvedl Uniper v tiskové zprávě.

Právě nad osudem kontroverzní černouhelné elektrárny Datteln 4 visel v kontextu plánovaného odklonu od uhlí velký otazník. Uniper však nakonec i přes nevoli enviromentálních organizací získal od německé vlády potřebný souhlas a bude tak moct uvést tuto elektrárnu do provozu.

„Německá vláda uvedla, že dává smysl jak pro klima, tak pro energetický systém a z makroekonomického hlediska, aby jedna z technicky nejvíce pokročilých, nejúčinnějších a nejčistších uhelných elektráren byla provozováno, jak bylo původně plánováno,“ dodal v tiskové zprávě Uniper.