Domů
Německo
V německé vládě probíhá spor ohledně využití zemědělské půdy pro stavbu solárů
Solární elektrárna
Zdroj: Pixabay

V německé vládě probíhá spor ohledně využití zemědělské půdy pro stavbu solárů

Mezi německými ministerstvy hospodářství, zemědělství a životního prostředí probíhá spor o využití zemědělské půdy pro výstavbu solárních elektráren. Zatímco ministerstvo hospodářství vedené vicekancléřem Robertem Habeckem chce zemědělskou půdu pro tyto účely využít, obě zbylá uvedená ministerstva mají výhrady. Informaci přinesl zahraniční server Clean Energy Wire.

Solární elektrárny mají Německu pomoci s dosažením cíle 80% podílu OZE na spotřebě elektřiny do roku 2030 a následným dosažením uhlíkové neutrality v elektroenergetice do roku 2035. Do roku 2030 má proto vzrůst jejich instalovaný výkon z necelých 67 GW na 215 GW.

Aby bylo této hodnoty dosaženo, potřebuje Německo významně zrychlit tempo rozvoje těchto zdrojů a do roku 2026 dosáhnout ročního nově instalovaného výkonu 22 GW. Pro srovnání, loni byly v Německu uvedeny do provozu solární elektrárny o instalovaném výkonu 7,2 GW, letos země cílí na 9 GW.

Polovina nových solárních elektráren má být na zemi

Podle zahraničního serveru Clean Energy Wire plánuje ministerstvo hospodářství uvedený cíl 22 GW nových solárních elektráren ročně po roce 2026 naplňovat z poloviny pomocí elektráren umístěných na zemi, kdy by většina byla budována právě na polích a loukách.

Proti tomuto plánu se nicméně staví německá ministerstva zemědělství a životního prostředí, podle kterých by se budování solárních elektráren na zemědělské půdě mělo omezit.

Na stranu ministerstva hospodářství se pro změnu staví Spolkový svaz energetiky a vodohospodářství (BDEW), podle kterého představují solární elektrárny jeden z hlavních prvků transformace německé energetiky a jejich rozvoj proto nesmí být omezován nedostatkem prostoru. Mimo to by dle asociace měly být více využívány inovativní koncepty, jako je agrovoltaika.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
minduton
2. květen 2023, 07:36

Podle mě to není možné připustit. Jako záměr je chvályhodný, ale kdo zaručí, že to bude fungovat delší dobu? Co když pěstitel zeleniny zkrachuje? Tak se prostě zavře a zdemontuje i ta FV část nad tím?

Zažil jsem boom v 2009-2010 a už tenkrát se vymýšlely různé prasečinky typu fóliovníky s FV panely atp. - ve finále ale šlo jen o obejití podmínek pro výstavbu FVE, tj. cokoliv pěstovat bylo zájmově až čtvrtá věc ve sloupci priorit, primárním účelem takových prasečinek bylo obejití pravidel a dosáhnout umístění FV panelů na pozemek.

Další možností je, prostě tomu dát volnou ruku, a ať se ta zemědělská půda prostě zastaví panelama a basta. Pořád jde o soukromý pozemek, a lidi mají vlastní rozum.

Richard Vacek
2. květen 2023, 09:16

Jedná se o klasický spor mezi greendealem a ekologií. Mnoho zelených vyznává obé, takže u nich se musí jednat i o velký souboj uvnitř zelené duše.

Pravoslav Motyčka
28. duben 2023, 22:31

Zrovna u Německa , které má ohromné množství zastaveného území je to pěkný nesmysl. Navíc Německá města většinou mají tolik historických budov jako ty naše protože velká část těchto budov byla zničena za 2 světové války.

Karásek
30. duben 2023, 23:32

Je zajímavé, že obecně o zastavění zemědělské půdy pro silnice, parkoviště a obchodní centra se nemluví. Tam opravdu zemědělská půda přijde vniveč. Při fotovoltaice vniveč nepřijde, ale žvaní o tom každý. Proč asi?

richie
2. květen 2023, 13:22

pretoze tu cestu ci parkovisko vacsinou nie je mozne prelozit niekam inam, ale FVE panely ano?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se