Domů
Německo
Větrné elektrárny mohou vydělávat, i když nedodávají do sítě. TenneT vyplatil na kompenzacích stovky milionů EUR
Instalace nového HVDC vedení mezi Nizozemskem a Německem. Zdroj: Youtube kanál TenneT

Větrné elektrárny mohou vydělávat, i když nedodávají do sítě. TenneT vyplatil na kompenzacích stovky milionů EUR

Provozovatel německé přenosové soustavy TenneT loni vynaložil na udržení spolehlivosti dodávek více než jednu miliardu EUR. Z toho téměř půl miliardy EUR vyplatil provozovatelům větrných elektráren, aby nevyráběli elektřinu v době, kdy jejich výrobu nelze z důvodu nedostatečné síťové kapacity využít. Náklady byly ve srovnání s rokem 2017 prakticky shodné. Dle propočtů se však tyto náklady, které hradí koneční odběratelé, projeví na účtech odběratelů pouze minimálně.

Největší provozovatel přenosové soustavy v Německu vyčíslil náklady na udržení kvality a spolehlivosti dodávky za loňský rok na 1,03 miliardy EUR, tedy prakticky ve stejné výši jako v roce 2017. Zajímavostí přitom je, že téměř z poloviny byly náklady spojeny s vyplácením kompenzace za to, že provozovatel soustavy neumožnil větrným elektrárnám dodávat výkon do sítě.

„Z celkové částky bylo vyplaceno cca 550 milionů EUR za služby redispečinku a síťovou zálohu. Zbylých cca 480 milionů EUR bylo vyplaceno jako kompenzace za to, že provozovatelé větrných elektráren nemohli dodávat do sítě.“ Manon van Beek, generální ředitelka společnosti TenneT.

Důvodem pro vyplácení kompenzace je zejména nedostatečná přenosová kapacita v rámci Německa, kterou se dlouhodobě nedaří rozvíjet.  Sám ministr pro hospodářství Peter Altmeier v druhé polovině loňského roku uvedl, že rozvoj přenosové soustavy je v „katastrofickém skluzu“, a dosažení potřebných cílů v oblasti obnovitelných zdrojů je kvůli tomu ohroženo.

{„type“:“AREA“,“country“:“GER“,“from“:“2019-01-01″,“to“:“2019-02-05″,“caption“:“Výroba elektřiny v Německu od počátku roku“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2019-01-01″,“end_date“:“2019-02-05″}

Aktuální situace tak pouze opět ukazuje na skutečnost, že pokud mají být obnovitelné zdroje v Německu rozumně rozvíjeny, mělo by větší úsilí směřovat do rozvoje přenosové soustavy. V opačném případě nejenže nebudou výrobní kapacity naplno využity, ale důsledkem bude i další navýšení kompenzací pro provozovatele větrných elektráren, kterým kvůli přebytku výkonu v síti nebude umožněno dodávat elektřinu do sítě. Obdobná situace ostatně již delší dobu trápí i některé provincie v Číně.

Přestože se náklady na redispečink v posledních několika letech významně zvýšily (např v roce 2013 bylo vynaloženo pouze cca 133 mil. EUR), náklady domácností na poplatky za přenos elektřiny nejsou po rozpočtení nijak vysoké. Již v loňském roce TenneT zvýšil poplatky za přenos elektřiny o 80 %, přesto vzrostly náklady průměrné domácnosti pouze o cca 30 EUR ročně.

Pro připomenutí je nutné uvést, že společnost TenneT je pouze jedním ze čtyř provozovatelů přenosové soustavy. Dalšími provozovateli přenosové soustavy v Německu jsou společnosti Amprion, TransnetBW a 50Hertz.

TenneT tedy není jediným provozovatelem přenosové soustavy, který kompenzace provozovatelům větrných elektráren vyplácí, nicméně zpravidla na zajištění bezpečných dodávek vynaloží nejvíce financí. V roce 2017 byly náklady společnosti TenneT taktéž ve výši 1 mld. EUR, celkové náklady za všechny provozovatele přenosových soustav pak dosáhly hodnoty 1,4 mld. EUR.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Jan Veselý
6. únor 2019, 12:20

Až na ten zavádějící nadpis je článek v pořádku. V článku je v souladu s realitou uvedeno, že VtE vyrábějí, ale síť jim neumožňuje vyvést výkon.

Martin Voříšek
6. únor 2019, 12:48

Díky za připomínku, nadpis byl zpřesněn. Není vždy jednoduché být v nadpisu stoprocentně výstižný. :) Článek to snad vysvětlil dostatečně. MV.

Pete
6. únor 2019, 15:16

Kde asi soudruzi udělali chybu. Nejvice legrační je komentář, že ve skutečnosti tuto platbu nikdo hradit nemusí a jedná se o drobnost v nemožnosti přenosu e

Pavel
6. únor 2019, 20:51

Nebo-li další pověra místních oze fanatiků a srandistů na téma energetika byla vyvrácena. Bláboly o tom, že JE si vynucují investice do sítí kdežto oze parodie na elektrárny nikoli už raději nikdo z nich neopakuje.

Jiří
6. únor 2019, 12:35

Za 480 mil. Eur lze postavit 1 GWh bateriového úložiště. Nebylo by to lepší řešení než kompenzace?

energetik
6. únor 2019, 13:03

Proč také nemáme více provozovatelů přenosových soustav?

Ondra
6. únor 2019, 13:40

A v čem by to jako mělo být dobrý? V Německu si každej spravuje ten svůj kousek sítě takže když chce člověk změnit provozovatele přenosový soustavy tak se může leda tak přestěhovat - nijak si vzájemně nekonkurujou. Navíc v Evropě to není úplně běžnej jev kromě Německa maj víc PPS tak možná v Rakousku a UK.

frank
6. únor 2019, 14:18

Zajímavé, sítě jim neumožní přenést výkon , takže si můžeme myslet, že když VtE neposkytují výkon, tak síť také žádný jiný výkon nepřenáší ? Nebo když přenáší výkon VtE, že platí kompenzace za nepřenesený výkon úplně všem ostatním " poskytovatelům výkonu" na které nezbylo místo ? :)

Pete
6. únor 2019, 16:19

Že by to bylo tím, ze Německo je větší než ČR? Nebo také nevíte jako pan výše, ze provozovatel přenosové soustavy je něco jiného než Distribuční společnost.

Petr
6. únor 2019, 20:10

Je krásně vidět, že vítr a biomasa jsou předotované a ještě imbecilně bez ohledu na momentální tržní potřebu, takže si v úplně v klídku zcela kašlou na potřeby výkonu a stabilitu sítě.

petr
6. únor 2019, 21:53

OZE je skvělá věc, ale jen když se využije v místě spotřeby, tedy třeba elektřina z FTVE střechy výrobního závodu či domu, kde se spotřebuje a tedy navíc se sníží náklady za přepravu z ostatních velkých zdrojů. Výstavba větrných farem a fotovoltaických polí, toliko ku h...u jest...

Ale to není vhodné asi pro prodejce panelů a dalších komponent...

Jen pro ilustraci JE Temelín stála nakonec celkem cca 150 mld. Kč, fotovoltaické elektrárny v ČR cca 160 mld. Kč. Temelín loni vyrobil 15 TWh, FTVE loni 2,1 TWh.

Dále bez komentáře...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se