Domů
Obnovitelné zdroje
3. největší vodní elektrárna na světě, brazilská Belo Monte, získala povolení pro provoz při plném výkonu
Přehrada Pimental

3. největší vodní elektrárna na světě, brazilská Belo Monte, získala povolení pro provoz při plném výkonu

Brazilská vodní elektrárna Belo Monte, která se nachází v amazonském pralese, může začít s provozem všech svých turbín. Poslední z 18 turbín obdržela povolení k provozu od Národního regulačního úřadu pro elektrickou energii (ANEEL) v úterý.

Vodní elektrárna Belo Monte je se svým jmenovitým výkonem 11,2 GW největší  brazilskou elektrárnou (elektrárna Itaipů s instalovaným výkonem 14 GW leží na hranici Paraguaye a Brazílie a není vlastněna ani jedním z těchto států). Elektrárna, která během své výstavby vytvořila přes 30 000 pracovních míst, je v současnosti třetí největší vodní elektrárnou na světě za čínskou elektrárnou Tři soutěsky s instalovaným výkonem 22,5 GW a zmiňovanou elektrárnou Itaipů.

„Pokud někdo pochybuje o brazilských schopnostech, pokud se někdo bojí realizovat velké sny, nebo nechce uvěřit, že Brazílie je schopná patřit mezi největší světové velmoci, Belo Monte je zde aby poskytla odpověď.“ – André Pepitone da Nóbrega, generální ředitel ANEEL

První z celkem 18 Francisových turbín o výkonu 611 MW byla zprovozněna v květnu 2016. Součástí hydroenergetického komplexu je rovněž přehradní systém Pimental, který obsahuje šest kaplanových turbín o výkonu 38,8 MW a který byl dokončen v roce 2017.

Výstavba provázená kontroverzemi a protesty

Projekt pro elektrárnu vydražil ANEEL v roce 2010, kontrakt nakonec obdrželo konsorcium Norte Energia. To elektrárnu vybudovalo a provozuje je ji v rámci 35leté koncesní smlouvy. Podle BNamericas náklady na její realizaci dosahují 9,19 miliard dolarů, výstavba elektrárny začala v roce 2011 a byla provázena stávkami a protesty místních komunit.

Po zahájení výstavby byla navíc elektrárna v hledáčku protikorupčního šetření Lava Jato, které vyšetřovalo například údajné úplatky vyplácené politické straně PMDB.

Podle předchozí brazilské vlády byl projekt Belo Monte klíčový pro pokrytí rostoucí poptávky po elektřině. Proti projektu se ale stavěli ochránci přírody, kteří argumentovali, že realizace elektrárny by způsobila zaplavení 400 tisíc hektarů netknutého pralesa, způsobila znečištění vodních zdrojů a vysídlila 20 000 lidí z domorodých kmenů.

Zdroj úvodního obrázku: ANDRITZ

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
jan
1. prosinec 2019, 14:57

Tak tomuhle říkám "Zelená energie." Ne těm našim větrným kolovrátkům a solárním monstrům,, které akorát hyzdí naši krásnou krajinu...

Jan Veselý
1. prosinec 2019, 16:03

Jo, jo, nic netrumfne onu bukolickou idylu SZ Čech.

Zapletal
1. prosinec 2020, 15:34

U nás nemáme tak dobré podmínky pro vodní energetiku. Větrným a solárním, které u nás mají podmínky dobré u nás brání jaderná mafie v v čele s Rosatomem, která u nás chce stavět svoje jaderné elektrárny, které nepotřebujeme. Snad se ho podaří zastavit.

energetik II
26. listopad 2019, 16:02

Elektrárna o výkonu 11,2 GW postavená za 9,2 mld. USD, to není vůbec špatné ! V Brazílii je hodně vody, tak myslím bude moci ročně dodat 45 až 50 TWh elektřiny. Když to srovnám třeba s budovaným reaktorem Flamanville-3 o výkonu 1,7 GW, který ročně dodá nějakých 13 TWh a už nyní jeho cena sedí na 14 mld. USD , tak Brazílie získala za dvě třetiny ceny trojnásobek vyrobené elektřiny ročně.

petr
26. listopad 2019, 23:28

Dobrý večer, možná se trochu špatně počítáte.

Byl jsem osobně s technickým ředitelem Bionacional na Itaipů a ta má 20 * 705 MW a v roce 2015 byla produkce přes 98 mld. kWh tedy více než Tři soutěsky ...

Pokud Amazonka má stejně vody jako Paraná pak trojčlenkou to bude 77 mld. kWh tedy spotřeba ČR !!!

Ovšem cena mi připadá nepravdivá, neboť Itaipů je v provozu již mnoho let a cena byla okolo 20 mld. USD.

Prodejní cena z vodní elektrárny na Itaipů je 60 USD / MWh... tedy oproti investici je to pohádkový kšeft...

dobrou noc, přál bych vám být jako já na kotě 212 na dně přehrady u jedoucí Francisky bylo to super ...

energetik II
27. listopad 2019, 15:03

TO : petr

Ano, těch 50 TWh ročně bude minimum někdy pro období sucha. Itaipů s 14 GW a Belo Monte 11,2 GW jsou opravdu pkné kousky. Ovšem přeborníkem je Čína : Tři Soutěsky = 22,5 GW, Xiluodu = 13,86 GW a nyní jsou před dokončením další dva kusy : Baihetan = 16 GW a Wudongde = 10,2 GW. V Baihetanu se už montuje 16 kusů největších turbín světa po 1 GW, domácí čínské konstrukce. Brazílie má velkou výhodu v množství vody po celý rok a tak 14 GW Itaipů vyrábí zhruba stejně jako ćínské Tři soutěsky o 22,5 GW = asi 100 TWh ročně. Čínské řeky berou vodu z Tibetu a jsou tak závislé na sezonních vlivech ,elektrárny tedy neběží naplno.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se