Domů
Obnovitelné zdroje
Australští vědci vytvořili solární články, které lze tisknout (video)
Solarní inkoust, tisknutelné solární články

Australští vědci vytvořili solární články, které lze tisknout (video)

Skupina australských vědců vynalezla způsob tisku vrstvy fotovoltaických článků na plast a další materiály. Jedná se o velmi levnou technologii, která ovšem dosahuje zhruba desetkrát nižší účinnosti než konvenční solární panely. Komercializace by se měla dočkat již v blízké době. 

Systém funguje tak, že tzv. „solární inkoust“ je nanesen na základní vrstvu, kterou může být obal tabletu, smartphonu nebo například brašna na notebook, a zmíněná zařízení tak mohou být dobíjena prakticky kdykoliv, jak uvádí výzkumná pracovnice a vedoucí projektu Fiona Scholesová. Další z nepřeberných možností je například tisk na okna budov.

„Je to velký krok kupředu, jelikož tyto články mohou být aplikovány kdekoliv, na co si vzpomenete. Mají také lepší konzistenci než křemík – pracují dobře i při zatažené obloze.“
vědecká pracovnice organizace CSIRO Fiona Scholesová

Technologie byla vyvíjena od roku 2007 ve Victorian Organic Solar Cell Consortium (VICOSC), která se skládá z univerzit Melbourne a Monash a vědecké a průmyslové výzkumné organizace CSIRO.

Podle Scholesové je ‚solární inkoust‘ velmi levný a zanedlouho by měl být komerčně dostupný. Nevýhodou je ovšem zhruba desetkrát nižší účinnost než v případě konvenčních solárních panelů.

Potřebujeme vyvinout ‚solární inkoust‘ který bude schopen ze slunečního záření generovat více energie. Jsme si jisti, že v příštích letech můžeme tuto technologii posunout dále.“
Fiona Scholesová

Technologie je podle informací organizace CSIRO blízko komercializace, se kterou má zájem vypomoci několik společností.

„Nejsme schopni je vyrábět zde, ale jsme v situaci, kde mohou být převzaty výrobcem,“ řekla Scholesová pro australský Guardian.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516