Globální investice do obnovitelných zdrojů energie (OZE) dosáhly za posledních 10 let hodnoty 2 600 mld. USD. Téměř polovina z této částky mířila na solární elektrárny, jejichž výkon se za uvedené období zvýšil z 25 GW na 663 GW. Mezi zeměmi dominovala Čína.

BloombergNEF začátkem září informoval, že díky investicím o celkové hodnotě 2 600 mld. USD vzrostl za období 2010-2019 globální instalovaný výkon obnovitelných zdrojů energie (vyjma velkých vodních elektráren nad 50 MW) z 414 GW na zhruba 1 650 GW.

Globální podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů dosáhl v roce 2018 téměř 13 %, což podle BNEF znamená nevypuštění zhruba 2 miliard tun CO2 do ovzduší.

Z pohledu jednotlivých technologií dominovaly solární elektrárny, jejichž globální instalovaný výkon vzrostl za uvedené období z 25 GW na 663 GW. Pro srovnání, za stejné období bylo k síti připojeno 529 GW nových uhelných elektráren, 487 GW větrných elektráren a 438 GW elektráren spalujících zemní plyn.

„Investování do obnovitelných zdrojů představuje investování do udržitelné a profitabilní budoucnosti, jak nám ukázal neuvěřitelný růst v minulé dekádě. Nemůžeme si však dovolit propadnout uspokojení. Globální emise v sektoru výroby elektřiny vzrostly za uvedené období o 10 %. Je tedy zřejmé, že musíme rapidně zrychlit globální přechod k obnovitelným zdrojům, pokud chceme splnit mezinárodní klimatické a rozvojové cíle,“ uvedla Inger Andersenová, výkonná ředitelka UN Environment Programme.

Mezi zeměmi dominovala Čína

Čína byla suverénně největším investorem do obnovitelných zdrojů energie za uplynulou dekádu, když podle dat BNEF investovala do těchto zdrojů 758 mld. USD. Druhé Spojené státy investovaly za uvedené období 356 mld. USD a třetí Japonsko 2020 mld. USD.

Evropa jako celek investovala do OZE za posledních 10 let téměř 700 mld. USD, z čehož 179 mld. USD připadá na Německo a 122 mld. USD na Spojené Království.

 „Do 10 let bude Německo produkovat dvě třetiny elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Ukazujeme, že průmyslová země je schopná odstoupit od využívání uhlí a jaderné energie, aniž by vystavila svou ekonomiku riziku. Víme, že obnovitelné zdroje dávají smysl jak pro klima, tak pro ekonomiku,“ uvedla německá ministryně životního prostředí Svenja Schulzová.

Investice do obnovitelných zdrojů energie v období 2010 až 2019. Zdroj: BNEF
Investice do obnovitelných zdrojů energie v období 2010 až 2019. Zdroj: BNEF

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *