Domů
Obnovitelné zdroje
Britská vláda rozvolňuje pravidla pro výstavbu větrných elektráren v Anglii, aktuálně je de facto nemožná
Větrné elektrárny. Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Britská vláda rozvolňuje pravidla pro výstavbu větrných elektráren v Anglii, aktuálně je de facto nemožná

Vláda Spojeného království představila úpravu pravidel pro povolování výstavby nových větrných elektráren na území Anglie, která mají urychlit jejich výstavbu. Ačkoliv výstavba onshore větrných elektráren není v Anglii výslovně zakázána, po předchozí úpravě pravidel z roku 2014 je téměř nemožné postavit nové turbíny, jelikož povolovací řízení může zablokovat jediná stížnost ze strany místních obyvatel. To by se nyní mělo změnit, výstavba by však měla probíhat pouze ve zvlášť vymezených lokalitách.

Britská vláda v úterý představila úpravu Národního rámce politiky územního plánování, která má otevřít cestu výstavbě nových větrných elektráren na území Anglie. Projekty nicméně musí prokázat podporu veřejnosti.

Výstavba nových onshore větrných elektráren je v Anglii od roku 2015 v podstatě nemožná, jelikož povolovací řízení může být zablokováno, pokud narazí na odpor jediného místního obyvatele. Podle serveru The Guardian tak byla v Anglii od předešlé úpravy politiky územního plánování schválena výstavba pouhých 20 větrných turbín.

Zástupci britské vlády uvedli, že nové změny požadované některými zákonodárci vstupují okamžitě v platnost a týkají se zjednodušení pravidel plánování a dále také rozšíření způsobů, jakými lze vybrat vhodné lokality k výstavbě a urychlit proces jejich přidělování.

"Abychom zvýšili naši energetickou bezpečnost a rozvíjeli čistší a ekologičtější ekonomiku, zavádíme nová opatření, která umožní místním komunitám podporovat projekty větrných elektráren na pevnině. Tato opatření budou platit pouze v oblastech, kde má rozvoj podporu komunity, ale tyto změny pomohou navázat na obrovský úspěch Británie jako světového lídra v oblasti větrné energie na moři a pomohou nám na naší cestě k čistým nulovým emisím," uvedl britský ministr pro místní rozvoj Michael Gove.

Britská vláda v prohlášení rovněž potvrdila, že místní komunity budou moci předkládat návrhy na výstavbu onshore větrných elektráren. Pravidla pro územní plánování budou změněna tak, aby oblasti pro výstavbu větrných elektráren mohly být určovány různými způsoby, nejen skrz místní procesy. Orgány by dle vlády měly při posuzování žádosti o plánování brát v úvahu názory nejen malé menšiny, ale celé komunity.

Komunity, které podporují projekty větrných elektráren, by dle zástupců vlády měly rovněž profitovat z jejich souhlasu v podobě levnějších dodávek energie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se