Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) oznámil výsledky letošní druhé aukce pro výstavbu fotovoltaických elektráren, ve které vysoutěžené ceny dosáhly v průměru 46 EUR/MWh. Ve srovnání s letošním prvním kolem se sice jedná o mírný nárůst, oproti výsledkům poslední loňské aukce je však cena stále nižší.

V letošním druhém kole aukcí pro fotovoltaické elektrárny, které proběhlo na začátku tohoto měsíce, německý regulátor nabídl developerům k dispozici téměř 183 MW výkonu. Do aukce bylo nakonec přihlášeno 59 projektů o celkovém výkonu 360 MW, tedy dvojnásobek nabízeného objemu.

„Objem nabídek převyšující rozsah aukce v kombinaci s cenami pod 5 centy za kWh opět dokazuje vysokou úroveň konkurence mezi velkými solárními elektrárnami. Toto kolo rovněž ukazuje vysoký potenciál pro solární systémy na méně úrodné zemědělské půdě a travnatých plochách nižší kvality.“

Jochen Homann, prezident německého regulátora Bundesnetzagentur

Podle pravidel stanovených německými zákony měli developeři soutěžit o 200 MW, nicméně objem aukcí tohoto a dalších dvou kol byl snížen dohromady o 52,5 MW, hodnotu odpovídající výkonu pozemních fotovoltaických elektráren zprovozněných v Německu v loňském roce, jejichž výkupní ceny jsou stanoveny zákonem. Výkon soutěžený v letošní červnové, říjnové a lednové aukci 2019 tak bude snížen o 17,5 MW.

V červnovém kole nakonec uspělo 28 projektů o celkovém výkonu 183 MW. Nejnižší vysoutěžená cena podle BNetzA činila 38,9 EUR/MWh, nejvyšší poté 49,6 EUR. Vážený průměr všech vysoutěžených cen dosáhl 45,9 EUR/MWh, tedy o zhruba 3 EUR více ve srovnání s 43,3 EUR z únorové aukce.

Velká část nabídek byla podle německého regulátora podána pro elektrárny, které by měly vyrůst na méně úrodné zemědělské půdě a travnatých plochách nižší kvality ve spolkových zemích Bavorsko a Bádensko-Württembersko. Z 28 úspěšných projektů se jedná o 13 elektráren o celkovém výkonu 90 MW, tedy zhruba polovina z vysoutěženého objemu. Zpřístupnění zemědělské půdy německým fotovoltaikám v minulém roce přineslo výrazný pokles vysoutěžených cen.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *