Domů
Obnovitelné zdroje
Cíle Německa na poli větrných elektráren stále ohrožuje nedostatek projektů
Větrná elektrárna
Zdroj: Tom Corser / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Cíle Německa na poli větrných elektráren stále ohrožuje nedostatek projektů

Přestože se v Německu situace ohledně silného nedostatku projektů větrných elektráren postupně zlepšuje, stále není vyhráno. Na začátku února v zemi proběhla první letošní aukce pro onshore větrné elektrárny, opět však chyběl dostatek projektů. Německo má přitom v oblasti větrné energetiky silné ambice a aukce jsou primární cestou podpory. Projekty však stále chybí, kvůli čemuž byla loni vysoutěžena pouze polovina z původně plánovaného objemu.

Německo již několik let trápí nedostatek projektů větrných elektráren, což má negativní dopad na konkurenční prostředí v tamních aukcích. Po počátečním nadšení z roku 2017 se situace rychle obrátila a již od druhé poloviny roku 2018 je zcela odlišná. Vzhledem k nedostatku projektů v aukcích chybí od té doby jakákoliv tlak v podobě konkurence, díky čemuž si investoři běžně zajišťují ceny blízko maximálních hodnot stanovených regulátorem pro jednotlivé aukce.

Tento neduh se německá vláda pokusila vyřešit výrazným zvýšením maximálních cen, se kterými mohou investoři do aukce vstupovat. Ty od loňského roku vzrostly o 25 %, což sice zřejmě přilákalo další investory, aukce se však stále nezaplňují. Německý regulátor tak vzhledem k očekávanému nedostatku projektů běžně snižuje objemy aukcí. Zatímco původní plán na loňský rok byl nabídnout ve čtyřech aukcích bezmála 13 GW výkonu, postupně byl jejich objem snížen na ani ne 10 GW. Vysoutěženo přitom bylo pouhých 6,4 GW.

Situace se nelepší ani letos

Situace se nijak dramaticky nezlepšila ani v letošním roce. V první letošní aukci, která nabídla k soutěžení necelých 2,5 GW výkonu, projekty opět chyběly. Podle dat německého síťového regulátora Bundesnetzagentur bylo do aukce přihlášeno 135 projektů o celkovém instalovaném výkonu 1,84 GW. Šest projektů však musel regulátor vyřadit, aukce se tedy nakonec zúčastnily projekty o celkovém výkonu 1,8 GW.

"Potěšující trend pokračuje. Aukce pro větrné elektrárny na pevnině se nadále konsolidují. Pokud jde o větrnou energetiku, ještě nejsme tam, kde bychom chtěli být, abychom dosáhli našich cílů v oblasti rozvoje. Ale jsme na správné cestě," uvedl Klaus Müller, prezident německého regulátora.

Jelikož aukce nebyla ani zdaleka zaplněna, vysoutěžené garantované ceny se nepřekvapivě držely blízko cenového stropu 73,5 EUR/MWh. Nejnižší vysoutěžená cena byla 72,5 EUR/MWh, vážený průměr všech vysoutěžených cen činil 73,4 EUR/MWh.

Jak je již zvykem, i poslední aukci dominovaly projekty v severní části země, konkrétně ve spolkových zemích Severní Porýní-Vestfálsko (379 MW), Dolní Sasko (319 MW), Meklenbursko-Přední Pomořansko (274 MW) a Braniborsko (244 MW).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
richie
13. březen 2024, 14:29

tak ja tomu prestavam rozumiet, VTE je predsa najlacnejsia moznost vyroby EE .. a tu v tom pokrokovom Nemecku nemaju zaujem stavat/investovat pri garantovanom prednostnom vykupe za 73~113 EUR/MWh ??

Mex
13. březen 2024, 19:48

Výrobci větrníků ale vyrábějí naplno. Takže buď je výroba poddimenzovaná a nestačí poptávce, nebo se víc vyplatí nasazovat větrníky jinde než v Německu.

Emil
13. březen 2024, 20:04

Ørsted nedávno ohlásil zrušení 600 až 800 pracovních míst, Vestas jen v Dánsku 200 pracovních míst, Siemens Gamesa už dříve dokonce 3000 míst - z čeho že jste to usoudil, že "výrobci větrníků ale vyrábějí naplno"?

Mex
14. březen 2024, 00:53

O Gamese je známé, že jsou v problémech kvůli problémům s kvalitou. Ale u ostatních výrobců nevím. Nedávno jsem někde četl nějakou zprávu (už nevím kde, je těch zpráv moc ze všech stran), že zájemci o větrníky mají dost dlouhé čekací lhůty, protože výrobci nestíhají.

Emil
14. březen 2024, 06:00

"Výrobci nestíhají" s tím propouštěním moc dohromady nejde.

Mex
14. březen 2024, 15:22

Emil:

No ale dlouhé dodací lhůty taky moc nejdou dohromady s tím propouštěním.

Kdybych si chtěl v žertu zaspekulovat, tak bych řekl, že mohli propustit spoustu obchodníků, protože mají plnou knihu objednávek. Ale to byl jen pokus o vtip.

Pravoslav Motyčka
13. březen 2024, 21:28

Ten důvod je prostý ono už totiž není kde stavět , proto je málo projektů. A s tou cenou za 1kWh je to tak , že podpora není vyplacená pokud cena el. energie poklesne pod nulu po určitý počet hodin takže někdy nedostávají nic.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se