Domů
Obnovitelné zdroje
ČR převede Slovinsku 465 gigawatthodin energie z obnovitelných zdrojů

ČR převede Slovinsku 465 gigawatthodin energie z obnovitelných zdrojů

Česká republika převede Slovinsku 465 gigawatthodin (GWh) energie z obnovitelných zdrojů. Pro Česko to znamená příjem téměř pět milionů eur (přes 127 milionů korun) na přechod k bezuhlíkové ekonomice. Smlouvu ve středu večer v Bruselu podepsali vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) a slovinský ministr pro infrastrukturu Jernej Vrtovec. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Štěpánka Filipová.

Česká republika podle MPO mohla smlouvu o statistickém převodu energie z OZE se Slovinskem uzavřít, protože splnila povinný podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) pro rok 2020, který stanovila Evropská unie. „Finanční zhodnocení naší produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů je tedy benefitem pro státní rozpočet a tyto prostředky mohou být dále použity pro podporu zelené tranzice v ČR,“ řekl Havlíček.

Podpis smlouvy podle ministerstva následoval po několikaměsíčním jednání, které úřad vedl. „Legislativa EU, konkrétně směrnice o podpoře využívání obnovitelných zdrojů, umožňuje v rámci efektivního naplňování cílů pro obnovitelné zdroje do roku 2020 statistické převody mezi jednotlivými státy,“ uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku René Neděla.

Členské státy, které mají při plnění národních cílů vyšší produkci elektřiny z obnovitelných zdrojů, mohou tyto své přebytky nabídnout za úplatu jiným členským státům, kterým se naopak roční cíl nedaří naplnit. Česká republika využila této možnosti spolupráce a s jiným členským státem vůbec poprvé.

Potřebujete být v obraze ohledně obnovitelných zdrojů?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti obnovitelných zdrojů a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Šéf Solární asociace: Roste zájem o fotovoltaiku, návratnost je pod 10 let
26. květen 2022, 13:33
Expert: Do roku 2050 může v ČR vzniknout dalších 15 gigawattů fotovoltaik
26. květen 2022, 12:54
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
pr
2. prosinec 2021, 12:04

Sakra, stát investuje ročně kolik? 27GKč? To o moc dobrém hospodaření státu nesvědčí.

Pavel
2. prosinec 2021, 12:09

Tak co chcete od komunisticko - socialistickeho hospodareni. To vzdy byl a vzdy bude ekonomicky dilentantismus a plneni vlastnich kapes.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Podpora_v%C3%BDroby_elekt%C5%99iny_z_obnoviteln%C3%BDch_zdroj%C5%AF_v_%C4%8Cesk%C3%A9_republice

PETR
2. prosinec 2021, 13:52

Co z toho bude mit obycejny obcan CR ,kromne drahe elektriny???Nedavno jste psali o nemcich ,ze budou mit ee v budocnu levnejsi...Solarni machinace ,ale kdo na tom opet vydela???

josef
2. prosinec 2021, 21:23

Takže Slovinsko zaplatí 3,6kč /kWh a ještě žádnou energii nedostane, no tak toto se může stát jen v EU a nebo k Kocoukrově....

josef
2. prosinec 2021, 21:25

výpočet je špatně je to jen 30 haléřů....

hellokitty
3. prosinec 2021, 09:01

asi ste prehliadli ten odstavec kde pisu co z toho bude mat CR:

"Finanční zhodnocení naší produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů je tedy benefitem pro státní rozpočet a tyto prostředky mohou být dále použity pro podporu zelené tranzice v ČR"

obycajny obcan moze poziadat o podporu v ramci projektu NZU, napr. na zateplenie baraku, bohuzial obycajny obcan CR vie akurat nadavat ako je vsetko naprd namiesto toho, aby sa trocha posnazil a vyuzil prilezitost, ktora sa ponuka

Hobit
3. prosinec 2021, 09:56

Přesně tak.

Je to bohužel smutné, že lidi umí jen nadávat a házet vinu na ostatní místo aby využili nabízené příležitosti.

Michal
2. prosinec 2021, 18:00

Neskutečné okrádání lidí v Česku...

hellokitty
3. prosinec 2021, 09:02

to viete nejako dolozit? pokial mate podozrenie, ze vas niekto okrada, mali by ste radsej podat oznamenie na policiu, komentar na energetickom portale tento vas problem nevyriesi

Pavel Karásek
2. prosinec 2021, 21:28

Takováto zpráva je spíš smutná. Žádná země by se neměla vyhýbat investicím do OZE.

Milan
3. prosinec 2021, 12:55

Investicím ne, ale dotacím ano. Ty to jen všechno staví na hlavu.

energetik
6. prosinec 2021, 12:55

"je tedy benefitem pro státní rozpočet a tyto prostředky mohou být dále použity pro podporu zelené tranzice v ČR"

On tedy prodal námi dotovanou energii za 0,273 Kč/kWh když cena na burze je kolem 5 Kč/kWh a to ještě bez DPH? A ten blb se tím ještě (nebo proto?) chlubí?

A jak pro státní rozpočet? Já ty nedobrovolné příspěvky jakože na OZE platím i s DPH. Podobně i ti výrobci platí srážkovou daň z mých příspěvků jakože na OZE. Vrátí mi Slovinci alespoň to DPH kterou jsem tu dovedl za výrobu energie kterou oni spotřebují?

Tomu Havlíčkovi už před odchodem úplně hráblo.

"mohou být" = nemusí a nebudou

energetik
6. prosinec 2021, 15:12

Jak probíhají takovéto "obchody" ? Na čí licenci to vykážou v OTE? Mají vůbec licenci na tyto obchody?

Nebo při takové velké zlodějně už je nějaká licence nepodstatná?

Emil
6. prosinec 2021, 15:18

Jak jste tu sám psal dnes v poledne: "Ano, je toho hodně co musíte ještě nastudovat aby jste našel odpověď na ty své otázky."

energetik
6. prosinec 2021, 23:09

Ano už jsem si to nastudoval. V tomto případě se jedná se pouze o statistický převod % OZE energie z energetického mixu bez fyzického toku energie. Nám se námi zaplacené a daněné % OZE v mixu sníží a Slovincům se za poloviční cenu zvýší. Z globálního ani emisního hlediska se nic nemění.

Nic to ovšem nemění na tom, že je to Havíčkova zlodějna, protože to prodal pod cenou která je mi na faktuře za to stejné účtována 0,6 Kč/kWh. Takže nás okradl a poškodil náš energetický mix který teď bude mít nižší % výroby energie z OZE. To ovlivní i emisní stopu našich výrobků a energetických štítků na rodinné domy. Například tepelná čerpadla a přímotopy tak budou mít v ČR zbytečně větší emisní stopu a ty ve Slovinsku zase nižší a navíc to mají za cca poloviční náklady na rozdíl od nás.

Dále z toho plyne že skutečná cena nákladů na podporu OZE v ČR je tedy maximálně těch 0,273 Kč/kWh (když to za tuto cenu prodávají do zahraničí) a to co je navíc do vybíraných 0,6 Kč/kWh je státem a politiky organizovaná zlodějna na maloodběratele. Ti velcí odběratelé si to mohou optimalizovat každý měsíc změnou rezervovaného příkonu i pod těch 0,273 Kč/kWh, ale maloodběratel s tím nic nenadělá a musí platit státem nařízené jak za státem vydržované továrníky, tak i politické zlodějny.

energetik
6. prosinec 2021, 16:48

Mne by zajímalo proč "náš" stát "prodává" energii z OZE vlastním občanům za příplatek 0,6 Kč/kWh, ale do zahraničí ji prodává za poloviční cenu 0,273 Kč/kWh byť jen statisticky?

V tom případě jsme nemuseli platit solární tunel a mohli jsme si za 0,273 Kč/kWh koupit OZE procenta v Německu a Rakousku. Pochybuji ale o tom, že by si to Němečtí a Rakouští občané nechali líbit, kdyby jim za vysoké poplatky nerostli % OZE ale nám ano a ještě za poloviční cenu. Proč si to necháme líbit my?

Tím že to Havlíček prodal pod cenou 0,6 Kč/kWh kterou za to musíme platit státu my, tak nás všechny okradl. Prý něco přispívá i stát, čemuž nevěřím (když to prodává za 0,273 Kč/kWh) ve skutečnosti vrací jen část daní a retroaktivních poplatků které na ty poplatky jakože na podporu OZE nabaluje. Každopádně pokud by i stát skutečně přispíval, tak to situaci ještě zhorší protože cena 0,6 Kč/kWh by byla ještě vyšší o to co stát dává z našich daní.

Tady je krásně vidět jaké podvody a zlodějny s těmi příspěvky jakože na podporu DPH stát (politici) provádí. Občanům lžou o tom jak že je podpora vysoká, ale oni to do zahraničí prodají pod cenou.

energetik
6. prosinec 2021, 16:54

Tady je krásně vidět jaké podvody a zlodějny s těmi příspěvky jakože na podporu OZE stát (politici) provádí

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se