EU vyšetřuje nabídky čínských firem v rumunském solárním tendru
Evropská unie zahájila vyšetřování nabídek čínských firem na výstavbu rumunského solárního parku. Chce přezkoumat, zda čínští uchazeči ve svých nabídkách ve veřejném výběrovém řízení nadměrně netěží ze státních dotací. Uvedla to dnes Evropská komise.
Prvním vyšetřovaným je konsorcium tvořené rumunskou firmou ENEVO Group a dceřinou společností čínské LONGi Green Energy Technology Co. Druhé vyšetřování zahrnuje dceřiné společnosti čínské státní firmy Shanghai Electric Group Co. Podle úředníků EU celková hodnota zakázky na solární park o výkonu 110 megawattů činí zhruba 375 milionů eur (9,5 miliardy Kč) a částečně má být park financován z prostředků EU.
Komise uvedla, že zahájení hloubkového šetření je oprávněné, protože existovaly dostatečné indicie, že čínským firmám byly poskytnuty zahraniční dotace, které narušily jednotný trh EU. Komise má na přijetí rozhodnutí čas do 14. srpna.
„Solární panely se pro Evropu staly strategicky důležité: Pro naši produkci čisté energie, zaměstnanost v Evropě a bezpečnost dodávek,“ uvedl komisař EU pro vnitřní trh Thierry Breton.
Cílem vyšetřování je zachovat hospodářskou bezpečnost a konkurenceschopnost Evropy, dodal.
Solární průmysl v EU bojuje s problémy, přestože v regionu se instaluje rekordní počet solárních panelů. Levný čínský dovoz obrovsky podkopává domácí výrobní základnu. Přesto EU velmi opatrně zvažuje případná obchodní obranná opatření kvůli obavám, že by mohla ohrozit ambiciózní cíl bloku, a to snížit v tomto desetiletí emise o 55 procent.
Podle nařízení EU o zahraničních dotacích, platné od července 2023, mají společnosti povinnost informovat EK o dotacích. Komise pak musí posoudit, zda dotace neumožňují firmám předkládat příliš výhodné nabídky, upozornila agentura Reuters.
Šetření EU je druhé svého druhu v rámci nařízení o dotacích. V prvním případě se čínská společnost po rozběhnutí vyšetřování vzdala bulharského železničního tendru za 610 milionů eur.
Čínská obchodní komora při EU uvedla, že je vážně znepokojena hloubkovými vyšetřováními čínských podniků podle práva EU. Způsob, jakým bylo nařízení formulováno, podle ní diskriminuje čínské podniky a tato situace narušuje rovné podmínky pro čínské podniky působící v EU, napsala agentura Bloomberg.
Mohlo by vás zajímat:
Úplně nejhorší by bylo, kdyby Čína ty panely dodávala zadarmo.
Kdyby Vám někdo někdy nabízel FVE , kde by nebyli panely a střídač z Číny , pak vězte že si budete kupovat horší a dražší zboží.
@Pravoslav Motyčka 3. duben 2024, 20:06
Takže z Číny jsou všechny panely a střídače lepší a levnější než ze zbytku světa?
V zásadě Ano.
Vaši "zásadu" potvrzuje 10 z 10 nakupujících z Temu nebo Wishe:-D
Třeba takový studer je vyráběn v evropě a technicky je považován za top. Victron je technicky vyráběn v číně, ale navrhován v evropě. Jsou to rozhodně dažší systémy než goodwee, solax, deye apod, ale kvalitou a možnostmi je to o dost jinde.
Studer si kvůli ceně nikdo nepořídí. A victron musel kvůli (kvalitní) čínské konkurenci podstatně snížit cenu.
Victron nemá v běžných instalacích žádné výhody je to instalačně složitý systém a nízkonapěťovým baterkami o ničem. A stunder je 1 fázový pokud vím dejte 3 a máte 3 fáze pro 10kW FVE cca 440 000 opravdu nesmysl něco takového kupovat to je špičková technika asi jako DVD....
Vysokonapěťové baterie jsou budoucnost. Ale dnes to používat je nerozum, protože se jedná o uzavřené systémy, kde je šťastný majitel odkázán na podporu (nepodporu) výrobce.
Nemá? Oba systémy jsou bez přetokové. Dokaží se přepnout na plný backup bez nutnosti dalších přepínačů nebo celé backup větve to může být za jističe/střídače a rozvaděč klidně dalších +25kkč). Nemusíte mít chránič typu B ikdyž ten u některých VF střídačů nemusí být také. V případě, že nemáte povolené přetoky a máte indukční desku, tak klasické VF střídače 1. mají vyšší spotřebu +50-100W a rozhodně 2. ustřelí nad povolený limit.
Nízkonapěťové baterie mají obrouvskou výhodu v ceně a rozšiřitelnosti i do budoucna. Cena 4,5k/1kWh je hodně lákavá. VF baterie jen těžko budete za 1-2 roky rozšiřovat.
Nemálo uživatelů časem chytí FVE nemoc a dává panely kde to jen jde. Přidávat mppt můžete do alelůja. U VF střídačů jste omezen na 2+1 max a celkem kolem 15kWp.
Bude zajímavé jak budou odcházet uzavřené VF systémy. Je to pěkná past na uživatele. Pěkně jak se bude lámat doba návratnosti a "záruky".
To není moc dobrá cena za kWp. Ono je v tom i nějaké uložiště?
Taky se mi ta cena nezdá. Asi nějaká chyba.
Jo, to co uvádí jako "cenu" je nějaká desinformace, nebo to v článku nějak popletli....
Je to nesmysl.
Pokud v ceně je provize (úplatek) pro ty co to "zajistili" tak je cena OK.....
Jinak kde jsou dotace tam se přece vždy předražuje....
Proto by se všechny OZE dotace měly zrušit a nechat to trhu...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se