Domů
Obnovitelné zdroje
Evropské vodní elektrárny zažívají nejlepší rok nejméně za posledních 9 let
Vodní dílu Häusling
Zdroj: Litostroj Group

Evropské vodní elektrárny zažívají nejlepší rok nejméně za posledních 9 let

Evropské vodní elektrárny vyrobily od ledna do května letošního roku 388 TWh elektrické energie, což je o 18 % více než 330 TWh, které vyrobily za stejné období v loňském roce. Současně se jedná o nejvyšší hodnoty za dané období nejméně za posledních 9 let. Informoval o tom zahraniční server Reuters s odvoláním na energetický think tank Ember.

Zahraniční server Reuters uvedl, že vysoká výroba elektřiny z vodních elektráren způsobená nadprůměrnými srážkami ve většině oblastí Evropy je vidět napříč kontinentem. I díky tomu dosáhl podíl vodních elektráren na celkové výrobě elektřiny v prvních pěti měsících letošního roku 19,2 %. V posledních pěti letech byl přitom průměrný podíl vodních elektráren zhruba 17 %.

Porovnání výroby elektřiny z vodních elektráren na klíčových evropských trzích za rok 2024 s roky 2022 a 2023 a s dlouhodobým normálem. Zdroj: Reuters

Jak vyplývá ze zveřejněných dat, výroba elektřiny z vodních elektráren ve Francii vzrostla meziročně o více než 50 % na téměř 40 TWh, což znamená, že je zhruba o 12 % nad dlouhodobým normálem. Obdobné meziroční navýšení výroby je pozorováno v Itálii, kde je letos výroba elektřiny z vodních elektráren dokonce o 23,4 % nad dlouhodobým normálem.

Pokud jde o alpskou oblast jako celek, do kterého je zařazena výroba v Rakousku, Francii, Itálii a Švýcarsku, tak meziroční nárůst činí 40 % a nárůst proti dlouhodobému normálu potom 14,4 %.

Vysoká výroba vodních elektráren, ale i dalších obnovitelných zdrojů, pomohla snížit výrobu elektřiny z uhelných elektráren o 13 % a z plynových elektráren potom o 7 %.

Zahraniční server Reuters dále připomněl, že v nadcházejících týdnech začne výroba z evropských vodních elektráren klesat s tím, jak bude doznívat efekt tajícího sněhu a řada zemí se tak přesune do nejsuššího období v roce.

Výroba z bezemisních zdrojů by však i nadále měla být vysoká, a to díky vysoké letní výrobě solárních elektráren a stabilní výrobě elektřiny z jaderných elektráren a zdrojů spalujících biomasu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Petr Hariprasad Hajič
7. červenec 2024, 16:37

Bohužel, tahle informace je asi tak na úrovni, že se urodilo hodně obilí. Příští rok to může být naopak. Kapacity výstavbyVE jsou v Evropě prakticky vyčerpané, překvapit mohou snad jedině Švýcaři, kteří umí vysokohorské elektrárny s extrémním převýšením, ale to bude asi tak všechno.

Petr Turek
7. červenec 2024, 16:48

Dobrá zpráva, lepší by však byla výroba PVO díky výstavbě xy nových se zvýšila o z%...

To by jsme mohli eliminovat extrémy tu se zápornou cenou a tu s extrémní v jeden den...

Bateriová úložiště to nezachrání (mám jedno a není to zrovna superekonomika..)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se