Francie vypíše tendry na 3 000 MW solárních elektráren

DomůElektřinaFrancie vypíše tendry na 3 000 MW solárních elektráren

Francouzské ministerstvo energetiky plánuje mezi lety 2017 až 2020 vypsat šest tendrů na solární elektrárny s celkovým instalovaným výkonem 3 000 MW. Pravidelné tendry mají podle ministerstva přispět ke stabilitě a transparentnosti pro francouzský solární průmysl a mají tak Francii pomoci k dosažení ambiciózních cílů v oblasti obnovitelných zdrojů energie (OZE).

Francie vypíše podle zahraniční agentury Reuters mezi lety 2017 až 2020 šest 500MW tendrů na výstavbu solárních elektráren. Jednotlivé tendry na sebe budou navazovat po šesti měsících.

Podle ministerstva energetiky přinesou pravidelné ohlášené tendry stabilitu a transparentnost pro francouzský solární průmysl a vytvoří „zelená“ pracovní místa.

Provozovatelé, kteří uspějí v tendru, budou mít nárok na podporu formou zeleného bonusu, který jim má garantovat dostatečnou úroveň zisku k pokrytí investice.

Projekty budou podle ministerstva vybírány nejen na základě nákladů, ale také na základě uhlíkové stopy. Více zvýhodněny budou dále projekty, ve kterých bude investorem skupina obyvatel.

Rozvoj OZE, útlum jádra

Francouzská Rada pro energetické odvětví odsouhlasila v dubnu letošního roku navýšení současných cílů pro obnovitelné zdroje, které by se do roku 2030 měly podílet na celkové výrobě elektřiny v zemi ze 40 %.

Do roku 2023 by se měl instalovaný výkon v solárních elektrárnách ztrojnásobit a ve větrných elektrárnách zvýšit o 250 %. Instalovaný výkon solárních elektráren má k uvedenému roku dosáhnout 20,2 GW a instalovaný výkon větrných elektráren dokonce 25 GW.

Kromě rozvoje OZE počítá Francie s  omezováním výroby z jaderné energie, jejíž podíl na výrobě elektřiny by měl klesnout ze současných více než 75 % na 50 % v roce 2025.

Aktuální statistiky z francouzské elektroenergetiky jsou přehledně zpracovány zde.