Společnost Reykjavik Geothermal zahájí práci na projektech v celkové hodnotě 4,4 miliard dolarů (zhruba 102 miliard korun), které mají přivést geotermální energii do Etiopie. Výstavba těchto dvou elektráren by navýšila současný instalovaný výkon všech elektráren v zemi o 20 %.

Společnost zahájí průzkumné vrty v srpnu roku 2019 pro výstavbu dvou geotermálních elektráren. Při plném dokončení stavby bude každá elektrárna disponovat výkonem 500 MW.  Elektrárny budou umístěny v Corbetti a Tulu Moye, jižně od hlavního města Ethiopie Addis Abeba. Při dosáhnutí plánovaného instalovaného výkonu by se podle společnosti Reykjavik Geothermal elektrárny staly největšími nezávislými výrobci elektrické energie v Africe.

„Všechny výsledky z povrchového výzkumu naznačují, že projekty se nachází ve velkých aktivních vulkánech, které mohou pokrýt výkon i 1000 MW či více“ uvedl CEO Reykjavik Geothermal Gunnar Orn Gunnarsson.

Projekty jsou důležité pro Etiopii a její záměr stát se do roku 2025 zemí se středním příjmem. V současné době je instalovaný výkon Etiopie 4,2 GW a elektrická energie je dodávána pouze 40 % ze 105 milionů lidí. Sousedící Keňa již disponuje 685 MW instalovaného výkonu v geotermálních elektrárnách a díky nim dodává energii třetině své populace.

První fáze projektů bude disponovat instalovaným výkonem 50 až 60 MW a pro každý projekt bude vyžadována investice v hodnotě 175 milionů dolarů (zhruba 4 miliardy korun). Investice pro dosáhnutí plánovaného instalovaného výkonu každého z projektů je odhadována zhruba na 2,2 miliard dolarů (zhruba 51 miliard korun). Mezi ostatní investory kromě Reykjavik Geothermal patří například Africa Rewable Energy Fund a Iceland Drilling Co.

Reykjavik Geothermal je v současné době ve fázi vyjednávání smluv pro vrty a jednání s vládou. Projekty jsou v jednání již od roku 2010.

„Náš vztah s vládou byl vždy velmi pozitivní a současná vláda projekty podporuje. Během minulých nám ukázali, že stojí o to, aby se tyto projekty uskutečnily,“ uvedl Gunnarson.

Zdroj úvodního obrázku: Inhabitat.com

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *