Indie plánuje největší hybridní solární a větrnou elektrárnu s bateriovým úložištěm

DomůObnovitelné zdrojeIndie plánuje největší hybridní solární a větrnou elektrárnu s bateriovým úložištěm

Indické ministerstvo energetiky plánuje vybudovat v tamním státě Ándhrapradéš hybridní elektrárnu, která má kromě fotovoltaických panelů a větrných turbín disponovat i bateriovým úložištěm pro akumulaci elektřiny. Se svým instalovaným výkonem 160 MW by se mělo jednat o největší zařízení svého druhu na světě.

Hybridní projekty v oblasti solární a větrné energetiky jsou pro Indii relativně nové a projekty tohoto druhu by mohly určit cestu dalšího směřování tamní energetiky. Projekt, který se bude rozkládat na ploše přes 300 hektarů, nabídne výkon 120 MW v solárních panelech a 40 MW ve větrných turbínách. Součástí hybridní elektrárny má být i bateriové úložiště o kapacitě až 40 MWh.

„Bude to první takto rozsáhlý hybridní projekt s bateriovou zálohou, o který se budeme v zemi pokoušet. Uvedení 160MW projektu v Anantapuru do provozu do 18 měsíců otevře cestu dalším takovým projektům,“ uvedl k projektu G Adiseshu, výkonný ředitel indické AP Solar Power Corporation.

Celkové investiční náklady projektu se odhadují na 10 miliard rupií, tedy zhruba 3,4 miliardy korun. Zatímco realizace solární a větrné části projektu bude nabídnuta prostřednictvím aukce, výstavbu bateriového úložiště zafinancuje poskytnutím nízkoúročeného úveru Světová banka.

Indický stát Ándhrapradéš již dříve čelil problémům s poruchami sítě a výkonovým výkyvům, a proto hledá možnosti pro začlenění akumulačních prvků do sítě. Ty mají pomoci zmírnit problémy s řízením sítě, které jsou spojeny s výrobou elektřiny v intermitentních obnovitelných zdrojích.

Význam akumulace a pružné výroby v indickém státě Ándhrapradéš i nadále poroste, jelikož se tamní vláda zavázala do roku 2022 navýšit výkon v solárních elektrárnách na 10 GW, v případě větrných zdrojů na 8 GW. Z tohoto objemu by 3 GW měly tvořit právě hybridní elektrárny.