Indie splní podle ministra svůj cíl 500 GW výkonu v OZE ještě před rokem 2030
Indie dosáhne svého cíle v oblasti rozvoje obnovitelných zdrojů energie ve výši 500 GW instalovaného výkonu ještě před rokem 2030. Podle zahraničního serveru Argus to oznámil tamní ministr energetiky R. K. Singh.
Singh tento týden na India Energy Transition Summit připomněl, že Indie plánuje mít v roce 2030 alespoň 65% podíl instalovaného výkonu elektráren využívajících obnovitelné zdroje energie (OZE). Pokud by země "neztratila" dva roky během pandemie COVID-19, měla by již nyní podle Singha 50% podíl OZE na celkovém instalovaném výkonu.
Singh dále uvedl, že věří, že Indie splní svůj cíl 500 GW instalovaného výkonu v OZE, ke kterému se zavázala na klimatické konferenci ve skotském Glasgow, ještě před rokem 2030.
Aktuálně má podle zahraničního serveru Argus Indie instalovaný výkon všech elektráren ve výši 424 GW, z čehož 180 GW tvoří elektrárny nevyužívající fosilní paliva. 88 GW nových zdrojů je nyní ve výstavbě.
Růst OZE ano, odstavování uhlí zatím ne
I přes poměrně značný instalovaný výkon v obnovitelných zdrojích vyrábí země stále více než 70 % elektřiny z uhlí. Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny činí asi 10 %.
Aby podíl obnovitelných zdrojů na elektroenergetickém mixu vzrostl, připravila indická vláda program pro výstavbu nového výkonu v obnovitelných zdrojích, který počítá s 50 GW/rok nového výkonu v následujících pěti letech.
K sílícímu tlaku na odstavování uhelných elektráren nicméně Singh uvedl, že Indie neohrozí svoji energetickou bezpečnost, jelikož potřebuje pro svůj prudký růst miliony tun oceli a cementu.
"Vyrobíme tolik oceli a cementu, kolik budeme potřebovat. Pokusíme se, aby to bylo "zelené". Nemůžeme však kvůli nedostatku elektřiny ohrozit náš růst. Pokud nebude dostupná akumulace energie, budeme i nadále využívat naše elektrárny spalující fosilní paliva," dodal Singh.
Mohlo by vás zajímat:
Ono stačí, že z plánu na výstavbu >500 GW uhelných elektráren se během posledních 15 let stalo "možná až 30 GW". Bude zajímavé sledovat jak těch očekávaných 500 GW v OZE ovlivní koeficient využití uhelných elektráren v Indii.
Za posledních 10 let rostla spotřeba uhlí v Indii 4x více než v Číně. Spotřeba uhlí v Indii přesahuje součet spotřeby uhlí celé evropě včetně Ruska a celé severní a Jižní Americe. Růst emisí CO2 v Indii je 6x vyšší než je celosvětový průměr. Letos emise Indie překonají Emise EU.
Tak to je dobře, že s tím něco dělají v tomhle měřítku, že?
Jo jenže to nebude stačit, Indie má stejně jako jiné státy komparativní výhody a naopak nevýhody. Výhodou jsou ohromné zásoby levného uhlí a to že nemusí v zimě topit. nevýhodou je vysoká míra zalidnění je jich 382 na km2 to je 2,6x více než v Číně. Půda musí zůstat volná pro zemědělství ta země , pokud má být bohatá potřebuje krom OZE koncentrované zdroje a domácí zdroje tedy uhlí a jádro. Proto se nedá očekávat jakýkoli přechod od uhlí naopak. Uhlí zůstane stěžejním zdrojem a Indie se bude snažit vyrobit co nejvíce elektřiny a elektrifikovat vše co je reálné , protože při jejich chudobě je dovoz ropy v masovém měřítku ekonomicky nemyslitelný krom toho světová těžba ropy není schopná saturovat ekonomiky jako je Čína a Indie pokud by se rozhodly jít Americkou cestou tj. cestou velké spotřeby ropy.
Indie má velmi dobré podmínky a pro dekarbonizaci začala dělat mnohé. Tyhle velké plány odráží nejen celosvětové úsolí o dekarbonizaci, ale i to, jak liché jsou naše představy o třetím světě. Ze stejné plochy dokáží vytěžit mnohem víc energie. Jestli si někdo u nás myslí, že za pět, deset let budeme u nás vyrábět auta na fosilní zdroje a prodávat je do třetího světa, tak ať na to zapomene. Všechno se v Indii elektrifikuje. Začínají vyrádět baterie na bázi Na-ion (Faradion) podobně jako činský CATL. Mají velké plány se zeleným vodíkem a nedávno Naréndra Módí vyhlásil 5 indických států, které mají primárně zapracovat na OZE. Brzo nás předběhnou, jestli nezačneme něco dělat.
Zde je původní zdroj: https://economictimes.indiatimes.com/industry/renewables/modis-atmanirbhar-bharat-push-india-can-achieve-energy-independence-by-2047-us-report/articleshow/98811120.cms?from=mdr
Bohužel, ignoranty to v jejich řečech nezastaví. Jako byste to neznal. Prý "EU sama ...", atp.
Přitom tohle je rychlejší růst OZE než v EU.
Indie (stejně jako Čína) zažívá rychlý ekonomický rozvoj. Od roku 1990 tam stoupla spotřeba elektřiny 5x (v Číně 10x). Proto potřebuje jakékoliv další zdroje elektřiny. Budují tam uhelné, jaderné, vodní a samozřejmě i OZE zdroje. OZE tam dodávají 30x méně energie než uhlí.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se