Domů
Obnovitelné zdroje
Inovativní neúspěch: Další německá aukce kombinující OZE s akumulací dopadla nevalně
Solární elektrárna s bateriovým úložištěm
Zdroj: El Periódico de la Energía

Inovativní neúspěch: Další německá aukce kombinující OZE s akumulací dopadla nevalně

V květnu Německo uspořádalo první letošní kolo inovativních aukcí, které jsou zaměřené na podporu výstavby obnovitelných zdrojů v kombinaci s akumulací. Zatímco z počátku byl o inovativní aukce silný zájem, již poslední loňské kolo skončilo fiaskem, kdy byla podána pouhá jedna nabídka. Stejně jako v případě jiných druhů aukcí došlo letos k výraznému navýšení maximálních soutěžních cen, avšak v případě inovativních aukcí se žádné zásadní zlepšení nekonalo.

Kromě aukce na podporu výstavby onshore větrných elektráren na začátku minulého měsíce proběhla v Německu i letošní první inovativní aukce. Již dříve německý síťový regulátor Bundesnetzagentur oznámil navýšení cenového stropu pro inovativní aukce o 25 %, podobně jako tomu učinil i u jiných aukcí pro obnovitelné zdroje.

Vyšší limit soutěžních cen tak měl pomoct přilákat více projektů poté, co poslední loňské kolo inovativních aukcí dopadlo fiaskem, kdy byla do aukce podána pouze jediná nabídka. Za prudkým propadem zájmu v posledním kole stála zřejmě především změna podmínek aukce, kdy se v předcházejících kolech soutěžilo o fixní bonus, zatímco od prosincové aukce byl aplikován podobný model jako v ostatních aukcích, tedy soutěžení minimální garantované ceny, kdy výše případné prémie závisí na prodejní ceně realizované na trhu.

Navýšení maximálních soutěžních cen však nepřineslo kýžený efekt v podobě naplnění květnové aukce, jejíž objem byl se 400 MW instalovaného výkonu srovnatelný s předchozími koly z loňského roku. Do květnové aukce byly dle regulátora podány pouhé tři nabídky s celkovým instalovaným výkonem 84 MW, vysoutěžena tak byla zhruba pětina nabízeného výkonu. Ve všech třech případech se dle regulátora jednalo o fotovoltaické parky kombinované s bateriovou akumulací, podobně jako tomu bylo v předešlých kolech.

Jeden z projektů podle regulátora využil výjimku platnou pouze pro letošní rok, která umožňuje do aukce přihlásit i solární projekty, jejichž instalovaný výkon přesahuje 20 MW. Konkrétně se jednalo o solární park ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko s instalovaným výkonem 63 MW. Vzhledem k nízké účasti v aukci regulátor nezveřejnil statistiky o vysoutěžených cenách, avšak z důvodu absence soutěže je pravděpodobné, že si developeři pro své projekty zajistili cenu blízkou stropu, který činil 91,8 EUR/MWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(24)
Zdeves Pavel
29. červen 2023, 21:18

Zdá se, že ten technický pokrok OZE o kterém tady mluví pan Vaněček se nějak ne a ne prosadit.

Jan Veselý
30. červen 2023, 10:01

To není problém technického pokroku. To je jen to, že velká část investorů už nemá zájem na nějakých státních aukcích, uzavírají kontrakty rovnou s odběrateli. Je to rychlejší a jednodušší, když tam státní byrokracie nedělá prostředníka.

Milan Vaněček
29. červen 2023, 21:40

Takzvaně "úspěšně" dopadnou akce typu "tunel", když se vypíší nesmyslně vysoké ceny a bez omezení počtu účastníků. To byl případ ČR v roce 2010, kdy jsme byli prví na světě v počtu instalovaných MW fotovoltaiky na milion obyvatel. Z tohoto "úspěchu" jsme se dosud nezotavili.

Technický pokrok se nejprve prosazuje v technicky vyspělých zemích s nejlepšími podmínkami. V EU je to například Španělsko, viz

pv-magazine.com/2023/06/29/spain-targeting-56-gw-of-new-solar-by-2030-under-new-energy-strategy/

kde proběhl prvý fotovoltaický tunel v roce 2008, Španělé jej však omezili a zastavili (na rozdíl od nás) a nyní staví systematicky, s nejnižšími cenami (cca 1 Kč/kWh) elektřiny z FVE pomocí mechanismu PPA.

miro novak
29. červen 2023, 23:29

zastavili tak, ze nezastavili

Petr Zelený
30. červen 2023, 09:18

Mne přijde, že pod těch 70 EUR u větru už to zásadně klesat nemůže - je to kus železa, betonu, je to mechanický stroj, bude se tam muset měnit olej, každá nová lokalita bude mít horší větrné podmínky než tak předešlá - staví se asi od těch největrnějších, musí zbýt na "úplatky" pro místní - dnes nikdo větrník bez peněz do obce nechce. Nezdá se mi, že je prostor jít třeba o 70-80% s cenou dolů. A aukce podle toho vypadají. U slunce asi možnost s cenou dolů jít je - toho materiálu zase není tolik, nicméně ani auta, ledničky, sušičky nejsou díky masové výrobě zdarma a našly svoje dno. A jestli se přesune výroba z Číny do zemí s vyššími mzdami, vyšší cenou energie, vyššími ekologickými standardy, tak asi současné cena okolo 30 tis Kč na kWp taky nespadne na desetinu. V ČR při tisíci hodinách a dvacetileté životnosti bez nákladů na financování je to 1,5 Kč/ kWh. Ve Španělsku víc svítí, tak i s připočtením úroků a zisku to může být i 1 Kč. Jestli se prodá přes PPA nebo to zaplatí stát, aby pak na burze mohla být levná, je jedno. Tohle je skutečná cena za podmínky, že se všechna vyrobená prodá. Nevěřím ale na další rychlý pád cen o vyšší desítky procent ani u FVE. Pokud by nebyl, tak nějaké uskladňování do vodíku na zimu při těchto cenách vstupů a účinnosti znamená výrazně vyšší cenu v zimě než při energetické krizi. Jak to vidíte s vývojem ? Pokud nepůjde o hodně dolů, tak tudy cesta nevede. Buď se vrátit k plynu a uhlí, vykašlat se na dekarbonizaci, jak radí p. Vaněček a nebo postavit to jádro a v obou případech čekat, až pokrok vyřeší akumulaci. Záleží kdy přijde - ale když není znám zatím ani fyzikální princip, tak to bude spíš na desítky let, tak bych volil to jádro. Pokud by to bylo na spadnutí, tak lepší na to počkat a jádro by fakt nemělo smysl. Baterie na 14-ti denní bezvětrnou inverzi v dnešních cenách pro ČR je 40 bilionů Kč - to asi o kolik řádů je třeba akumulaci zlevnit. Účinnost baterie by byla OK, oproti vodíku, jen ta cena.

Jan Veselý
30. červen 2023, 10:04

Prakticky všechno, co tady předpokládáte o větrných elektrárnách, máte špatně. Tak se pak nedivte, že vám vycházejí nesmysly.

Petr Zelený
30. červen 2023, 11:09

A kde konkrétně se mýlím? Kolik je podle Vás optimální instalace ve výroku Vte v ČR a kolik bude stát kWp ?

Jan Veselý
30. červen 2023, 12:03

"pod těch 70 EUR u větru už to zásadně klesat nemůže"

"každá nová lokalita bude mít horší větrné podmínky než tak předešlá"

Obojí je nesmysl, bez opory v realitě.

BTW, Co je "optimální instalace ve výroku"?

Petr Zelený
30. červen 2023, 12:40

ad 1) Jestli jsem dobře našel tak pro Vestas V90 je třeba 1100 tun základů, z čehož je 40 tun armatury, každý díl tubusu 70 tun - jsou to masy hmoty, které optimalizovat nejdou a obce chtějí peníze, jinak nesouhlasí s výstavbou. Na čem se ušetří

ad2) existuje asi nějaká větrnná mapa ČR a nejdřív se asi staví tam, kde nejvíc fouká, nejvíc asi na horách - mapu jsem někde viděl. Ale když už tam je plno nebo obec nechce, tak se musí stavět jinde, kde fouká méně.

Jaký byste si představoval ideální energetický mix v ČR - kolik FVE, VtE, jádra, plynu, vodíků, elektrolyzerů, baterií ...

Milan Vaněček
30. červen 2023, 10:50

Pane Zelený, to jsou nesmysly co povídáte. Jednak o mne, já vůbec neříkám vykašlat se na dekarbonizaci, říkám právý opak,

stavět jen FVE a VtE a akumulaci, nestavět nové jádro a uhlí, jen je odstavit až po tom, co postavíme dost OZE.

Chápete? Nepřekrucujte prosím to, co píši.

Jinak Vy nevidíte do technických detailů fotovoltaiky a větrných elektráren, tudíž Vaše "prognozy" neodpovídají realitě a budoucímu vývoji.

Petr Zelený
30. červen 2023, 11:06

Máte pravdu, že nevidím, nicméně logicky buď cena kWp půjde ještě dolů ještě míň. 6-7x a budeme používat vodík a nebo baterie o tři řády v ceně dolů. A takhle při pohledu z venku mi ani jedno nepřijde pravděpodobné. Jak by se toho mělo docílit?

Jaroslav Studnička
30. červen 2023, 11:16

Pane Zelený, nic si z toho nedělejte. Pan Veselý a podobní "experti" již předvedli, že jejich prognózy budoucnosti byli mimo realitu :-).

Petr Zelený
30. červen 2023, 12:12

Já se nesnažím nic prognózovat, jen když to pronásobím, tak mi to nevychází a přemýšlím co se musí změnit, aby to dávalo smysl. Mne třeba pořád nedává smysl, že v ČR má do 2030 vzniknout 15,3GWp ve FVE. V květnu a červnu stejně bude muset být většina odstavena - jádro ani uhlí vypnout přes den nejdou, max. trochu utlumit, ale v noci musí fungovat, ze zahraničí se valí v tu dobu GW elektřiny za záporné ceny - k čemu to bude to stavět ? A ještě to máme platit z veřejných peněz ? A ten Deloitte a jejich výpočet, kolik na tom každá domácnost vydělá - jestli jsem to dobře našel, tak domácnost vyrobí za rok 7 MWh a všechno prodá přes 4 Kč ? To mi nepřijde jako úplně reálné a jako nějaký sofistikovaný výpočet. Nějak mi v tom OZE chybí ta matematika - prostě model, jak to bude každou hodinu v roce. Nemám problém v zimě dovážet většinu energie ze zahraničí, ale musím vědět od koho, že ji opravdu bude mít a kolik to bude stát. Buď to počítám špatně nebo je to nesmysl to dělat. Jestli to počítám špatně, tak bych chtěl vidět ten správný výpočet. Mne vychází FVE v řádu nižších jednotek GW, vítr klidně co se vejde a projde u lidí a klidně za 70 EUR, ale to budou taky řádově jednotky GW - víc nikdo nepostaví a zbytek, když nechceme plyn a uhlí, tak jádro. Báraka byla za 100 mld/GW. My nemáme moře, bude to dražší. Stačí JETE 3 a 4 a JEDU 5 a 6. Horkovod z Temelína do Prahy malé reaktory do tepláren a bývalých uhelných EE, které budou řešit i teplo. Pak máme na 60-80 let vystaráno, provozní náklady na EE budou okolo 40-60 hal /kWh a investiční 1% HDP po dobu deseti let. To investice do rozvoj OZE vč. soukromých zdrojů a úvěrů doteď stál víc.

Petr Zelený
30. červen 2023, 11:15

Vím, že takto přímo jste to neřekl s tou dekarbonizací, omlouvám se, ale když vezmu to tempo výstavby tak to odstavení je hodně přes rok 2050, proto to moje vyjádření, navíc se budou muset i nové FVE a Vte co budou nahrazovat ty končící a to bude brzdit rozvoj nových. Taky díky demografii klesne výrazně počet práceschopného obyvatelstva

Milan Vaněček
30. červen 2023, 12:10

Pane Zelený, to jen jen plácání do větru, přečtěte si třeba o tom Španělsku, je 5x větší

než my, má více sluníčka než my (1 GWp FVE tam vyrobí až 1,7 TWh elektřiny za rok a ne jen zhruba 1 TWh jako u nás)

a jak jedou, cituji:

"Spain targeting 56 GW of new solar by 2030 under new energy strategy

The Spanish government says it aims to deploy 76 GW of cumulative PV capacity and 22 GW of storage by the end of this decade. The old version of the national energy strategy had set a PV target of 39 GW."

Vydělte pěti, my pojedeme pomaleji (=ještě levněji) ale těch minimálně 15 GW fotovoltaiky taky potřebujeme, ne třeba již v 2030 ale o 5-10 let později, staré jádro nám poběží i v roce 2050.

Španělé taky zrychlují OZE a současně prodlužují životnost JE.

Potřebujeme především elektřinu z VtE, ať již z našich VtE, nebo z Německa či Polska, ČEZ je tam stavět může, už je i stavěl (připravoval)...

Cena FVE a VtE stále klesá (výkon roste, doba provozu roste, záruční doby třeba na fotovoltaiku již jsou dvojnásobné než kdysi,...).

Ve 2040 už bude energetika v EU jiná, nová, do 2050 určitě i u nás, pokrok nezastavíš....

Bohužel velké monopoly chtějí hlavně co nejvíce vydělávat, proto ten tlak na omezení výroby ze zastaralých zdrojů, vytváření hysterie,

to se jim vloni podařilo,

přečtěte si shrnutí jaké měly vloni extrémně vysoké zisky...

Petr Zelený
30. červen 2023, 12:23

To s tím Španělskem odpovídá tomu, co jsem psal - proto cena z FVE u nás mi vyšla 1,5 Kč a v tom Španělsku tu 1 Kč za kWh. Tomu rozumím, ale nerozumí tomu, proč potřebujeme 15GW ve FVE, když se sem od sousedů přicházejí přebytky a taková spotřeba ve špičce ani není a to nemůžeme na pár hodin odstavit jádro ani uhlí, když budou mimo špičku třeba. Uložit to nikam nejde, tak se to musí vypnout v době největší výroby a poklesne koeficient užití a z ceny 70 EUR vyletí cena EE z FVE na násobek. O uložištích jsem nečetl, max. o baterii ČEZ ve Vítkovicích, ale to je na sekundy a předělání Orlíku na přečerpávací to taky nezachrání.

Emil
30. červen 2023, 12:31

Cituji: "Cena FVE a VtE stále klesá" - až na to že vůbec. Už i podle Lazardů je současná cena obojího vyšší než byla v roce 2016. Bez zohlednění jakýchkoliv externalit a dopadů na okolní síť.

Milan Vaněček
30. červen 2023, 15:03

ad Emil: záleží na tom, čemu říkáte "současná cena" a o jakou "cenu" se jedná. Ta současnost (to je zprávy dejme tomu z posledního měsíce) ukazují, že

cena FV panelů (=něco co je monitorováno celosvětově, po měsících) se po kovidovém chaozu a nárustu opět začala klesat po staré známé dlouhodobé (přes 40 let) "learning curve".

Cena PPA za elektřinu z FVE se po loňském nárustu (rostlo vše v EU, inflace, všichni zdražovali mnohem více než FVE) opět vrátila k poklesu.

Celosvětová fotovoltaika je úžasně robusní biznis, i tak obrovské nárazy jako byl kovid nebo výbuchy plynovodů a sankce vůči Rusku, jsou jen drobné epizody na rostoucí křivce každoročního objemu výroby a instalací panelů

a klesající křivce ceny instalací a ceny vyráběné elektřiny.

Díky tomu (a samozřejmě díky každoročnímu technickémi pokroku) je fotovoltaika nejrychleji rostoucí částí energetiky ve světě.

Milan Vaněček
30. červen 2023, 15:27

ad pan Zelený, 12:23: Vy jste asi nepostřehl, že v současné době drtivá většina lidí, co si dává fotovoltaiku na střechu má i svoji akumulaci?

A co se týče ČEZu v podkrušnohoří, jako největšího velkobudovatele FVE, samozřejmě zde bude mít

1) nové přečerpávací elektrárny

2) novou bateriovou akumulaci

3)počítá s tím, že letní spotřeba poroste (je velký nárust klimatizací ve městech ČR)

4) ČEZ ví, že 1 milion elektromobilů představuje úložnou kapacitu 50 GWhodin

5) čistý energetický průmysl, který nahradí starý špinavý průmysl bude mít též velkou spotřebu zeleného vodíku, případně dalších chemických produktů

Rozhodně v dlouhodobém horizontu nebude 15 GW fotovoltaiky stačit....

Petr Zelený
30. červen 2023, 16:17

@ Vaneček , 15:27 - těch 15GW ve FVE bude podle plánu MŽP do roku 2030 a budou na ně dotace z EU. Některé FVE u domů samozřejmě akumulaci mají, ale tak na 1,5 hodiny max. výkonu. Během pracovních dní bude baterie nabitá ještě dopoledne.

1) nové přečerpávací elektrárny - do roku 2030 bude tak max. Orlík, taková EIA, výkupy pozemků - to je na dlouho

2) novou bateriovou akumulaci - při současných cenách - viz. nová baterie ČEZ nebo ceny baterie pro domácnosti se to nikomu nevyplatí komerčně koupit a o dotacích do roku 2030 na baterie nevím. Koupil byste si baterii dnešních parametrů a za dnešní cenu a "vydělával" na rozdílu ceny den/noc ?

3)počítá s tím, že letní spotřeba poroste (je velký nárust klimatizací ve městech ČR) - spotřeba obecně roste cca. o 4% za rok, ale do roku 2030 to násobky nebudou, aby se ta elektřina spotřebovala. Navíc díky FVE na domech bude spotřeba spíš klesat ve špičce.

4) Automobily přes den jezdí a večer se napojí v garáži nebo na lampě na nabíječku a ve vhodnou dobu mu distributor sepne dobíjení, aby to nějak rozložil. Nabíjení ve špičce FVE nebude moc běžné, přes den auta jezdí, jsou rádi, že někde zaparkují a ještě aby hledali volnou nabíječku. A taky do roku 2030 tu milion elektromobilů nebude.

5) a jaká bude cena takového vodíku ? Kolik stojí elektrolyzer, příprava demi vody a rozpočítat cenu na hodiny s přebytky ? Zkusíme to spočítat ? A taky se bavíme o horizontu šest a půl roku

Milan Vaněček
30. červen 2023, 17:48

ad pan Zelený: Všichni lidé a firmy nejsou jako Vy, který chcete "dokázat", že to nééjde.

Píšete: "Některé FVE u domů samozřejmě akumulaci mají,.." realita je že většina nových instalací již je a bude s akumulací

Píšete: auta budou ve dne jezdit a v noci se nabíjet. To je sen majitelů JE, v realitě se auta budou nabíjet buď z vlastní FVE (nebo JE), resp kdo to nemá tak bude nabíjet převážně tehdy když to bude nejlevnější (resp v poledne "zadarmo").

Proč by měla EIA trvat dlouho, když je to součástí rekultivace zcela devastované důlní krajiny a EU nařizuje zkrátit termíny,

proč by měl ČEZ něco co vlastní ještě od někoho vykupovat?

Jak půjde dolů cena baterií a vodíku se teprve uvidí. Ale u baterií je podobná "learning curve" jako u FV panelů...

Milan Vaněček
30. červen 2023, 15:07

Vysvětlete mi prosím, proč zkoumáte moje tvrzení (mám čekat na potvrzení) uvádějící na přesnou míru tvrzení Emila z 12:31?

Nerozumím tomu, rád bych se pro příště poučil.

Děkuji předem.

Petr Zelený
30. červen 2023, 18:33

Omlouvám se, nechytil jsem se, co zkoumám a jestli mám něco uvádět na pravou míru. Nemám moc zkušeností s psaním na toto fórum.

K té akumulaci v domácnosti, požádejte prosím pár lidí kdo takovou instalaci má, ať se přihlásí na OTE a stáhne Vám graf po hodině za květen a červen ať máte reálná čísla. Nehledám proč něco nejde ale reálná čísla.

Rekultivace uhelných regionů nebude do 2030 a hlavně asi až se uhlí odstavi. Původní dotaz byl co s těmi novými GW ve FVE do 2030 ...

S elektromobily to stejné, zjistíte že většina lidí opravdu dnes dobíjí doma v garáži přes noc. Na veřejných nabíječkách minimálně. V době největší výroby domácí FVE jsou v práci nebo na výletě. Největší spotřebu mají v zimě. Firemní auta taky ráno vyrazí a nabíjí až se vrátí na základnu. Máte reálná čísla z provozu, kde to je jinak ?

Milan Vaněček
30. červen 2023, 18:56

Pane Zelený, ten můj dotaz byl na redakci Oenergetice, Vás se to vůbec netýkalo, a byla to poznámka k příspěvku Emila (což nejste Vy).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se