Domů
Obnovitelné zdroje
Instalace fotovoltaik v USA opět rostou, průmysl se vzpamatovává z pandemie COVID-19
fotovoltaický panel, autor: Steve Rainwater
Zdroj: Steve Rainwater

Instalace fotovoltaik v USA opět rostou, průmysl se vzpamatovává z pandemie COVID-19

Instalace nových solárních elektráren ve Spojených státech během letošního třetího kvartálu vzrostly, průmysl se tak postupně vzpamatovává po slabším druhém čtvrtletí zasaženém koronavirovou pandemií. Podle některých odhadů by přitom solární výkon instalovaný v letošním roce měl v USA meziročně vzrůst o více než 40 %.

Během letošního třetího čtvrtletí vzrostl výkon instalovaný ve fotovoltaických elektrárnách v USA o 3,8 GW (dc). Podle posledního reportu společností Solar Energy Industries Association (SEIA) a Wood Mackenzie se tak jedná o 9% nárůst oproti druhém kvartálu, který byl podobně jako další průmyslová odvětví zasažen koronavirovou pandemií.

Zhoršená ekonomická situace a opatření přijatá pro omezení síření koronaviru nejvíce zasáhly domácí instalace, které se v druhém čtvrtletí propadly o 23 %. Menší komerční instalace poklesly ve srovnání s prvním kvartálem o 12 %. Instalace velkých solárních elektráren nicméně žádný zásadní vliv nezaznamenaly. Ty se podobně jako v předcházejícím čtvrtletí podílely na celkových instalacích přibližně 70 %.

Domácí instalace se nicméně postupně vzpamatovávají. V průběhu třetího čtvrtletí vzrostly o 14 %, a přestože byly na nižší úrovni než v prvním kvartálu, asociace SEIA očekává za celý letošní rok meziroční růst tohoto odvětví o 7 %.

„Tato zpráva ukazuje neskutečnou odolnost našich společností a pracovníků během pandemie a pokračující poptávku po čistých, dostupných zdrojích elektrické energie,“ říká Abigail Ross Hopperová, prezidentka a výkonná ředitelka SEIA.

Růst výkonu táhnou tradičně státy na jihu USA, přičemž jak v Texasu, tak na Floridě vzrostl výkon během třetího čtvrtletí o více než 2 GW. Růst solárního průmyslu v USA v letošním roce je patrný, jelikož podle SEIA bezmála takový výkon státy nainstalovaly za roky 2018 a 2019 dohromady.

„Logicky, státy s největším poklesem ve 2. čtvrtletí také zaznamenaly největší zotavení ve 3. čtvrtletí, jako například New York a New Jersey, kde byla značná omezení. Přizpůsobení obchodních modelů, jako například virtuální prodejní taktiky či cenově zvýhodněné nabídky, nadále přinášely zisk v průběhu léta a podzimu,“ uvedla Michelle Davisová senior analytička u společnosti Wood Mackenzie.

Změna nárůstu instalovaného výkonu v domácích FV elektrárnách ve vybraných státech USA. Zdroj: SEIA
Změna nárůstu instalovaného výkonu v domácích FV elektrárnách ve vybraných státech USA. Zdroj: SEIA

Pro celý letošní rok společnosti předpokládají celkový nárůst výkonu solárních elektráren v USA na úrovni rekordních 19 GW. To by znamenalo meziroční nárůst o 43 %.

Autor úvodní fotografie: Steve Rainwater

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Milan Vaněček
17. prosinec 2020, 14:43

US staví fotovoltaiku mnohem rychleji než v Německu. A kdyby se to přepočítalo na počet obyvatel tak válcují i Čínu.

Jiří Trn
17. prosinec 2020, 19:54

Pane Vaněček, jedno se Vám upřít nedá. Ta Vaše neúnavná až jehovistická urputnost v přesvědčení.

Já osobně termín "kdyby" považuji za úsměvný.

Obzvlášt v situaci, kdy i to "US staví fotovoltaiku" víceméně díky čínské nepřekonatelně rostoucí produkci.

Ale co musím v poslední době ocenit, je americká schopnost vytvářet nová řešení.

A tím je virtuální elektrárna.

Fyzicky neexistuje, nevyrobí jedinný "elektrický" joule, a přece vydělává .... a hlavně stabilizuje přenosovou soustavu a šetří el. energii.

www . tydenikhrot . cz/clanek/virtualni-elektrarna-usa-blackout

Jan Veselý
17. prosinec 2020, 21:59

Tohle vzniklo díky tomu, že na "Západě" už dvě generace většina technicky zaměřených chytrých děcek dělá IT a elektroniku. Málokomu z nich se chce jít do světa velké energetiky, kde vládnou věty "takhle se to vždycky dělalo", "takhle se to nikdy nedělalo". Celá energetika vývojově zastydla.

Situace se teď mění, protože se do světa velkých korporací, velkých tepelných elektráren, plánování na 20 let dopředu a "přirozených monopolů" začali cpát ajťáci, finančníci a nové technologie. Na zavedené postupy zvysoka kašlou a jsou ochotni si půjčovat postupy odjinud. Třeba virtualizaci, která se v IT používá už desítky let. Věřím, že pro spoustu "energetiků ze staré školy" je to celkem velký kulturní šok.

Josef
17. prosinec 2020, 23:24

Jo to máte pane Veselý pravdu ano elektronika je samozřejmě lepší specializace než silnoproud, já jsem proto vystudoval oba obory.

Jinak nemáte pravdu většina chytrých kluků (- politicky korektní kecy o dětech si nechte Jourové). Se nezajímá o studium techniky, protože to studium je těžké. Oni spíše vystudují IT při zemědělské univerzitě nebo autoelektroniku při dopravní fakultě. Vystudovat těžké obory sdělovací techniky nebo elektroniku na FEL to se nikomu moc nechce, proto tam také berou každého a zavádějí obory prostupné pro lidi s nižším IQ, kam se hlásí většina studentů. Krom toho nejchytřejší kluci většinou nestudují techniku, ale humanistické obory, protože se tam dostanou a mají titul v kapse a co se týče platu, pak většina elektroinženýrů má nižší plat než lékař nebo právník a to mnozí dělají ve vývoji třeba sw-engineering ani tam nedosáhnou na platy lékařů a právníků. A takový lékař specialista s pracovní dobou 6 hodin denně má plat minimálně dvojnásobek než jsou průměrné platy elektroinženýrů a to nemluvím o zubařích. Takže v praxi to vypadá tak, že absolvent elektroprůmyslovky je inteligenčně lehce nadprůměrný a pak pokud jde na VŠ si vybere všechno jiného než klasický obor na FEL, protože tam ho většinou vyhodí a končí s platem, který je trochu větší než je průměrný plat muže v ekonomice tj. dnes okolo 40k hrubého. Doby kdy jsem na průmyslovku dělal zkoušky a braly 30 lidí ze 100 uchazečů jsou už dávno pryč, loni mě můj bývalý učitel ujistil, abych svoje dítě na průmyslovku nedával, protože ta úroveň je někde úplně někde jinde jsou takový lepší učňák na školu berou žáky bez zkoušek, aby vůbec naplnili stav.

Carlos
18. prosinec 2020, 00:24

Josefe,

děcka je na Moravě obecné označení pro skupinu lidí, většinou +- stejně starou, nebo tak oslovíte skupinu přátel, ale to spíš říkala starší generace. Kamarád učí na FITu a v posledních letech tam počet ženských roste, to jen pro info. Ale máte pravdu že na elektru je jich míň.

Předpokládám že klasickým oborem myslíte analogovou elektroniku se vším všudy. To může souviset s jednou věcí, už před pěti deseti lety jsem si začal všímat jednoho trendu, který tu je minimálně od roku 2000. Komplexnost elektroniky na úrovni diskrétních součástek ev. IO klesá ve prospěch SW implementací a univerzálního HW. Ono to dává celkem smysl protože většina užitečných signálů se dnes přenáší jako proud dat a není důvod je zbytečně brzy konvertovat do analogu, HW je tak výkonný, i v podobě jednočipů, že se hromada věcí, filtrací a pod, zvládá právě na této úrovni. Dnes na nějakou korekci a mixážní pult nepotřebuju velkou krávu přes celý stůl s milionem potenciometrů a tranzistorů, tlačítek atd. abych mohl prasit zvuk, stačí mi k tomu jedna krabička na které udělám všechno ostatní a která v sobě má mimo jiné nějaká kvalitní AD převodník. O zbytek se mi postará numerická metoda. Proč myslíte že youtubing je takový hit posledních asi 5-8 let? No protože se dostalo kvalitní levné SW vybavení a obstojný HW k obrovskému množství lidí. Tam kde jste před lety potřeboval zaplatit studio Vám dnes stačí kvalitní mikrofon a někde sehnat pár dek proti odrazům zvuku. A když moc, tak si koupíte tady pultík za 1500Kč, stáhnete to do jednoho signálu a rovnou do kompu. I když hromada lidí si to už dneska dělá tak že si nahraje jednotlivé stopy sama, pokud umí na pár nástrojů, nebo je naháže do počítače a jede se.

Pokud dělají programátory, tak záleží na tom co programují, v čem a pro koho. Pokud jsou to embaded věci v C/C++, tak mzda nebude někde jako u programátorů v ABAP, nebo dělající nějakou aplikaci která generuje obrovský obrat. Takže to nelze srovnávat s top-tier lékařem či právníkem. Pak také záleží na tom jestli dělá pro mezinárodní firmu, nebo pro místní firmu, jestli je ten SW primární produkt, nebo jenom podpora, jestli je ta firma dodavatel, nebo subdodavatel... To je hromada věcí v tom. A pokud člověk dělá pro malou českou firmu která je subdodavatelem a zisk má téměř nulový, tak bohužel to tak bude. Pak může ale klidně vzít něco jiného a rázem to vyletí nahoru. My jsme se ještě nenaučili dvě věci, že se konkurence dá dělat i kvalitou, nejen cenou, a že se tu nesoutěží jenom o to prodat výrobky ale i mzdami o kvalitní zaměstnance.

energetik II
17. prosinec 2020, 17:30

19 GW za rok je dobrý výkon. Z toho se dá vyrobit nějakých 30 TWh , což znamená podstatně více, jak ze dvou 9 roků stavěných jaderných reaktorů Vogtle , které mají dohromady 2,4 GW, takže ročně vyrobí jen asi 18 TWh. Jádro má v USA těžké soupeře - solar, vítr i plyn. Jaderná lobby v USA zdá se ztrácí dech. Pomaleji, než uhelná, ale ztrácí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se