Domů
Evropská Unie
IRENA: OZE mohou do roku 2030 zaměstnávat až 24 milionů lidí
Fotovoltaická elektrárna. Zaměstnanost. Jobs. Enerfy. Renewables. Zdroj:http://www.abm.com/

IRENA: OZE mohou do roku 2030 zaměstnávat až 24 milionů lidí

Mezinárodní agentura pro obnovitelnou energii (IRENA) vydala již tradiční přehled zaměstnanosti v sektoru obnovitelných zdrojů. V loňském roce zaměstnávaly OZE celosvětově téměř 10 milionů lidí. Více než třetina zaměstnanců v tomto sektoru pracuje v Číně. Z pohledu technologií zůstává největším zaměstnavatelem fotovoltaický průmysl, který zajišťuje téměř 32 % pracovních míst.

V roce 2016 bylo v sektoru obnovitelných zdrojů zaměstnáno 9,8 milionu lidí, což představuje nárůst o 1,1 % ve srovnání s rokem 2015. Za růstem počtu pracovních míst stojí především navyšování konkurenceschopnosti OZE díky klesajícím nákladům na výrobu jednotkového množství elektřiny a také stále výrazné finanční podpory ze strany vlád velkých světových ekonomik.

„Předpokládáme, že do roku 2030 může vzrůst počet lidí zaměstnaných v sektoru OZE až na 24 milionů. Nárůst počtu zaměstnanců v OZE tak bude kompenzovat propouštění v sektoru těžby a energetického využívání fosilních paliv,“ uvedl Adnan Z. Amin, šéf Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii (IRENA).

Čína dominuje téměř ve všech oblastech OZE, EU drží krok ve větru a biomase

Díky celosvětovému boomu fotovoltaiky poháněnému levnými čínskými panely, je čínský fotovoltaický sektor největším zaměstnavatelem v sektoru OZE, pracují v něm téměř 2 miliony lidí. Stejně tak je Čína, co do počtu zaměstnanců, lídrem také v sektoru větrné energetiky, kde pracuje půl milionu lidí.

V sektoru větrné energetiky je v EU zaměstnáno 330 tisíc lidí. V tomto sektoru dokáže zatím EU s čínskou konkurencí držet krok především díky společnostem jako jsou Vestas nebo Siemens Gamesa. V absolutních číslech počtu zaměstnanců dominuje EU pouze v sektoru pevné biomasy, kde je zaměstnáno více než 330 tisíc lidí. Naproti tomu fotovoltaika zaměstnává v EU pouze 114 tisíc lidí, což dle agentury IRENA představuje pokles o dvě třetiny ve srovnání s rokem 2011.

Odhadovaný počet přímých a navazujících pracovních míst v tisících v sektoru OZE v členění dle technologie a země. Zápis čísel je dle americké konvence tj. čárka odděluje tisíce a tečka desetiny. Zdroj: irena.org

Zdroj úvodní fotografie: http://www.abm.com

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Další špatná zpráva pro Evropu. Alžírsko vydírá EU plynem a uprchlíky
20. červen 2022, 17:02
Plyn je v EU od pondělí dražší o 70 %, Rusko hrozí odstávkou plynovodu
16. červen 2022, 12:10
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
29. květen 2017, 10:55

Tak nejen ČR, ale celá EU zjevně rozvoj solárů vůbec nezvládla, a na začátku v nejdražší fázi ho šíleně přehnala, takže pak musel padnout a masově se zase trapně po pár letech propouštělo.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se