Přestože pokles cen solárních panelů v posledních letech značně přispěl k jejich vyšší konkurenceschopnosti, další zvyšování účinnosti solárních elektráren může této technologii pomoci zaujmout větší podíl na trhu. Kanadští vědci ve své studii vyvinuli nový algoritmus, který podle nich dokáže zvýšit účinnost provozování solárních elektráren bez nutnosti výměny jejich komponent.

Vědci z kanadské University of Waterloo se zaměřili na řízení jednotlivých komponent solárních elektráren a vyvinuli nový algoritmus, který podle nich dokáže snížit objem elektrické energie, který elektrárna nedokáže vyrobit vzhledem k neefektivnímu řízení.

„Vyvinuli jsme algoritmus, které zvýší výkon dodávaný stávajícími solárními panely. Hardware v každém solárním panelu dosahuje určité jmenovité účinnosti, ale měl by zahrnovat nějaký vhodný regulátor, který dokáže z panelu dostat maximální možný výkon,“ říká Milad Farsi, doktorand z katedry aplikované matematiky na University of Waterloo.

Nová metoda podle Farsiho nevyžaduje změnu hardwaru panelu ani žádné dodatečné okruhy. Nový algoritmus se podle vědců dokáže lépe vyrovnat s fluktuacemi okolo hodnoty maximálního výkonu, které dříve neumožnily panelům využít jejich veškerý potenciál.

Na základě provedených simulací vědci uvádí, že v případě domácí instalace s 12 panely o výkonu 335 Wp, tedy celkem zhruba 4 kWp, nový systém dokáže zvýšit roční výrobu až o 138,9 kWh. Přestože se tento objem může zdát být velmi malý, u větších solárních elektráren by již mohl sehrát významnou roli.

„Pokud si jako příklad vezmeme největší kanadskou fotovoltaickou elektrárnu, Sarnia Photovoltaic Power Plant, využití této techniky by mohlo ročně přinést až 960 tisíc kWh, což je dostatek elektrické energie pro několik stovek domácností,“ dodává Milad Farsi.

Tyto zvýšení efektivity provozu solárních elektráren by podle vědců mohlo být významné především pro oblasti s rychle se měnícím počasím, jako tomu je i v Kanadě.

 

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *