Domů
Obnovitelné zdroje
KOZE: Biometan může do roku 2030 nahradit plyn ve čtvrtině domácností
Bioplynová stanice

KOZE: Biometan může do roku 2030 nahradit plyn ve čtvrtině domácností

Biometan může do roku 2030 nahradit zemní plyn ve čtvrtině domácností v Česku. Na dnešním setkání s novináři to uvedli zástupci Komory obnovitelných zdrojů energie (KOZE) a oborového sdružení CZ Biom. Podle nich je reálné, že 150 až 200 bioplynových stanic přejde právě na výrobu biometanu, kterého budou dohromady vyrábět 500 milionů metrů krychlových ročně. Podle odborníků jde o náročný ale dosažitelný cíl.

„Biometan nabízí novou možnost, jak efektivně využívat bioplyn, a v budoucnu bychom touto technologií rádi nahradili část výroby elektřiny z bioplynu. A to zejména tam, kde se při výrobě elektřiny a tepla nedaří teplo efektivně využít,“ řekl Jan Habart z CZ Biom.

„V saldu českého zahraničního obchodu by půl miliarda metrů krychlových biometanu ušetřila asi tři miliardy korun za nákup zemního plynu z dovozu,“ doplnil předseda KOZE Štěpán Chalupa.

Dosažení takového cíle je možné také podle odborníků, které oslovila ČTK. Podle nich půjde ale o nelehký proces.

„Jde o náročný, ale dosažitelný cíl, protože se opírá o již existující infrastrukturu v ČR – to je vysoký stupeň plynofikace a zkušenosti s provozem bioplynových stanic,“ uvedl analytik společnosti ENA Jiří Gavor.

Míní, že hnacím motorem budou především závazky ČR v oblasti čisté mobility.

„Biometan ve formě bioCNG se ukazuje jako ekonomicky schůdnější než výroba jiných biopaliv druhé generace, které by měly postupně nahradit současná kontroverzní biopaliva vyráběná z řepky a dalších zemědělských plodin,“ dodal.

Podle předsedy Rady Českého plynárenského svazu Martina Slabého jde v horizontu pouhých deseti let o odvážný odhad.

„Nicméně není to nemožné, ale bude to velká výzva pro všechny strany. Pro stát, který musí nastavit systém spravedlivé a stabilní podpory pro výrobce a pravidla pro obchodníky a zemědělce. Pro výrobce, kteří musí investovat do nových technologií a stát se transparentním účastníkem trhu s plynem. Pro plynaře, kteří musí využití biometanu proaktivně prosazovat a technicky připravit,“ uvedl.

Ilustrační foto

Biometan, neboli vyčištěný bioplyn, je bioplyn obsahující aspoň 95 procent metanu. Má nejnižší emise skleníkových plynů a v porovnání s ostatními konvenčními biopalivy i nejnižší spotřebu energie v celém životním cyklu, zejména je-li produkován z odpadní biomasy.

Zástupci oborových sdružení upozornili na to, že v roce 2017 stálo v Česku 404 zemědělských bioplynových stanic s instalovaným výkonem 318,2 megawattů (MW). Po odečtení stanic v čistírnách odpadních vod činila jejich výroba přes dva miliony megawatthodin (MWh) elektřiny, což představovalo asi 26procentní podíl na elektřině z obnovitelných zdrojů a zhruba tříprocentní podíl na výrobě elektřiny při zahrnutí všech zdrojů. Instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně je asi 2000 MW.

„V případě vhodného nastavení legislativy a podpory, která bude příznivá pro využití dostupného potenciálu, může instalovaný výkon v roce 2030 dostáhnout 372 MW v bioplynových stanicích a 100 MW v biometanových stanicích,“ dodal Habart.

Podle statistik Evropské bioplynové asociace bylo na začátku roku 2018 asi 540 bioplynových stanic, které nějakým způsobem upravovaly bioplyn na biometan. Nejvíce jich bylo v Německu (195), Británii (92) a Švédsku (70). V Česku jsou takových zařízení zatím jednotky. Přestavba bioplynové stanice na biometan stojí podle Habarta nižší desítky milionů korun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Jens Weissflog
17. červen 2019, 14:56

Dobrý den,

když vidím, s jakou vstřícností přistupuje ke sdružení CZ Biom Český plynárenský svaz (bývalého ředitele ČPS Rumla si ostatně CZ Biom vzal do svého vedení jako politické beranidlo s konexemi na ty správné kliky), ve kterém otěže drží největší distributor GasNet (innogy), navíc s tím zřejmým twistem, že tohle je obor, který poměrně dost zajímá premiéra této země, mám obavu, že na ty "nižší desítky milionů korun" za každou biometanovou stanici si Habarti a další budoucí bioplynoví baroni pohodlně sáhnou z dotací - a A.B. to ve sněmovně hladce protlačí.

Kde jsou ty doby, kdy se všichni tehdy příčetní plynaři od fochu vtláčení bio-čehokoli do distribuční soustavy oprávněně děsili... Vzpomeňme těch tehdejších politických ujištění, že už se divoký solární boom nebude opakovat. Tipuji, že bude, a plynaři z GasNetu a Českého plynárenského svazu tomu už několik měsíců mohutně pomáhají na svět. Vkrádá se myšlenka - co jim A.B. za takovou nadšenou podporu slíbil...

David
6. červen 2019, 12:54

Kolik je potřeba [ha] pole na [1 m3] biometanu ?

Co se bude pěstovat pro výrobu biometanu, kukuřice ?

Co se stane s řepkovým průmyslem = vyhozené dotace ?

... na to by se měla ČTK zeptat ..., zrealizovat lze všelijaký nesmysl, ale co to stojí.

Petr
6. červen 2019, 16:20

Na řepkový průmysl žádné velké speciální dotace nebyly. A i dnes v největším boomu se u nás pořád drtivá většina řepkového oleje použije pro potravinářství.

Kukuřice mimo kopce není nikterak hrozná rostlina, hlavní škoda u nás je, že se nevysazuje jedlá sladká, aby se tu dala zrna z ní běžně za dobrou cenu přidávat do zeleninových směsí.

petr
6. červen 2019, 14:46

Vážení tato parta lidí, co píše tyto obludné bludy by se měla jít léčit...

V článku jsou absolutní ekonomické nesmysly.

pokud někdo prolobuje pak je to ještě větší lumpárna než 13,5 Kč/kWh z FTVE....

Hrůza kam až lidi jsou schopni pro naplnění kravin jít...

Petr
6. červen 2019, 16:33

Pokud bude podle plánů EU povinnost i na biopaliva 2. generace, tak tohle bude prostě to nejlevnější řešení, tekuté formy se budou vždy vyrábět složitěji.

Nejsnadnější a nejlevnější při dodržování kvót bude zůstat u benzínu a nafty na první generace max. s dnešní úrovní, v žádném případě dál % nezvedat na těch už daleko problematičtějších pro další krok plánovaných 10%. A druhou generaci upřednostit právě v čistém biomethanu u neelektrifkovaných autobusů a části náklaďáků.

Nebo by se v idálním případě mohla EU na dotační způsob řízení společnosti konečně vykašlat, a přejít raději na trestné daně u středně nevhodných věcí jako třeba cigaret, což by ji snad i donutilo z trestně vysokého danění vyjmou nejužitečnější věci jako například poctivou práci.

3sa
6. červen 2019, 19:16

Já si myslím, že je to naprostý nesmysl. Jsou vypouštěny zcela nereálné informační bubliny a předpoklady, aby se za pár let řeklo, že to není reálné a potřebujeme další jaderné bloky.

Josef
6. červen 2019, 22:53

Takže místo toho, aby lidé přešly od plynu k tepelným čerpadlům tak budeme vyrábět bioplyn..... to je samozřejmě nesmysl. Nicméně podle mého názoru na bioplyn jednou skutečně může dojít ne ovšem v sektoru vytápění budov to je samozřejmě nesmysl. Bioplyn by se mohl uplatnit v dopravě nákladní dálková doprava je špatně elektrifikovatelná stejně jako regionální vlakové tratě. Samozřejmě smysl takové věci mají až po roce 2040 je to totiž velice drahý způsob náhrady fosilních paliv kdežto my potřebujeme nejdříve aplikovat ty levnější a to je výstavba jaderných el. a přechod na vytápění tepelnými čerpadly elektromobilita v osobní dopravě

Carlos
7. červen 2019, 00:49

Předražené jaderné krámy si strčte za klobouk.

Zpoplatněte silnice pro kamiony stejným způsobem jako je zpoplatněná železnice a hned to bude na vagonech pod dráty.

Regionální tratě zadrátujete úplně stejně snadno jako jsou hlavní. Jenom asi neprojde elektrifikovaná trať s provozem dle D3, jinak samotný drát je asi tak do 5 milionů na kilometr. Ale to musíte vyřešit §1 Nikdy se to tak nedělalo

Stan
8. červen 2019, 21:38

Příprava na velký bioplynový tunel!!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se