Domů
Elektřina
Mořský energetický sektor neustále roste

Mořský energetický sektor neustále roste

Dle zprávy mezinárodní energetické asociace Ocean Energy Systems (OES) se v roce 2014 mořský a hydrokinetický sektor přiblížil komerčnímu využití. OES disponuje daty z 23 členských zemí po celém světě a zkoumá jejich politiku, objem veřejné podpory a množství projektů. I přesto, že se oba sektory musí vyrovnávat s mnoha překážkami, stále expandují.

Mořská energie tvoří pouze malou část v energetice, tudíž její příspěvek do celkové výroby elektřiny je nízký. V budoucnu je ovšem díky potenciálu jednotlivých technologií očekáván postupný nárůst využití.

Členské země OES si uvědomují, že investice a komercializace mořské energie jim pomůže dosáhnout cílů v oblasti obnovitelné energie. Z toho důvodu mnoho členských zemí prosazuje různá nařízení a projekty podporující mořský a hydrokinetický sektor.

Mnoho evropských zemí je do OES zapojeno. Země jako Dánsko, Norsko či Švédsko projednávají nebo již uzákonily legislativní podporu pro využití potenciálu moře. Pro tyto země se jedná o další logický krok vzhledem k faktu, že potenciál jejich rozsáhlých sladkovodních zdrojů energie je značně vyčerpán. Jiné evropské země jako Velká Británie jsou stále ve fázi zájmu o mořskou a přílivovou energii.

Zatímco v Evropě již některé země projekty aktivně plánují, v USA v současné době zvažují legislativní nařízení, které by urychlilo povolení projektů v oblasti mořské energie. Na druhé straně Kanada schválila finanční podporu pro rozsáhlý projekt na využití přílivové energie u provincie Nové Skotsko.

Bohužel u některých velkých společností dochází k útlumu finanční podpory či dokonce odstavení již fungujících mořských či přílivových elektráren. Právě kvůli nejistotě velkých společností v oblasti mořské energetiky je budoucnost tohoto zdroje obnovitelné a čisté energie ohrožena.

V členských zemích OES se obecně dotace do projektů v této oblasti neustále zvyšují. Lídrem v investicích je Čína, která investuje více než 3,3 miliardy korun v rámci 90 projektů.

Zdroj úvodního obrázku: http://eandemanagement.com/

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se