Nadnárodní energetická společnost Naturgy, jejíž portfolio v obnovitelných zdrojích ke konci roku 2018 obsahovalo 1 GW výkonu ve větrných zdrojích a 110 MW v malých vodních elektrárnách, chystá letos významně rozšířit svůj instalovaný výkon v OZE.

Rozpočet firmy na nové projekty pro loňský a letošní rok činí téměř miliardu euro. Zajímavé  je, že tato čísla se týkají pouze záměrů firmy v jižním Španělsku. Pokud se jí podaří peníze proinvestovat a vybudovat nové zdroje, potom navýší svá aktiva o zhruba 80 % oproti konci loňského roku.

Ředitel rozvoje OZE Carlos Gonzales Samano se nechal slyšet, že většina peněz z dvouletého rozpočtu bude investována letos. Společnost má v plánu vybudovat na Pyrenejském poloostrově přes 700 MW větrných zdrojů, a 250 MW ve fotovoltaických projektech. Celkově má Naturgy letos celosvětově do OZE investovat 2 mld. euro.

Investice v takovém objemu nepřichází samy od sebe – většina výkonu, který se má stavět, odpovídá objemu výkonu, který firma vysoutěžila v aukcích v roce 2017. U těchto aukcí byl stanoven termín, do kdy musí být zdroje uvedeny do provozu. Například z téměř 700 MW větrných zdrojů bylo letos již postaveno 39 MW a z plánovaných a v aukci vysoutěžených 250 MW solárních zdrojů bylo postaveno již 100 MW.

Pokud by se firmě podařilo splnit své ambiciózní cíle, potom by Španělsko mohlo splnit své klimatické cíle pro rok 2022 již o 2 roky dříve. Přestože v poslední době došlo k výraznému oživení OZE i díky poslední vládě, není jasné jak se situace bude vyvíjet do budoucna. Socialistická vláda totiž padla a nyní se Španělsko připravuje na předčasné dubnové volby. Na druhou stranu sektor obnovitelných zdrojů stale očekává, že by ke konci roku mohla být vypsána další aukce na 3000 MW.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *