Navýšení maximálních cen pomohlo Německu oživit zájem investorů v aukcích pro solární elektrárny
Německo plánuje v letošním roce uskutečnit celkem tři kola aukcí na podporu výstavby fotovoltaických elektráren na volných plochách, přičemž první z těchto kol proběhlo na začátku března. Přestože se objem aukce vůči minulému kolu více než zdvojnásobil, aukci po více než netrápil nedostatek projektů. Klíčovým tak zřejmě bylo zvýšení maximálních nabídkových cen o čtvrtinu, ke kterému Německo přistoupilo nejen v případě aukcí pro solární elektrárny za účelem oživení aukcí a zajištění dostatku projektů.
Poté, co Německo v posledních několika kolech aukcí na podporu výstavby fotovoltaických elektráren trápil nedostatek projektů, přišla po více než roce změna. V březnu v zemi proběhlo první letošní kolo samostatných aukcí pro fotovoltaické elektrárny, ve kterém zájem investorů viditelně převýšil objem nabízeného výkonu. Pro oživení zájmu investorů přistoupil německý síťový regulátor Bundesnetzagentur spolu s tamními zákonodárci k razantnímu kroku v podobě navýšení maximálních přípustných cen v takřka všech aukcích na podporu obnovitelných zdrojů oproti loňskému roku o 25 %.
Do aukce, ve které regulátor nabídl k soutěžení 1950 MW instalovaného výkonu, developeři podali nabídky na projekty o souhrnném výkonu 2869 MW. Z celkových 347 nabídek sice regulátor musel 25 nabídek vyřadit z důvodu nesplnění všech potřebných náležitostí, vzhledem k převisu nabídky se aukci i tak podařilo s rezervou zaplnit.
„Vůbec poprvé od června 2022 objem obdržených nabídek znatelně převýšil objem aukce. Nikdy dříve nebylo do aukce organizované Spolkovým síťovým regulátorem podáno tolik nabídek. Nyní je důležité udržet takto vysokou úroveň nabídek, abychom mohli v dlouhodobém horizontu pokročit s expanzí výstavby,“ uvedl prezident německého síťového regulátora Klaus Müller.
Přestože se loni v březnu podařilo aukci zprvu zaplnit dostatečným objemem nabídek, po vyřazení několika nabídek vzhledem k nesplnění všech náležitostí se nepodařilo vysoutěžit veškerý nabízený výkon. Německu se tak nyní podařilo aukci naplnit dostatečně vysokým objemem projektů vůbec poprvé od listopadu roku 2021, kdy se až do letošního března naposledy vysoutěžil veškerý objem aukce.
Ceny se držely blízko nově navýšeného stropu
Díky vůbec rekordnímu objemu podaných nabídek se v letošním prvním kole sice podařilo vysoutěžit veškerý objem aukce, ke stlačení cen však ani značný převis nabízeného objemu příliš nepomohl. Podle regulátora si v aukci developeři zajistili minimální garantovanou cenu pro své zdroje mezi 52,9 a 73 EUR/MWh, vážený průměr vysoutěžených cen poté dosáhl 70,3 EUR/MWh, tedy hodnoty blízko cenového stropu. Kvůli výraznému navýšení maximálních nabídkových cen tak průměrná vysoutěžená cena oproti minulému kolu s průměrnými 58 EUR/MWh citelně vzrostla.
Z regionálního hlediska tradičně dominovalo Bavorsko s 845 MW, následované spolkovými zeměmi Braniborsko (223 MW) a Porýní-Falc (163 MW).
Mohlo by vás zajímat:
to je ta superlacna elektrina .. cez 70EUR/kWh .. a naviac s nahodnou vyrobou bez akejkolvek zalohy (a to tu niekto tvrdil, ze uz vsetky FVE sa stavaju s baterkami, mozno myslel tie do hodiniek, alebo ups-ky pre riadiace systemy) .. a kolko stoja zalozne elektrarne aj s prestojmi?
Opravte to na 70€/MWh.
samozrejme, dakujem za opravu
Přímá úměra více dotací více dotoinvestorů.
nemalo by uz u linearnemysliacich byt cena tej energie niekde pri nule?
to Slavomil Vinkler.
Prečo dotoinvestorov, prečé nie príživníkov?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se