Domů
Obnovitelné zdroje
Německá vláda schválila novelu zákona o OZE, která má zajistit dosažení cíle 65% podílu OZE na výrobě elektřiny
Větrný park Havelland v Německu. Zdroj: Mainova
Zdroj: Mainova

Německá vláda schválila novelu zákona o OZE, která má zajistit dosažení cíle 65% podílu OZE na výrobě elektřiny

Německá vláda minulý týden schválila reformu zákona o obnovitelných zdrojích energie (OZE), který je klíčovým právním předpisem pro transformaci energetiky Německa. Reforma má zajistit, že Německo do roku 2030 dosáhne svého cíle 65% podílu OZE na hrubé konečné spotřebě elektřiny. V konečné podobě zákona bude mít slovo parlament, jehož postoje naznačují změny v představeném návrhu.

Německá vláda se dohodla na přepracování zákona o obnovitelných zdrojích energie, klíčového právního předpisu, který má zemi zajistit dosažení jejích klimatických cílů. Návrh německého ministra energetiky, Petera Altmaiera, jak urychlit rozvoj obnovitelných zdrojů a zvýšit souhlas občanů, byl vládou schválen ve středu.

Průmyslové skupiny a někteří členové parlamentu prohlásili, že některé změny jsou kontraproduktivní a varovali, že mnoho starších větrných elektráren by mohlo být po ukončení jejich podpory odstaveno z důvodu ekonomické nerentability jejich dalšího provozu.

Návrh zákona plánuje zvýšit rozvoj větrných elektráren na pevnině i na moři, solárních fotovoltaických elektráren a biomasy v souladu s německým cílem do roku 2030 dosáhnout 65% podílu obnovitelných zdrojů na hrubé konečné spotřebě elektřiny. Zákon také poprvé zahrnuje cíl dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality.

Návrh se setkává s kritikou opozice

Navzdory řadě změn, které mají zajistit, aby rozvoj obnovitelných zdrojů byl pro místní samosprávy přijatelnější, a napravit nerovnováhu mezi vysokou produkcí obnovitelných zdrojů na severu a vysokými energetickými potřebami na německém průmyslovém jihu, Strana zelených v parlamentu kritizovala, že navrhované změny jsou čistě kosmetické.

„Ačkoli koncept odstraňuje některé překážky, nepovede k dynamickému rozšiřování obnovitelných zdrojů. Pokud jde o politiku v oblasti klimatu, bylo by důležité navýšit instalovaný výkon OZE třikrát až čtyřikrát více, než navrhuje ministr hospodářství,“ uvedli ve společném prohlášení zástupce předsedy frakce, Oliver Krischer, a mluvčí pro energetickou politiku, Julia Verlinden.

Přesné nastavení cílů rozvoje jednotlivých typů OZE

Ministerstvo energetiky navrhuje zvýšit do roku 2030 instalovaný výkon fotovoltaických elektráren na 100 GW (oproti dnešním zhruba 52 GW), pevninských větrných elektráren na 71 GW (dnes 55 GW), větrných elektráren na moři na 20 GW (dnes 7,7 GW) a biomasy na 8,4 GW (dnes 8,2 GW). Tyto cíle mírně převyšují cíle Klimatického balíčku, o kterém bylo rozhodnuto v loňském roce.

Novela zároveň stanovuje i dílčí cíle pro pevninské větrné elektrárny a fotovoltaické elektrárny, aby zajistila postupné rozšíření a v konečném důsledku dosažení cíle podílu v roce 2030. Dílčí cíle pro větrné elektrárny na moři stanoví speciální zákon. Zákon umožňuje přizpůsobení energetické sítě tak, aby zahrnovalo rostoucí množství kolísavého vstupu obnovitelných zdrojů.

Konečná verze schváleného návrhu přidává roční cíle pro výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů, počínaje 259 TWh pro rok 2021 a 376 TWh pro rok 2029 konče. To se neobejde bez urychlení rozvoje přenosové soustavy, kterého chce návrh zajistit zavedením dalších opatření.

Příliš nízký odhad spotřeby elektřiny pro rok 2030

Továrna automobilky BMW v Německém Mnichově. Zdroj: BMW

Německá energetická agentura (dena) a Německý odborový svaz (DGB) uvádějí, že předpoklad spotřeby elektřiny pro rok 2030 ve výši 580 TWh je velmi pravděpodobně příliš nízký, s ohledem na zvýšení spotřeby elektřiny v průmyslu a rozvoj elektromobility, tepelných čerpadel a vodíkových technologií.

„V důsledku toho bude dosažení 65% cíle vyžadovat podstatně více elektřiny z obnovitelných zdrojů, a to i přes další úspěch v [ve zvyšování] energetické účinnosti,“ uvedla dena ve svém prohlášení.

V reakci na tuto opakující se kritiku Altmaier uvedl, že zatímco jeho ministerstvo očekávalo, že v některých oblastech, jako je e-mobilita, vzroste spotřeba elektřiny, obecné zvýšení efektivity sníží spotřebu jinde.

„O tom budeme každý rok získávat nová data. Pokud budeme mít nižší spotřebu elektřiny, než jsme očekávali, nebudeme revidovat naše cíle v oblasti obnovitelných zdrojů směrem dolů,  pokud bychom měli mít vyšší spotřebu, samozřejmě je upravíme směrem nahoru,“ řekl Altmaier.

Členka parlamentu Nina Scheerová ze sociálních demokratů, koaličního partnera Almtaierovy strany CDU, uvedla, že po dnešním rozhodnutí kabinetu budou následovat nezbytné změny Německého spolkového sněmu (Bundestagu).

Kritizovala, že návrh zákona zavazuje více fotovoltaických elektráren k účasti v aukcích, i když se ukázalo, že tento krok má negativní dopad na jejich rozvoj. Asociace solárního průmyslu (BSW) rovněž uvedla, že nucená účast střešních instalací o instalovaném výkonu přesahujícím 500 kWp v aukcích povede k výraznému snížení rozvoje solárních elektráren.

Prozatímní řešení pro solární elektrárny, jimž končí podpora

Podle návrhu zákona dostanou staré solární fotovoltaické elektrárny, které po uplynutí 20leté lhůty již nebudou čerpat provozní podporu, příležitost pokračovat v prodeji vyrobené elektřiny prostřednictvím provozovatele přenosové soustavy (PPS) a získat tržní cenu silové elektřiny po odečtení nákladů na její prodej. Ministerstvo energetiky uvedlo, že to vyřeší problém hrozícího odstavení velkého množství solárních elektráren v následujícím desetiletí.

BSW však varovala, že plán tohoto cíle nedosáhne, protože vlastní spotřeba a skladování elektřiny z domácích střešních elektráren je při současné struktuře plateb příliš drahé. Skupina lobbistů rovněž uvedla, že nutnost instalace inteligentních měřicích systémů i u těch nejmenších solárních elektráren (1 kWp), aby byla jejich výroba transparentnější a předvídatelnější, je nepřiměřená a dále by zvýšila náklady.

Větrné elektrárny si musí na řešení počkat

větrná turbína

Návrh zákona navíc neřeší stejnou otázku pro větrné elektrárny, které v roce 2020 dosáhnou konce provozní podpory, připustil Altmaier. Mechanismy, které zajistí, že tyto zdroje budou i nadále fungovat, i když nebudou dobře vybaveny pro vstup na velkoobchodní trh s elektřinou, bude třeba vypracovat a rozhodnout letos na podzim, uvedl.

Totéž platí pro pravidla pro zařízení na výrobu vodíku (elektrolyzéry), která by mohla být osvobozena od povinnosti platit poplatek na podporu OZE.

Aby se zmírnily problémy způsobené nízkými tržními cenami elektřiny během pandemie onemocnění COVID-19, počítá návrh zákona s prozatímním řešením plateb pro větrné elektrárny na pevnině.

Do roku 2027 chce vláda navrhnout, jak a kdy by bylo možné úplně zastavit státní provozní podporu OZE, za předpokladu, že bude možné očekávat jejich tržní expanzi.

Novela by měla vstoupit v platnost od roku 2021

Novela zákona o obnovitelných zdrojích má nabýt účinnosti od ledna 2021 a z vyjádření opozičních stran lze před jejím schválením očekávat ještě značné úpravy v parlamentních čteních.

Úvodní fotografie: Německý větrný park Havelland . Zdroj: Mainova

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(30)
Emil
29. září 2020, 08:24

Účast střešních instalací v aukcích není nucená, jak tvrdí Nina Scheerová, jen ty nad 500 kWp už nebudou mít automaticky nárok na feed-in-tarif. Pro velké střešní fotovoltaiky budou vypisovány samostatné aukce, nebudou soutěžit s těmi na polích.

Dobré je, že systém aukcí byl v Německu zaveden proto, aby snižoval cenu OZE, a pak si stěžují, že "má negativní dopad na jejich rozvoj"...

Jaroslav Novák
29. září 2020, 11:00

Záměr SRN předpokládá i rozvoj kompenzačních výkonů v nejbližším okolí == PVE SEVER až 32GWh v denním cyklu!!! Mimořádnou baterku v ČR vytvoří PVE SEVER, pouze "naši zelení škůdci" blokují rozvoj OZE i v SRN, a tak si zažijeme řadu krizí EE, a rostoucí cena elektřiny sníží konkurenceschopnost EU výrobků

Kamil Kubů
29. září 2020, 11:09

Nebuďte šílenec. 32 GWh jsou desatery Dlouhé Stráně. Tolik lokací s vhodnými parametry v Krušných horách není, leda byste stavěl i tam, kde je to naprostá pitomost jak geologicky, tak ekologicky. ne každý kopec, pod kterým je hluboká díra se hodí na postavení PVE!

Jiří
29. září 2020, 17:34

Jsem opravdu rád, že vaše možnost něco ovlivnit končí u vykřičníků v diskuzích.

Kromě toho, že jsem vám tu mnohokrát vyvrátil ekonomickou rentabilitu budoucích PVE, uvědomujete si vůbec, že fungují naprosto opačně než tu uvádíte? Naplní se v noci a generují elektřinu přes den. Pokud je chcete připojit na FVE (a vlastně i VTE, v noci fouká podstatně méně), tak se budou plnit přes den a pak co - budou prodávat v noci se ztrátou v době, kdy je přebytek a nikdo tu elektřinu ani nechce? Nebo vždycky budou čekat na druhý den? Myslete proboha, nikdo tu nic neblokuje, jen je to naprostý nesmysl.

Rostislav Žídek
30. září 2020, 01:26

Jednu premisu tam mate spatne.

Ono totiz soucasne ceny nocniho proudu nezustanou kde jsou.

Pujdou nahoru, a pujdou vyrazne, protoze odstavovane zdroje jadro/uhli vyrabely v noci... A uz nebudou.

Takze ekonomicky to dava smysl... cerpat pres den (treba solarem, ktery by stejne musel byt ze site kvuli prebytku odpojen...) a poustet dolu pres noc.

Jiří
30. září 2020, 01:43

Pokud se rozdíl ceny někdy dostane na 0,5 Kč/kWh, tak bude PVE ztrátová i kdyby výstavba byla zadarmo. Stačí dosadit do rovnice.

Martin Pácalt
30. září 2020, 09:36

Já bych tu PVE nabíjel přebytkem ze solárů přes den a spouštěl v době večerní špičky než jdou spotřebitelé do pelechu . Nic nového pod sluncem, o kachní křivce, která s tím souvisí, tady bylo napsáno už hodně.

Jaroslav Studnička
30. září 2020, 09:48

Tušíme vůbec jaký bychom museli mít instalovaný výkon ve FVE, abychom ještě mohli počítat s přebytkem el. energie pro akumulaci?

Emil
30. září 2020, 10:15

Letos v dubnu a květnu šlo akumulovat (německé) přebytky i se současným instalovaným výkonem. V zimních měsících zase téměř žádný instalovaný výkon není dost vysoký. Ostatní měsíce jsou něco mezi tím. Takže záleží na tom, kolik dní v roce bychom takovou akumulaci chtěli využívat. A to může být problém pro ekonomiku takového uskladnění.

Jaroslav Studnička
30. září 2020, 10:29

Pane Emile, koukal jsem na to na Agorameter. Po skrytí konvenčních zdrojů bylo pár dní, kdy se výroba pouze z OZE blížila v tom nejpříznivějším čase spotřebě.

Carlos
30. září 2020, 11:14

Záleží také na zbytku sítě, pro léto můžeme mít potom zase dost fotovoltaiky, to ekonomiku PVE zlepší. Pak je také otázka kolik to bude stát na GWh a možná pak spíš než výkon bude roli hrát kapacita, ale to je tak spíš na střednědobý horizont. Krátkodobý (denní) pro ČR a dominanci FVE je někde kolem 5GW/50GWh nutných. Máme asi pětinu. Samozřejmě velkou část by toho mohlo řešit Lipno-Aschach, ale to má zase jiné, další problémy.

Milan Vaněček
30. září 2020, 11:20

Samozřejmě, pane Palát, tak to bude. Němci budou mít do 2030 přes 100 GW FVE, plánují později jít na 160 GW, přebytků po 8 měsíců v roce bude dost (a ve spolupráci s VtE bude dost přebytků po celý rok, ale spotřebuje je především průmysl a doprava. Cena elektřiny neporoste.

A u nás podle varianty 12 (plán KOZE) při 15 GW solárů v roce 2040 přebytky taky budou.

Emil
30. září 2020, 11:28

Pane Studničko, já to období "přebytků" bral spíš podle záporných cen elektřiny na krátkodobých trzích, nepředpokládám že se dožijeme toho, že budou všechny ostatní zdroje přes poledne vypnuté.

Jaroslav Studnička
30. září 2020, 13:19

Pane Emile, souhlasím, ale sledujeme jaké jsou v jistých kruzích nálady a požadavky, které se stále vyostřují...

Jaroslav Novák
29. září 2020, 12:15

Krušnohorský zlom je dlouhý 80 km a plocha na hřebenech je dostatečná pro 12 HN, Hstř= 600m i více, pouze "zelení vyděrači musí uznat, že výkon OZE bez akumulace nelze, zvyšovat bezpečnost kecy nezajistí, značný rozpor v slovech a činech je pro politiky typické, ale energetici musí dodávku EE spolehlivě zajistit, a včas předvídat vývoj a realizo chtějí 8 let šmelit s dodavateli, namísto stavět s českými dodavateli shodné bloky ETE12+ETE34 pouze s vylepšenou bezpečností po Fukušimě, do rozhodování o EE nesmí vstupovat podvodníci a politici, pokud by ve Fukušimě postavili sací komín na původní výšku +80 mnm, i tsunami by JE přežila, .......ale místní politici jej nechtěli povolit, investor podlehl politikům bez odpovědnosti.

Kamil Kubů
29. září 2020, 12:31

Promiňte, ale jste si jistý svojí odpovědí, když klikáte na tu captchu "Nejsem robot"? Vaše příspěvky do diskuse jsou dost jednotvárné, obsahově prakticky stále stejné a hlavně dost argumentačně prázdné.

Pokud se snažíte bojovat proti bezuzdnému rozvoji OZE zdrojů v české energetice, zkuste to dělat trochu lépe. Takhle jenom nabíjíte střelivo členům druhého tábora.

Milan Vaněček
29. září 2020, 13:38

Kamile, s tou Fukušimou má pan Novák pravdu. Zemětřesení i zaplavení reaktory přežily, nepřežily zastavení odvodu tepla z reaktoru. Ale jako obvykle, na bezpečnosti se šetřilo. To byl hřebíček do rakve jaderné energetiky, v Japonsku,Německu i dalších zemích.

A ty přečerpávačky potřebují JE stejně jako je potřebují FVE a VtE. Zase má pan Novák v tomto pravdu.

Kamil Kubů
29. září 2020, 14:25

Nerozporuji komín ve Fukušimě, ani vliv této katastrofy na vývoj jaderné energetiky v Evropě. Ale co má proboha společného s možností postavit určitý počet PVE v Krušných horách?

PVE jsou vhodné do soustavy s jakýmikoliv zdroji. O tom opět není sporu. Některé mixy je vysloveně vyžadují, pokud je pro to vhodné prostředí. Není sporu o tom jestli PVE ano nebo ne, ale jestli je rozumné jich postavit v Krušných horách 12, jak argumentuje pan Novák.

Martin Prokš
30. září 2020, 08:57

Dobrý den

V článku zaznělo, že se předpokládá, že po skončení podpory mohou výrobci přejít na prodej energie přes prostředníka PPS.

To je moc zajímavé a moc by mě zajímalo, jak si to kdo představuje. Na jakém trhu by se EE prodávala? Na dlouhodobém? Nebo na některém z krátkodobých - denním či dokonce vnitrodenním? Jak by to bylo se zodpovědností a penalizací za odchylku?

Moc by mě tyto detaily zajímaly, protože teprve tam se začne ukazovat, jakou skutečnou hodnotu má nepravidelná dodávka elektřiny podle možností přírody a ne podle požadavků zákazníka.

Martin Prokš
30. září 2020, 08:59

Pardon, špatně zanořený příspěvek, melo to být na nejvyšší úrovni.

Jaroslav Novák
29. září 2020, 13:58

pane KK sdělte mi, jak chcete přimět (zaslepené svojí mocí) politiky k odpovědnému rozhodování? Jednoduché řešení nevnímají, složité odmítnou ihned! ...........Stav českých lesů s nimi nepohne, milují krize a sami je i prohlubují, ještě na krizích vydělávají,...... rouška za 0,50 Kč prodejní cena min 5,00 Kč,..... tak mi odpovězte, jaké skutečné cíle chtějí naši politici naplnit v energetice, ...... krizi energetiky? nedostatek elektřiny? vysokou cenu elektřiny=inflaci? nedostatek řeší nouzové omezení,....atd.!!! Do r.1990 rozhodovali odborníci o důležitých projektech, proto i ČSFR zažila nebývalý rozvoj řady odvětví, dnes pouze 200km D1 opravujeme 10 let,.....vládne (až na malé vyjímky) nám 281 grázlů v PSP a Senátu,........ jak chcete prosadit rozumné řešení v energetice, když politické zločiny nelze potrestat??? Všichni lhát nemohou!!!

Kamil Kubů
29. září 2020, 14:43

pane Nováku, nechci se zde a Vámi přít o Vaše pocity z naší politické reprezentace. Na řadě Vašich názorů něco je. Ale obávám se, že nikdo z těch, komu jsou vaše výkřiky určeny, toto fórum nenavštěvuje. A hlavně nijak neřeší komentáře, ke kterým se vyjadřujete. Co má rouška za 50 haléřů společného s plochou hřebene Krušných hor a jeho vhodností pro umístění horních nádrží PVE?

Jaroslav Novák
29. září 2020, 17:20

to KK: cena roušky dokládá, jakými pravidly se řídí naše věrchuška=rychlé prachy, PVE lze do 10 roků postavit, pokud se EIA vyhodnotí jinou formou dle §4, odst.3), písm.a) a vláda pochopí veřejný zájem PVE nadřazený=vyšší, než pouze vz ochrany přírody a krajiny, .....investory odradí příběh o PSD, kde se vyhodnocují EIA záměru PSD už 25 let a ještě několik let budou pokračovat, prokazatelně ČR je zhroucený stát po legislativní i výkonné moci.......nastupující krizi EE vyřeší plynaři a několik paroplynek využijí k nárůstu cen EE. Kolik bude 1kWh stát pro konečné spotřebitele? 15,-Kč/kWh?!?

Jiří
29. září 2020, 17:49

Do 10 let budou bateriové články pod $50/kWh u všech předních světových výrobců a v tu dobu to bude mít nahnuté i již postavená PVE Dlouhé Stráně.

Jaroslav Novák
29. září 2020, 18:51

50USD/kWh a potřebě akumulace okolo 30GWh=40 mld.Kč, životnost baterek 10 let, životnost PVE = 100 let, IN vystačí na 4xPVE po 7,5 GWh, kapacita je dána objemem HN+DN+Hstř, proto se vyhledávají ploché temena hor, zasíťované a dopravně dostupné lokality,.....v ČR lze pro PVE využít řadu lokalit, pouze musíme umět spočítat věrohodné číslovky,.... pokud by v ČR "ekologisté" zaplatili škody za odkládání PSD cca 7 mld.Kč, dnes by již PSD vyráběl EE a zároveň chránil Děčín před povodněmi.

Ivan Novák
29. září 2020, 23:57

Ohledně PSD Vaše rozhořčení sdílím. Pokud jde o krušnohorské PVE, zakreslete si, prosím, Vámi předpokládané nádrže do mapy, stačí turistické 1:50000. Z vrstevnic zjistěte hloubky (odtud a z ploch odhad objemů) a spády, z toho spočtěte výkony a energie. Uvidíte, že možnosti jsou omezenější, než se domníváte, i kdyby to šlo připojit do soustavy bez kapacitních ohledů. Kromě toho, příroda se stromy a tetřívky má taky svou cenu, stále ještě vyšší než holé skály.

Rostislav Žídek
30. září 2020, 01:35

Nevim o tom ze by tetrevum vadil "rybnik" na upati kopce...

Jaroslav Novák
30. září 2020, 08:56

zdejší exhibice ekotrolů je dostatečná, až BlackOut vyřeší jejich povinnosti napadat+zpochybňovat a Hamáček vyšetří a potrestá předsudečnou nenávist k pokroku v zásobování EE ekotroly až nepřímé prohlubování krize kritické infrastruktury EE s ekonomickými škodami v biliónech Kč, bude i zde klídek na práci. Nic není jednodušší, než plukovníky vyzvat k plnění úkolů, příspěvků a důkazů je dostatek, ohrožené EE zásobování již také!!!!!!!!!!!! CENA 1MWh za 108 000,-Kč byla 15.9. JIŽ ZAPLACENA!!!!!!!!!!!!!

Carlos
30. září 2020, 09:03

Prosím vás, kdo vás za tady ty výlevy co předvádíte platí? Jestli to tu chcete řídit po Orbánovsku, nebo rovnou podle minulého režimu (což se zdá z vašeho komentáře), tak se připravte že do deseti let bude mít ČR ne 10,5 milionu ale milionů obyvatel a že místo toho aby sem migrovali lidi ze západu (což se děje), raději všichni odejdou, stejně jako dost dalších lidí, kterým se váš sen nelíbí. A to pak budou škody daleko větší.

Kamil Kubů
30. září 2020, 09:48

Člověče nešťastná, vy musíte cítit nějakou těžkou křivdu, když vás to nutí psát takovéto divoké výlevy.

Opravdu myslíte, že svět na tom budeme lépe, když parta plukovníků na rozkaz přebuduje Krušné hory na obrovskou baterku, než když je parta pokrokářů s Green dealem v zádech přemění na val větrníků?

Já myslím, že oba extrémy jsou úplně stejně špatné.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se