Německo: Nedostatek komponentů zpomaluje výstavbu solárních elektráren
Německo trpí nedostatkem některých komponent solárních elektráren, jako jsou hybridní střídače a bateriové systémy. Instalační firmy i zákazníci čekají na dodávky těchto komponent i více než šest měsíců. To zpomaluje uvádění nových fotovoltaických systémů do provozu a může způsobit finanční potíže montážním firmám. Příčinou jsou zejména problémy v dodavatelských řetězcích. Ve svém průzkumu to zjistil portál Pv magazine.
Některé komponenty fotovoltaických elektráren, jako jsou hybridní střídače a bateriová úložiště, nejsou v Německu v současné době vůbec k dostání, nebo pouze s dlouhou čekací dobou. Portál Pv magazine to zjistil v průzkumu mezi montážními společnostmi, prodejci a koncovými zákazníky.
Více než polovina firem nemůže budovat nebo prodávat určitá zařízení
Do středy se průzkumu zúčastnilo 322 montážních firem a prodejců, kteří uvedli, že u mnoha výrobků (63 %) nebo alespoň u některých výrobků (35 %) zaznamenávají dlouhé čekací lhůty delší než tři měsíce. Pouze šest účastníků dosud nepocítilo žádný dopad.
Situace na trhu je považována za kritickou zejména u hybridních střídačů, kompletních bateriových systémů a čistě bateriových systémů bez střídačů. U bateriových úložných systémů, tj. produktů kompatibilních s několika střídači, očekává 45 % respondentů čekací dobu delší než šest měsíců. U kompletních bateriových systémů je to 37 %. U hybridních střídačů uvádí 48 % respondentů dodací lhůty v rozmezí dvou až šesti měsíců, 29 % respondentů uvádí dodací lhůty delší než půl roku.
"Materiál je třeba zajistit měsíce dopředu, což nesmírně vázne," uvádí jeden z účastníků průzkumu. "Některé montážní firmy tak budou bojovat o přežití, protože nebudou schopny pravidelně a průběžně generovat příjmy," dodává další z účastníků.
V současné době nemůže vybudovat a uvést do provozu určitá zařízení 56 % společností. Třetina z nich uvádí, že bez úzkých míst v nabídce by mohla postavit nebo prodat alespoň o 10 % více zařízení. 45 % odhaduje, že objem ztracených zakázek je ještě vyšší.
62 % firem nyní doporučuje svým zákazníkům produkty podle dostupnosti, a nikoli primárně podle jejich preferencí. 68 % z nich upozorňuje, že zákazníci musí počítat s následným zvýšením cen. Podle odhadů montážních firem a prodejců se cena bateriových úložišť za poslední rok zvýšila v průměru o 9 %.
Koncoví zákazníci na svůj systém čekají měsíce
Instalace střešní solární elektrárny. Zdroj: GW Solar Institute / Creative Commons / Public Domain Mark 1.0
Průzkumu se prozatím zúčastnilo také 311 koncových zákazníků. 142 z nich stále čeká na svůj fotovoltaický systém, jako čekací lhůtu uvádí v průměru pět měsíců. 78 zákazníků, kteří svůj systém uvedli do provozu od léta 2021, na něj čekalo v průměru čtyři měsíce.
Ze 194 zákazníků, kteří odpověděli na otázku, jak se úzká místa v zásobování projevují na jejich projektech, se 44 % domnívá, že se termín dodání neustále posouvá. Pro 36 % se již zvýšila cena a 23 % nemohlo svůj projekt vůbec zahájit, protože montážní firmy, které si dříve vyžádali, již neměly volnou kapacitu.
Problémy v dodavatelských řetězcích
Úzká místa v zásobování nelze vysvětlit pouze nárůstem poptávky. Ačkoli 85 % montážních firem a prodejců uvádí, že se zvýšil i objem jejich objednávek. Odvětví se v posledních letech vyrovnávalo s vysokým tempem růstu o 25 % ročně a více, zejména v oblasti domácích bateriových systémů.
Podle Německého sdružení pro systémy skladování energie (BVES) jsou příčinou dlouhých čekacích dob především problémy v dodavatelských řetězcích. Výrobci mají potíže se získáváním surovin a komponentů, zejména čipů, ale i dalších součástí, jako jsou senzory nebo bateriové články.
Mohlo by vás zajímat:
Kdyby nam tady neskodila ruska uderka, tak by byla FVE uz davno vic rozsirena. Kdo se nenechal oblbnout nesmyslnym tlachanim o nevhodnosti FVE a investoval uz drive, ten je ted vysmatej.
Článek je zcela jistě fake, protože zdejší expert Bláha má jiné prognózy :-).
Hned tu bude hlbp a vyjasni ti ze vsetko ide OK a tento rok sa len v nemecku nainstaluje minimalne 5 000 000 terawatov vykonu len domacich fve
Lukášku, v Německu se letos naistaluje cca 6-7 GW, které ročně vyrobí 6-7 TWh elektřiny. Hele vidím vzhledem k tvému pomýlenému příspěvku, že o energetice nic nevíš, že? Neboj, zadarmo tě poučím.
Bláho, myslím, že by tu mnohým stačilo, pokud byste se místo poučování raději doučil matematiku z prvního stupně ZŠ.
hi, hi.
Jaroušku, nedostatek komponent je pochopitelný, zájem o FVE je v celé Evropě doslova gigantický. V ČR se na novou FVE čeká 6 měsíců od objednání.
Jinak pro tvojí informaci i přes tyto problémy se za leden a únor 2022 podařilo v Německu nainstalovat 3.000.000 nových solárních panelů.
Ta se měj, jakmile budu mít další data, budu tě informovat.
Bláho, ještě 6.4. jste žádné problémy nepřipouštěl.
Když je něčeho nedostatek, tak na to bude upřena větší pozornost k nápravě. Tak to bude i v našem pojetím rozvoje OZ, jako nejlepší ho řešení předpokládané energetické krize, které plní zároveň úlohu nefinancovat agresi Ruska, což musí mít největší prioritu. Důslednost v této aktivitě nakonec teprve může odhalít s postupně jejich inovací včetně mnohokrát přetřásané akumulace jaké možnosti jsme dokázali jednoduše přehlížet.
Problémem není jen nedostatek komponent, ale prudce rostou i ceny. Ty se zvedly oproti minulému roku cca o 20%.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se