Domů
Obnovitelné zdroje
Německo: Nedostatek komponentů zpomaluje výstavbu solárních elektráren
Fotovoltaická, solární elektrárna
Zdroj: Unsplash

Německo: Nedostatek komponentů zpomaluje výstavbu solárních elektráren

Německo trpí nedostatkem některých komponent solárních elektráren, jako jsou hybridní střídače a bateriové systémy. Instalační firmy i zákazníci čekají na dodávky těchto komponent i více než šest měsíců. To zpomaluje uvádění nových fotovoltaických systémů do provozu a může způsobit finanční potíže montážním firmám. Příčinou jsou zejména problémy v dodavatelských řetězcích. Ve svém průzkumu to zjistil portál Pv magazine.

Některé komponenty fotovoltaických elektráren, jako jsou hybridní střídače a bateriová úložiště, nejsou v Německu v současné době vůbec k dostání, nebo pouze s dlouhou čekací dobou. Portál Pv magazine to zjistil v průzkumu mezi montážními společnostmi, prodejci a koncovými zákazníky.

Více než polovina firem nemůže budovat nebo prodávat určitá zařízení

IKEA, solární panely Zdroj: IKEA

Do středy se průzkumu zúčastnilo 322 montážních firem a prodejců, kteří uvedli, že u mnoha výrobků (63 %) nebo alespoň u některých výrobků (35 %) zaznamenávají dlouhé čekací lhůty delší než tři měsíce. Pouze šest účastníků dosud nepocítilo žádný dopad.

Situace na trhu je považována za kritickou zejména u hybridních střídačů, kompletních bateriových systémů a čistě bateriových systémů bez střídačů. U bateriových úložných systémů, tj. produktů kompatibilních s několika střídači, očekává 45 % respondentů čekací dobu delší než šest měsíců. U kompletních bateriových systémů je to 37 %. U hybridních střídačů uvádí 48 % respondentů dodací lhůty v rozmezí dvou až šesti měsíců, 29 % respondentů uvádí dodací lhůty delší než půl roku.

"Materiál je třeba zajistit měsíce dopředu, což nesmírně vázne," uvádí jeden z účastníků průzkumu. "Některé montážní firmy tak budou bojovat o přežití, protože nebudou schopny pravidelně a průběžně generovat příjmy," dodává další z účastníků.

V současné době nemůže vybudovat a uvést do provozu určitá zařízení 56 % společností. Třetina z nich uvádí, že bez úzkých míst v nabídce by mohla postavit nebo prodat alespoň o 10 % více zařízení. 45 % odhaduje, že objem ztracených zakázek je ještě vyšší.

62 % firem nyní doporučuje svým zákazníkům produkty podle dostupnosti, a nikoli primárně podle jejich preferencí. 68 % z nich upozorňuje, že zákazníci musí počítat s následným zvýšením cen. Podle odhadů montážních firem a prodejců se cena bateriových úložišť za poslední rok zvýšila v průměru o 9 %.

Koncoví zákazníci na svůj systém čekají měsíce

Instalace střešní solární elektrárny Instalace střešní solární elektrárny. Zdroj: GW Solar Institute / Creative Commons / Public Domain Mark 1.0

Průzkumu se prozatím zúčastnilo také 311 koncových zákazníků. 142 z nich stále čeká na svůj fotovoltaický systém, jako čekací lhůtu uvádí v průměru pět měsíců. 78 zákazníků, kteří svůj systém uvedli do provozu od léta 2021, na něj čekalo v průměru čtyři měsíce.

Ze 194 zákazníků, kteří odpověděli na otázku, jak se úzká místa v zásobování projevují na jejich projektech, se 44 % domnívá, že se termín dodání neustále posouvá. Pro 36 % se již zvýšila cena a 23 % nemohlo svůj projekt vůbec zahájit, protože montážní firmy, které si dříve vyžádali, již neměly volnou kapacitu.

Problémy v dodavatelských řetězcích

Úzká místa v zásobování nelze vysvětlit pouze nárůstem poptávky. Ačkoli 85 % montážních firem a prodejců uvádí, že se zvýšil i objem jejich objednávek. Odvětví se v posledních letech vyrovnávalo s vysokým tempem růstu o 25 % ročně a více, zejména v oblasti domácích bateriových systémů.

Podle Německého sdružení pro systémy skladování energie (BVES) jsou příčinou dlouhých čekacích dob především problémy v dodavatelských řetězcích. Výrobci mají potíže se získáváním surovin a komponentů, zejména čipů, ale i dalších součástí, jako jsou senzory nebo bateriové články.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
De Carbon
10. duben 2022, 23:36

Kdyby nam tady neskodila ruska uderka, tak by byla FVE uz davno vic rozsirena. Kdo se nenechal oblbnout nesmyslnym tlachanim o nevhodnosti FVE a investoval uz drive, ten je ted vysmatej.

Jaroslav Studnička
9. duben 2022, 09:38

Článek je zcela jistě fake, protože zdejší expert Bláha má jiné prognózy :-).

Lukáš
9. duben 2022, 10:49

Hned tu bude hlbp a vyjasni ti ze vsetko ide OK a tento rok sa len v nemecku nainstaluje minimalne 5 000 000 terawatov vykonu len domacich fve

hlpb
9. duben 2022, 11:51

Lukášku, v Německu se letos naistaluje cca 6-7 GW, které ročně vyrobí 6-7 TWh elektřiny. Hele vidím vzhledem k tvému pomýlenému příspěvku, že o energetice nic nevíš, že? Neboj, zadarmo tě poučím.

Jaroslav Studnička
9. duben 2022, 12:18

Bláho, myslím, že by tu mnohým stačilo, pokud byste se místo poučování raději doučil matematiku z prvního stupně ZŠ.

miro novak
9. duben 2022, 16:11

hi, hi.

hlpb
9. duben 2022, 11:27

Jaroušku, nedostatek komponent je pochopitelný, zájem o FVE je v celé Evropě doslova gigantický. V ČR se na novou FVE čeká 6 měsíců od objednání.

Jinak pro tvojí informaci i přes tyto problémy se za leden a únor 2022 podařilo v Německu nainstalovat 3.000.000 nových solárních panelů.

Ta se měj, jakmile budu mít další data, budu tě informovat.

Jaroslav Studnička
9. duben 2022, 12:17

Bláho, ještě 6.4. jste žádné problémy nepřipouštěl.

Miloslav Černý
9. duben 2022, 11:13

Když je něčeho nedostatek, tak na to bude upřena větší pozornost k nápravě. Tak to bude i v našem pojetím rozvoje OZ, jako nejlepší ho řešení předpokládané energetické krize, které plní zároveň úlohu nefinancovat agresi Ruska, což musí mít největší prioritu. Důslednost v této aktivitě nakonec teprve může odhalít s postupně jejich inovací včetně mnohokrát přetřásané akumulace jaké možnosti jsme dokázali jednoduše přehlížet.

Rejpal
9. duben 2022, 22:59

Problémem není jen nedostatek komponent, ale prudce rostou i ceny. Ty se zvedly oproti minulému roku cca o 20%.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se