Očekávání německého solárního průmyslu kolabují, limit pro podporu by mohl být vyčerpán již v létě

DomůObnovitelné zdrojeOčekávání německého solárního průmyslu kolabují, limit pro podporu by mohl být vyčerpán již v létě

S rostoucím celkovým instalovaným výkonem v solárních elektrárnách se Německo rychle přibližuje současnému limitu, po jehož vyčerpání již nebudou mít nové projekty malých a středních elektráren nárok na provozní podporu v podobě výkupní ceny. Podle průzkumu tamního sdružení očekávání o budoucím stavu solárního průmyslu zkolabovala, kdy za poslední kvartál klesla o více než polovinu, přičemž se nejedná o vliv současné pandemie onemocnění COVID-19.

Německo před několika lety přešlo v případě nových velkých fotovoltaických elektráren na podporu v podobě aukcí, kde developeři mezi sebou soutěžení o výkupní cenu. V případě malých a středních elektráren nicméně podpora stále funguje na bázi garantované výkupní ceny (feed-in tarif). Tato podpora však pro nové projekty měla podle původních plánů skončit při dosažení celkového instalovaného výkonu solárních elektráren v zemi o hodnotě 52 GW.

Německá vláda sice loni na podzim představila plány na zrušení tohoto limitu, mimo jiné z důvodu vyšší potřeby solárního výkonu pro nahrazení části původně plánovaných větrných elektráren, jejichž rozvoj v zemi v poslední době značně zpomalil, v současné době ale stále ještě není změna legislativně schválena. Podle aktuálních předpokladů by hranice 52 GW mohla být překročena již letos v létě, což by mohlo vést k zastavení řady projektů, pokud nebude změna limitu realizovaná včas.

Podle průzkumu Federálního svazu pro solární průmysl má tato situace masivní dopad na očekávání společností napříč celým dodavatelským řetězcem ohledně budoucích zakázek, přičemž již nyní údajně roste počet zrušených velkých projektů. Očekávání svaz reprezentuje indexem, který za poslední čtvrtletí klesl z hodnoty 141,2 bodů na 68,5 bodů, tedy o více než polovinu.

Index očekávání německého solárního průmyslu. Zdroj: solarwirtschaft.de
Index očekávání německého solárního průmyslu. Zdroj: solarwirtschaft.de

Podle předsedy svazu Carstena Körniga je takto prudký pokles bezprecedentní a stále více firem ze solárního průmyslu se obává o svou budoucnost.

„Limit pro solární elektrárny musí být okamžitě odstraněn, abychom na poslední chvíli mohli odvrátit škody na Energiewende a našem odvětví. Odsunutí nové legislativy na období po letních prázdninách nepřichází v úvahu, protože limit o hodnotě 52 GW instalovaného výkonu bude dosažen pravděpodobně v průběhu léta,“ říká Körnig.